Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Nerub_Assassin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut, doresc sa devin noul proprietar al unui BERTONE, dar nu sunt sigur inca care este cea mai buna alegere dintre cele 2 motorizari: 1.8 sau 2.0.
Am inteles ca cel de 1.8 ar fi cel mai bun din punct de vedere consum - performante, iar cel de 2.0T are decat performante, consum mare si in plus am auzit ca cele care au peste 150 de mii de km, se strica foarte repede.

Momentan detin un Opel Astra G, 2.0 diesel 16V, si as dori sa il schimb pe ceva mai sport, respectiv Bertone. M-am mai uitat si pe alte threaduri si sincer..nu prea am inteles exact care ar fii ideala pentru orasul in care sunt..Bucuresti, de probleme care le pot intampina la cele 2 motorizari..etc.
Ma gandesc ca as putea vinde actuala masina undeva pe la 3800 de euro negociabil, sau daca nu as putea face un schimb cu un bertone.

Voi ce ziceti?
- bertone 1.8 sau 2.0T si de ce ati facut alegerea?

Multumesc frumos.
Skip ads

  • Nerub_Assassin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
nu vrea nimeni sa ma ajute sa inteleg..
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Eu zic ca cel mai bun raport consum/putere are motorul de 1.8.
In Bucuresti ar fi cel mai potrivit.
Da o cautare si o sa gasesti mai multe raspunsuri.
  • Nerub_Assassin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
salut, am tot cautat pe forum detalii despre motorizari, dar unele posturi se bat cap in cap, pentru ca fiecare aduce numai argumente pro asupra motorizarii, rar am gasit sa se aduca si argumente contra.Asa am inteles si eu ca cel mai bun ar fi 1.8 pentru oras(Bucuresti), dar tinand cont ca este o masina greoaie, unii recomanda 2.0T(consum oarecum la fel,dar putere mai mare). problema la 2.0T ar fii ca dupa 150 de mii de km am inteles ca s-ar plafona.

Acum ma uit si la 2.2 despre care s-ar zice ca ar fii cea mai fiabila dintra toate motorizarile la Bertone, cu toate ca pentru un motor asa mare are doar 150 de cai si un consum(cica), mult mai ridicat decat 1.8. Inca nu stiu exact ce as putea sa iau, pentru ca nu prea am idee de costurile pe care o sa le intampin la 1.8, 2.0 sau 2.2.

Mai astept cateva detalii de la cativa posesori de Bertone pentru a-mi face o idee mai ampla despre el.Multumesc frumos pentru raspuns.Smile
Skip ads

  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Eu am Zafira cu motor de 1.8 si crede-ma e mai grea ca Bertone.E la mine de 2 ani(aproape 40.000 km),in aceasta perioada am schimbat doar distributia,uleiul si filtrele.
Daca o folosesti zi de zi pentru a te deplasa din A in B iti e de ajuns motorul de 1.8.
Daca vrei pt. liniute sau senzatii tari cauta ceva cu motorizare mai mare.
Eu pot sa spun ca motorul 1.8 este printre cele mai reusite motoate de la Opel.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca vrei doar un alt fel de astra care sa te duca din punctul a in punctul b, merge motorizarea de 1.8. Avand in vedere ca acum ai 2.0 dti, nu vei simti diferente mari intre cele doua. Daca vrei totusi sa simti ca ai luat un bertone, motorul de 2.0t este cel indicat. Asa cum si tu ai remarcat, motorul asta vine cu performante si atat dar cand cumperi un benzinar cu turbina nu-ti pui problema de consum.
  • Nerub_Assassin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
am inteles..recomandati 1.8. problema e ca nu prea merg in fiecare zii, pentru ca traseu care il fac de acasa pana la locu de munca, cu masina il fac intr-o ora..iar cu metrou la fel. vreau bertone pentru simplu fapt ca imi place cum arata(la nebunie), sunt curios cum e intr-o masina coupe..si bineinteles ca toata lumea..de "fitza", dar ma gandesc si la consum..reparatii..etc si din cate am inteles dupa forum...difera preturile intre astra clasic si bertone, doar cateva din ele se potrivesc. Bertone vreau sa fie o masina asa de o mica plimbare prin oras seara..sau in week-end. nu va fi o masina folosita zilnic pentru ca la cat de aglomerat e orasu asta..iti faci mai multi draci la volan decat sa fie o placere.

Scuzati postarea tarzie..am avut niste probleme la munca cu calculatoru..abia acum am rezolvat.
  • Nerub_Assassin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Intr-un final mam hotarat. Ramane 1.8 benzina motoru Z18XE. acum ramane doar sa am oferte sau sa gasesc ceva pe net.
Oferte aveti?Very HappySmile
Skip ads

  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Uita-te la Vand/cumpar masina,sunt cateva Bertone.
  • Nerub_Assassin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
asta ma uitam acum:D si de ceva vreme ma tot uit..dar nu prea se incadreaza in capitalul meu:D
  • gabysssu

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
2.0 turboooo
  • gabysssu

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
incerca pe site de vanzari auto cu cautare in toata europa gen www.autoscout24.ro aici gasesti masini din majoritatea tarilor europene.poate gasesti ceva de prin germania,iar daca este euro 4 nu o sa te incurce nici taxa .bafta
Skip ads

  • macabru

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2011

  • Mesaj Privat
2.0 t e net superior.. si il poti modifica foarte mult!
  • Nerub_Assassin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
da..dar 1.8 ar fi de preferat cel mai bun pentru oras in raport performante-consum. Automat 2.0T va consuma mai mult, dar evident va avea si performante.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
La ce drumuri avem, unde e nevoie de performante? Performante pentru ce? Sa ii arati unuia cu masina mai slabuta ca masina ta poate? Daca masina va fi folosita predominant in oras, e suficient un 1,0 sau 1,2 benzina.
  • Nerub_Assassin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
eu vorbesc de bertone, iar bertonele nu vine cu motorizare 1.0 sau 1.2.
  • Nerub_Assassin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
nimeni ?Sad
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ia-ti o masina pe care iti permiti s-o intretii. Una care atunci cand iti va face probleme sa nu te faca sa te plangi in toate partiel, de scumpa ce e anumita piesa ce necesita inlocuita. Una la care sa iti permiti sa ii bagi benzina si sa faci un drum de 7-800 km fara sa te uiti la consum. Tu trebuie sa stii ce vrei de la masina asta.
  • Nerub_Assassin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
pai masina care momentan o detin imi permit sa o intretin..bineinteles intr-o oarecare limita. Vreau sa cumpar bertone pentru ca oricum nu merg zilnic nici cu masina mea, decat atunci cand am nevoie..tocmai daia imi permit ceva mai sport, dar 1.8 pentru ca e cel mai convenabil in raportul performante-consum.
Singurul motiv pentru care vreau este faptu ca imi place cum arata, si in special ca motorina se va scumpi dramatic.
  • Visan George

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2008

  • Mesaj Privat
salut , eu am fost exact in situatia ta , am avut un opel astra 2.0 DTI si am avut norocul sa gasesc un schimb cu bertone Smile Eu am optat mai mult pentru 1.8 125 cp , mi se pare destul de buna la consum ... si imi place la nebunie , mai ales ca este si cabrio . Iti recomand motorul de 1.8 ca si consum/performanta ... 2.0 T din ce am inteles si am apucat sa vad la un prieten ... fuge foarte bine .. dar motorul ala il iei numai si numai pentru asta ... nu il iei ca sa mergi la consum , eu asa gandesc . E alegerea ta , bafta la cautare
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR