Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • liviu676767

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu o corsa c,motor Z17DTH si as fi interesat sa schimb cutia cu 5 rapoarte cu una cu 6 de pe astra h,insa nu stiu daca cele 2 cutii au acelasi sistem de prindere,in principiu daca s-e poate efectua modificarea.Daca ma poate ajuta cineva cu vreo informatie as fi recunscator si daca am gresit locul discutiei rog moderatorii o mute.multulesc.
Skip ads

  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Si eu sunt curios .
  • liviu676767

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
in principiu cred ca ar trebui sa mearga,dar am cautat si nu am gasit nimic relevant pe net.fiind un motor pe care s-au folosit ambele cutii,ma gandesc ca ar fi trebui sa aiba aceleasi sisteme de prindere,dar sa asteptam,poate primim vreun raspuns detaliat de la cineva care cunoaste.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
De curiozitate, ce doresti sa castigi cu aceasta modificare?
Btw, cred ca se poate verifica in EPC daca e acelasi cod la cutia de viteze atat pt. Corsa cat si pt. Astra H.
Skip ads

  • liviu676767

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu la ce te referi,unde as putea sa caut,cat despre castig,m-ar ajuta mult la drumurile in afara localitatii.Nu obisnuiesc sa merg chiar incet si motorul sta destul de turat,lucru deranjant atat pentru motor cat si pentru confort (zgomot).Mentionez ca am facut cu masinutza asta vreo 60.000km in ultimul an,90% in afara localitatii si destul de multi in afara tarii.Ma interesa si pentru faptul ca la cutia actuala am ceva probleme cu sincronul de la treapta1,respectiv2,deci oricum trebuie sa umblu prin ea si ma gandeam ca daca s-ar potrivi una cu 6tr,as prefera sa o dau pe asta plus diferenta pentru schimb.Din ce am gasit codurile sigur nu sunt la fel,am inteles ca cea cu 5 ar fi F23 si cea cu 6 M32 si nu prea stiu ce as putea sa gasesc pe net pentru ca din fabrica pa corsa C nu s-a montat cutie cu 6 rapoarte.Daca modificarea poate poate fi facuta pe Astra H,mai mult ca sigur va merge si la mine.
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Pe net , sunt softuri cu date despre masina .
  • liviu676767

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Spune-mi si mie ce soft ar putea sa-mi spuna daca cele doua cutii sunt fizic,la fel.E clar ca sunt doua cutii diferite,cu coduri diferite,dar asta nu ma ajuta cu nimic.Nu am scris pe forumul acesta ca sa completez posturi aiurea si sa raspund la subiecte cu totul pe langa.Am pus o intrebare in sperantza ca cineva care chiar stie cum arata cele doua imi poate spune diferente ale sistemului de prindere pentru ca e clar ca asta e singura mea nedumerire.Daca exista vreo informatie pe net,credibila si care ma poate infrma in toatalitate,eu n-am gasit-o si nu cred ca exista,decat evantual vreo schema de montare/demontare cu ambele,gen autodata.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Liviu, io n-am pomenit degeaba de EPC. Si mai este si TIS-ul. Ambele de la GM, ambele se gasesc pe net (nu dam linkuri ca-i interzis). Mai precis de atata e sa te duci in dezmembari si sa verifici piesele in sine.

EPC - softul cu toate piesele din Opeluri si codurile lor
TIS - softul cu informatii complete de service pt. Opeluri
  • liviu676767

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
am reusit sa gasesc TIS dar deocamdata nu reusesc sa-l deschid din cauza win7,cu care nu este compatibil.ms pt informatie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR