Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Harald

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira X16CNG
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Nemultumit si nedumerit despre lipsa de GNC la statii de alimentare in Romania m-am gandit sa deschid si aici un topic pentru promovarea GNC-ului. Am deschis un topil la Opel Zafira pentru ca detin o |afira din 2003 , dar ma gandesc ca sunt si alte autoturisme pe acest forum cu masini pe GNC si care nu se pot folosii de masini asa ca "ma citez" :

In urma discutiei telefonice cu un angajat al OMV Petrom , mi-a spus ca deocamdata nu sunt in tara statii de alimentare de GNC dar este un proiect in curs de implementare si in tara noastra , noi fiind singura tara fara GNC . am facut astazi o cerere la OMV Petrom pentru a aduce si in statiile noastre acest tip de carburant.
Probabil voi primi un raspuns ca sunt prea putine masini pe GNC si nu este rentabila investitia.

Am urmatoarea propunere ; cei care mai aveti astfel de instalatii , haideti sa ne strangem si sa ne punem la comun acord sa ii bombardam cu mailuri cateva zile iar daca vedem ca nu merge reluam si pana la urma eu zic ca vor ceda.

Ce parere aveti?

Haideti sa ne unim si sa aducem ceva bun in tara asta , singuri nu putem , dar impreuna orice este posibil
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Harald, tu iti inchipui ca cei de la Petrom vor face o investitie considerabila pentru cateva masini cu CNG? Very Happy
  • Harald

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira X16CNG
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
era in plan in anul 2010 , voi cauta imediat linkul unde am citit despre proiectul lor pentru Romania.
Exista si posibilitatea sa fi intampinat probleme din cauza statului sau a concurentei iar un motiv destul de bun pentru a avea piedici este ca pretul GNC-ului este undeva la 25% din pretul benzinei , asta insemnand mai ieftin de 50% si decat GPL-ul.
Introducerea GNC-ului in Romania o vad ca si o explozie a pietei GNC si o scadere majora a restului de carburant.
Asa s-a intamplat in Austria dupa ce s-a introdus de catre OMV . Foarte multe masini au trecut pe acest sistem chiar daca pe atunci pretul unei instalatii era echivalentul a 3000-4000 Euro , iar asta s-a intamplat incepand cu anul 1997. Odata cu cresterea cererii pentru aceste instalatii au scazut si preturile. Exact cum a fost si la noi cazul cand s-a introdus GPL-ul.
GNC-ul are si mai multe avantaje decat benzina si GPL-ul. Puterea masinii creste , poluarea scade , intretinerea mai ieftina si multe , multe avantaje. Probabil sunt si dezavantaje , dar despre asta , nu am citit inca Smile
  • Harald

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira X16CNG
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Am gasit si Linkul:

Proiect OMV
Skip ads

  • Harald

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira X16CNG
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
foarte putini ecologisti in Romania Smile
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
GNC da putere mai mare decat benzina? Care este raportul de compresie la el? Tot 16/1 ca la GPL?
  • Harald

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira X16CNG
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
poate ajunge pana la 20:1

la GPL nu era undeva la 9-9,5:1 ?
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nu nu. GPL are 16/1. Etanolul are 9/1.
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ba sa dea dreacu in ea de fizica............
  • Harald

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira X16CNG
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Ba sa dea dreacu in ea de fizica............


de ce? CNG-ul este un amestec de hidrogen cu metan comprimat la 230 atmosfere.
Este foarte des intalnit la masinile de Rally
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ai facut un topic doar pentru tine. Explica si altora (mie) ce inseamna GNC, ce presupune, ce face, etc.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
........ba chiar doua.

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=92978

Harald, ti-ai propus sa umpli serverul?

Intelegem ca vrei sa conduci ecologic dar asta nu te scuteste de respectarea regulamentului. Mai multa atentie in viitor te rog.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
UNHleaSHD a scris:Ai facut un topic doar pentru tine. Explica si altora (mie) ce inseamna GNC, ce presupune, ce face, etc.


GNC = Gaz natural comprimat.Mai este intalnit sub prescurtarea in engleza CNG(compressed natural gas)
Este un gaz care produce dupa ardere mai putine elemente poluante decat GPL`ul,benzina,motorina sau alti carburanti fosili folositi.
O instalatie cu asemenea combustibil este mult mai sigura deoarece este mult mai usor decat aerul si in caz de accident se disipeaza in aer mai repede.
Acest produs este compus din metan plus alti compusi printre care si biogaz.
Un avantaj este rata compresiei mult mai mare care permite montarea de rezervoare mai mici.

Sursa:WIKI
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
cangri a scris:
UNHleaSHD a scris:Ai facut un topic doar pentru tine. Explica si altora (mie) ce inseamna GNC, ce presupune, ce face, etc.


GNC = Gaz natural comprimat.Mai este intalnit sub prescurtarea in engleza CNG(compressed natural gas)
Este un gaz care produce dupa ardere mai putine elemente poluante decat GPL`ul,benzina,motorina sau alti carburanti fosili folositi.
O instalatie cu asemenea combustibil este mult mai sigura deoarece este mult mai usor decat aerul si in caz de accident se disipeaza in aer mai repede.
Acest produs este compus din metan plus alti compusi printre care si biogaz.
Un avantaj este rata compresiei mult mai mare care permite montarea de rezervoare mai mici.

Sursa:WIKI
Si puterea fata de GPL?
  • Harald

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira X16CNG
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
putere iti da mai mare decat benzina nu stiu care este procentul dar se simte la pedala . GPL-ul scade puterea masinii cu aproximativ 10% din cate imi aduc aminte.
  • Harald

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira X16CNG
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Bunicu a scris:........ba chiar doua.

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=92978

Harald, ti-ai propus sa umpli serverul?

Intelegem ca vrei sa conduci ecologic dar asta nu te scuteste de respectarea regulamentului. Mai multa atentie in viitor te rog.


in topicul de aici am vrut de fapt sa incep o asa numita campanie , care pana acuma este un esec iar in celalalt topic eram interesat daca functioneaza GPL in instalatie de GNC sau daca a incercat cineva sa bage GPL intr-o instalatie de GNC si nici asta nu am aflat inca Smile
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Postul se poate edita timp de 60 minute, deci nu e nevoie sa umpli pagina de postari. Daca tot ai deschis acest topi destul de interesant, te rog sa cauti si sa ne dai cat mai multe date despre GNC, folosirea lui, impresii de la utilizatori ai acestui combustibil, instalatii, etc., pentru ca, dupa cum vezi, nu prea sunt multe date/cunoscatori in acest domeniu aici pe forum.
  • Harald

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira X16CNG
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Postul se poate edita timp de 60 minute, deci nu e nevoie sa umpli pagina de postari. Daca tot ai deschis acest topi destul de interesant, te rog sa cauti si sa ne dai cat mai multe date despre GNC, folosirea lui, impresii de la utilizatori ai acestui combustibil, instalatii, etc., pentru ca, dupa cum vezi, nu prea sunt multe date/cunoscatori in acest domeniu aici pe forum.


Momentan , folosirea lui in Romania este posibila doar prin racordarea directa de la teava de gaz.
Impresii ale utilizatorilor inca astept , dar pana acuma nu este niciunul.
Instalatii , sincer nu stiu unde sunt in Romania. Eu asa am cumparat masina , cu instalatia din fabrica.

Pentru orice intrebari la care stiu raspunsul si m-am documentat va raspund cu cea mai mare placere
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
NU exista staitii de CNG in Romania.
Cele mai apropiate sunt in Bulgaria:D
  • Harald

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Zafira X16CNG
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2011

  • Mesaj Privat
cangri a scris:NU exista staitii de CNG in Romania.
Cele mai apropiate sunt in Bulgaria:D


Auzisem ca sunt cateva statii: Bucuresti, Constanta , Craiova, Cluj , Arad si Pitesti
Din cate am inteles statia de GNC din Cluj s-a mutat la Oradea.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Detin o masina cu instalatie pe GNC
DA 20%
NU , dar daca ar fi posibilitatea as monta o astfel de instalatie 79%
39 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR