Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • menutz

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2010

  • Mesaj Privat
salut! Am un opel astra g 1.7 diesel...si de ceva vreme cand iau de volan dreapta se aude un huruit ca de tren...si acum vad ca incepe sa se auda si la drum drept...doar cand virez putin stanga nu se mai aude nimic. Cineva mi-a spus ca e rulmentul dreapta fata, dar as vrea sa stiu sigur sa nu il cumpar degeaba si mai apoi sa aflu ca era altceva.
Daca a mai avut cineva problema asta sau a auzit de ea va rog un sfat. multumesc !
Skip ads

  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
da este corect . rulmentul mie imi facea pe spate si cand luam curba nu se mai auzea lam schimbat si e ok . scum rulentul nu stiu cum e la tine pe sata , cu abs sau fara , daca e cu abs e un pic mai scump , bafta
  • deleted-29357

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2009

  • Mesaj Privat
menutz a scris:salut! Am un opel astra g 1.7 diesel...si de ceva vreme cand iau de volan dreapta se aude un huruit ca de tren...si acum vad ca incepe sa se auda si la drum drept...doar cand virez putin stanga nu se mai aude nimic. Cineva mi-a spus ca e rulmentul dreapta fata, dar as vrea sa stiu sigur sa nu il cumpar degeaba si mai apoi sa aflu ca era altceva.
Daca a mai avut cineva problema asta sau a auzit de ea va rog un sfat. multumesc !

Poti gasi aici despre problema ta.https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1127584
  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
E posibil sa fie si de la planetara,sa fie tocita un pic mai mult...
Skip ads

  • menutz

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am inteles ca este ulmentul...cand iau dreapta se aude zgomotul..deci inseamna ca e rulmentul pe partea dreapta nu?...asta m-ar interesa?...cine stie sigur nu din auzite?
Multumesc!
  • deleted-29357

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2009

  • Mesaj Privat
menutz a scris:Am inteles ca este ulmentul...cand iau dreapta se aude zgomotul..deci inseamna ca e rulmentul pe partea dreapta nu?...asta m-ar interesa?...cine stie sigur nu din auzite?
Multumesc!

Daca se aude zgomotul cand virezi dreapta inseamna ca este rulmentul de pe stanga,deoarece fortele aplicate asupra lui cresc foarte mult.
Am schimbat si eu un rulment pe stanga in aceleasi conditii.
  • menutz

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2010

  • Mesaj Privat
am sa ma duc la un service sa vad mai exact care e cel cu probleme...unii zica ca e pe dreapta altii ca e pe stanga....Sad
  • sauciuc

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salutare. am si eu un necaz cu masina mea, acela ca mi se duc rulmentii fata cam la 2-3000km. sunt deja la al 3-lea rulment schimbat la aceeasi roata si ma gandeam ca cineva are idee care ar putea fi cauza. mentionez ca geometria si unghiul de fuga sunt ferificate, sunt ok, am pus masina pe stand la ITP, totul ok. poate fi din cauza planetarei sau a amortizorului?
multumesc anticipat pentru eventualele pareri, masina este astra g 14 1.6v, 2001.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Rulmentii fata mai pot fi afectati si de etrier blocat care incalzeste ...sau la montare strans mult peste cuplul recomandat ,piulita de la planetara,asta pentru ca suprasarcina datorata geometriei defectuoase a fost inlaturata ,altele n-ar mai fi deoarece orice plecare din caroserie se detectau la geometrie ori scot sunete ciudate la rulare,sau se vede pe uzura cauciucului.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR