Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • radduu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Ce masina ati alege si de ce?
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Acuma compari BMW cu o trotineta .... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Sincer sa fiu.....depinde de ce bani ai in viata de zi cu zi. EU am si imi permit sa intretin un Opel. Ca masina, e excelenta, e tot ceea ce vreau si chiar si peste.
Bmw-ul intr-adevar e o clasa peste....dar nu in toate cazurile. Nu o sa ma bag in polemica sa iti zic ce e mai bun si ce nu La Opel fata de Bmw. Au altii grija de asta, ca avem si Bmw-isti printre noi....care au trecut de la Calibra sau Vectra la Bmw si au descoperit marea cu sarea. Depinde de norocul pe care il ai atunci cand cumperi masina....poti sa o iei buna , poti sa o iei rea.
Sa iti dau sfatul unui bun prieten de-al meu , om cu state vechi in prinvinta masinilor: Ia-ti masina care ti-o permiti si gandeste-te asa....in Germania Bmw e masina de clasa medie sus, iar Opel de clasa medie jos.

I rest my case Cool
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Pe langa stereotipuri gen "clasa medie sus si clasa medie jos" gandeste-te la intretinere. Este foarte important mai ales la masini second. (florinike nu mi-o lua in nume de rau, nu a fost o aluzie malitioasa la adresa ta, insa nu cred ca atunci cand mergi cu o masina confortabila si fiabila te mai gandesti la clase sociale - poate doar snobii)
Totusi Astra e o masina decapotabila, care are "prezenta scenica" Smile pe cand BMW 318 au toti indienii (if u know what I mean).

Pe de alta parte BMW e BMW, nu e mai fiabila ca Opelul din pricina pretului de intretinere insa sunt foarte rezistente si astfel cu putin noroc la cumparare, poate deveni mai fiabila ca un Opel. Motorul de 1.8 din cate stiu e bun, dar nu stralucit printre cele realizate de BMW. La un 325 nu te incadrezi? Rolling Eyes
  • Florin_

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Avand in vedere ca intrebarea a fost pusa la modul general(fara a indica in mod clar anumite modele) "Opel sau BMW" raspunsul este simplu: daca ai suficienti bani ia-ti un BMW (seria 3 ep la 12.000-13.000 SH, iar pt. seria 5 mai adaugi 2000-3000 Eur - motoare diesel).

BMW se bucura de o imagie mai buna, e mai sportiva mai fiabila..intr-un cuvant e cel putin o clasa Opel.

Personal nici nu mi se pare corect sa le compari pe cele 2 pt. ca sunt totdata si in clase diferite de pret.

Ex: Opel Astra 1.7DTi si BMW 320. Primul il gasesti pe la 6500Eur in timp ce al 2-lea pe la 11.000-11.500(cele mai ieftine)

Am preuspus ca exista suficienti bani de intretinere pt. a acoperi necesitatile atat ale Opel cat si BMW, ca altfel nu isi mai avea rost intrebarea (altfel putea sa ne intrebe si Opel vs. Masseratti Very Happy)

Numai bine!
Skip ads

  • radduu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Florin_, am intrebat "Opel astra cabrio an 2000 sau BMW 318 an 2000 ? Mie aceste doua modele mi-au placut cel mai mult. Cat de curand vreau sa imi cumpar una din masinile mentionate, si pur si simplu as vrea sa stiu si eu cat mai multe despre aceste doua masini chiar de la posesorii lor.

"Totusi Astra e o masina decapotabila, care are "prezenta scenica" pe cand BMW 318 au toti indienii (if u know what I mean). "

Si acesta este un motiv pt care pana acum sunt pt opel. Rolling Eyes
  • radduu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
florinike a scris:Acuma compari BMW cu o trotineta .... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
. Nu o sa ma bag in polemica sa iti zic ce e mai bun si ce nu La Opel fata de Bmw.

I rest my case Cool


Ar fii bine sa imi spui ce e mai bun si ce nu la Opel fata de Bmw
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
eu a scris:(florinike nu mi-o lua in nume de rau, nu a fost o aluzie malitioasa la adresa ta, insa nu cred ca atunci cand mergi cu o masina confortabila si fiabila te mai gandesti la clase sociale - poate doar snobii)
Motorul de 1.8 din cate stiu e bun, dar nu stralucit printre cele realizate de BMW.

Prima chestie...nu o iau in nume de rau, ma refeream doar la clasele sociale care isi permit asa ceva ...adik ....eu imi permit sa imi iau un Bmw dar nu imi permit sa il si intretin. Wink La asta ma refeream
A doua: Bmw 318 compact are motor de 2000 Laughing Laughing Laughing Mai documenteaza-te un pic Embarassed

@ radduu- hai sa te luminez eu ...ca vad ca nu au aparut Bmw-istii....
Intre Opel si Bmw in afara reputatiei nu sunt mari diferente. Cum s-a mai discutat, tu vrei sa iti iei Bertone sau Bmw. Bertone au toti taranii, gelatii (ca parca asa ziceau colegii mei pe forum pe aici pe topicul "Sfaturi la cumparare Bertone") insa....au si oamenii de valoare. Numai eu cunosc 2 specimene de genul asta, oameni ce au grija de masinile lor ca de ochii din cap si le pretuiesc pe masura satisfactiei care le-o dau atunci cand le conduc.
Bmw au toti manelistii....toti terminatii ....de ii vezi plecand tare de la stop sau infigandu-se in stalpi cu ele.
Acuma depinde cum o nimeresti masina. Poate sa fie un Opel la care sa nu schimi nimik cum o are 8mistiq pe a lui, sau un Bmw cum are VectraDti si iar , sa nu schimb nimik la el. Totul e de noroc...ca asa....Bmw e peste Opel dar doar la rezistenta materialelor si confort. In rest....preturi la piese de behai, ca sa nu mai zic de preturi de manopera.
Daca iti permiti si sti sa pretuiesti o masina ia-ti Bmw.
Daca vrei fitze, sa intoarca toti capul dupa tine, ia-ti Opel. Efectul e mai garantat la o decapotabila.

Wink
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
La Opel o sa ai probleme asa:
-debitmetru
-valva EGR
-depinzand de motor si de cat de alergat a fost probabil si cu pierderile de ulei, catalizatoare duse, etc.
Probleme grave nu sunt. Ti-am mai scris si acolo. Iti recomand un 1.8 sau un 2.0 turbo. Daca vrei decapotabila, o sa gasesti doar 1.8 pe ea, pentru ca am impresia ca 2.0 nu s-au pus pe ele.

La Bmw nush ce sa iti zic ca nu am avut pana acuma si nici prieteni care sa aiba probleme cu ele nu am ( am decat 2 prieteni cu Bmw uri asa ca sunt subiectiv ). Din ce am auzit eu , pica pompa de injectie dar asta tine doar de dieseluri ( 320 tds )

Intra si tu pe forumul Bmw si pune aceasi problema. Probabil ei sunt mai in masura sa iti spuna despre problemele lor. Wink
Skip ads

  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
@ florinike: "Intre Opel si Bmw in afara reputatiei nu sunt mari diferente. Cum s-a mai discutat, tu vrei sa iti iei Bertone sau Bmw. Bertone au toti taranii, gelatii (ca parca asa ziceau colegii mei pe forum pe aici pe topicul "Sfaturi la cumparare Bertone") insa....au si oamenii de valoare. Numai eu cunosc 2 specimene de genul asta, oameni ce au grija de masinile lor ca de ochii din cap si le pretuiesc pe masura satisfactiei care le-o dau atunci cand le conduc.
Bmw au toti manelistii....toti terminatii ....de ii vezi plecand tare de la stop sau infigandu-se in stalpi cu ele.
Acuma depinde cum o nimeresti masina. Poate sa fie un Opel la care sa nu schimi nimik cum o are 8mistiq pe a lui, sau un Bmw cum are VectraDti si iar , sa nu schimb nimik la el. Totul e de noroc...ca asa....Bmw e peste Opel dar doar la rezistenta materialelor si confort. In rest....preturi la piese de behai, ca sa nu mai zic de preturi de manopera.
Daca iti permiti si sti sa pretuiesti o masina ia-ti Bmw.
Daca vrei fitze, sa intoarca toti capul dupa tine, ia-ti Opel. Efectul e mai garantat la o decapotabila. "

Ai scris exact ce am zis si eu, dar in alta formulare Very Happy Very Happy Very Happy
  • radduu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Nu vreau fitze, vreau doar o masina care sa "ma satisfaca". Opel bertone nu prea am vazut la toate colturile cum vezi Bmw-uri, dasta as inclina spre Opel, si nici nu ma dau banii afara din casa. Din cate am citit aici pe forum, costurile de intretinere la Opel sunt mai de om cu bun simt fata de cele de la Bmw. Mr. Green
Vreau sa imi spuneti si mie daca Opelul astra in general este o masina confortabila si daca sunteti multumiti de alegerea facuta. ms. Embarassed
  • MadCow

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z20LEH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca tot "nu te dau banii afara din casa" ia-ti Opel. E clar mai ieftin de intretinut. Cumnatul meu are BMW 316 Compact din 98 - inainte cand aveam Vectra A as fi dat orice pe o masina ca a lui. Acum cand mi-am luat Astra G n-as face schimb nici intr-o mie de ani. BMW-ul e mai rezistent - cred eu- in 60.000 de km de cand o are nu a schimbat nimic la el - dar si cand o sa pice cred o sa-l usture la buzunar: Ex - filtru benzina - 900.000 , la opel - 350.000, filtre polen peste1,5 mil, la Opel 450.000. Eu zic sa-ti iei o Astra decapotabila daca gasesti una ok - oricum arata mai bine decat un BMW, nu?
  • Florin_

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
oki..se pare ca nu zarisem chestionarul! Smile

Cu siguranta ca intretinerea e mai scumpa la BMW..insa mai ai cumva si o alta masina?
Te intreb pt. ca topul Opelului Astra Cabrio e din material textil...asa ca nu te vad prea bine mergand iarna cu ea Very Happy

Si mai e un lucru (acesta se potriveste la toate decapotabilele): sa te astepti la praf la greu in masina, scuipati(cand o lasi decapotata in parcare), si bineinteles la frig in masina iarna etc. (Aici vorbesc din experienta unui bun prieten care are un mercedes E200 cabrio)

in concluzie: daca nu ai cumva si o alta masina cu care sa mergi iarna eu as alege o masina normala ,nu neaparat acel BMW, insa daca numai intre acestea 2 doresti sa alegi..atunci BMW sa fie

Numai bine si spor la stricat banii pe masini Very Happy
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
m-am abtinut de la vot deoarece nu vad relevanta acestuia...
nu putem decat sa fim obiectivi Smile masinile sunt la clase de pret diferite... mai departe fiecare marca cu meritele ei
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Daca voi judecati marcile dupa personalitatea posesorilor...
Si becali are maybah si asta nu inseamna ca este masina de manelist, davist, fotbalist sau whatever.
Daca ai bani suficienti, eu te indrum spre bmw. Nu vreau sa par gica contra dar pe bune. Cum pana mea sa zici ca intre bmw si opel nu sunt mari diferente!? Repet, nu defaimez numele opel doar aduc cateva argumente. Cum se conduce un bmw, cum se prezinta toate detaliile dintr-un bmw, ce istorie si ce tohnologie are bmw, cum arata masinile astea puse una langa alta!?? Cred ca putine masini au primit tratamentul aplicat ursuletilor si iata ca de 20 de ani acea masina tot rezista sau o serie 5 de acum 10 ani care te uimeste pur si simplu prin cum se comporta. Sa nu uitam ca bmw cand scotea M-ul, opel avea masini cu injectie monopunct. Sunt doua marci pe care e bine sa nu le amesteci.
Vorbiti de cei care pleaca in figuri de la semafor dar tot voi vreti masina dupa care sa intoarca lumea capul! Eu nu-mi doresc "notorietate" de la masina atata timp cat pe mine ma satisface.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Smile Smile Smile pe vremea cand BMW scotea M5, Opel avea Lotus Omega Smile) dar asta oricum nu demonstreaza nimic... fiecare marca cu target-ul ei
Imi vin in minte discutiile din vara aceasta de la Opelfest cand il ascultam pe senator30se povestind cate ceva din istoria GM-OPEL referitor la posibilitatile de dezvoltare ale acestei marci, pacat...
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Nu contest ca opel n-ar fi putut. Probabil ca au “plecat” amandoua cu sanse egale insa fiecare si-a ales targeturi total diferite. Poate ca da. Opel a reusit sa-si uimeasca targetul cu modele fiabile si ieftine. In schimb bmw a reusit sa uimeasca pe oricine. Desi este contestata in multe randuri, piata Americana este un barometru bun pentru toate si se stie cum este vazut bmw in state. La ce masini se fac acolo nu cred i-a fost usor bmw-ului sa-si adjudece pozitia de masina de lux. In alta ordine de idei, a fost marca care n-a scos nici un model cu compromisuri, printre putinele marci, in timp ce GM si-a permis sa scoata sub acelasi nume, o legenda cum este corvette si un nimic cum este spark(este drept ca in divizii diferite). Ca om pasionat de masini le apreciez pe amndoua si stiu ca sub opel sunt multe marci dar nici nu ma feresc cand trebuie sa recunosc ca si alte marci sunt peste opel. Discutia este usor eronata din start pentru ca este greu sa spui avantajele unei masini coupe si ale unei berline.
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Scuzati-ma dar scapati esentialul. Omul vrea sa primeasca un sfat intre o masina Coupe si una berlina. Mai bine spus intre o masina Cabrio de nivel mediu si o masina berlina de nivel peste-mediu (lux = de la Seria 7 in sus).
Adica, date fiind diferentele de clasa, implicit exista diferente de preturi de intretinere. Totusi, diferentele de clasa nu se oglindesc si in diferente de calitate la fel de pregnante ca cele de nivel (sau pozitionare pe piata).
Mai mult, una e cabrio, alta e berlina - din nou o diferenta importanta pentru RADUU care vrea un motor relativ puternic, deci un look cat mai sportiv ar fi un avantaj.
Eu cred ca astea sunt de fapt dilemele lui. Daca sa ia o masina de nota X cu look agresiv, motor puternic, posibilitati de tuning ridicate etc. sau o masina de nota X+1 cu motor puternic dar look nu atat de agresiv, costuri de intretinere mai mari.
Nu e cazul sa comparam Opelul cu BMW la general, ca se stie cine ar castiga. Asta e purul adevar motivat din multe puncte de vedere, iar pentru cei care abia asteapta o astfel de discutie ca sa creeze o cearta, sau o discutie contradictorie nu e loc aici. Foarte multe subiecte de pe forum referitoare la comparatii intre marci, modele, tipuri de motor etc. au degenerat in rivalitati inutile (in cateva din ele am fost implicat si eu). Cred ca e cazul sa se termine cu acest gen de subiecte pentru ca o sa se ajunga sa cuprinda subiectul cu totul altceva decat e scris in titlu.
  • Andrei_gsi

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.8 136 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
parerea mea ca bmw sunt bune doar daca ai prea multzi bani si vrei sa-i cheltui pe fitze , opelul e o mashina practica ,ieftina, tot germana iar daca ai un pic de bani potzi sa-ti cumperi o motorizare mai puternica , comparand motorizarile , la bmw sunt cu 30 % mai scumpe decat la Opel. performantzele fiind aproape identice.
  • radduu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2006

  • Mesaj Privat
"eu" are perfecta dreptate in ceea ce a zis. "Omul vrea sa primeasca un sfat intre o masina Coupe si una berlina. Mai bine spus intre o masina Cabrio de nivel mediu si o masina berlina de nivel peste-mediu."Nu compar BMW cu Opel, sunt doar indecis in ceea ce vreau sa imi cumpar si v-am cerut parerile ca sa imi dau si eu seama macar cat de cat care alegere ar fii mai buna. Vreau doar o masina in care sa ma simt bine, sa fiu multumit de ea, si sa nu zic peste putin timp: " mai bine imi cumparam x". Pot sa zic ca ma atrage f mult un Bertone, dar stau putin si ma gandesc si imi place si BMW-ul. Mai ales ca multi sunteti posesori de Opel, ati mai cumpara aceasta masina daca v-ati intoarce in ziua cand ati cumparat-o?
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
radduu a scris:, ati mai cumpara aceasta masina daca v-ati intoarce in ziua cand ati cumparat-o?


Citeste mai sus partea pe care am scris-o eu cu "putem intretine masina pe care o avem" si o sa iti dai seama. Totul se reduce la bani:ai bani de un bmw si nu vrei sa iesi in evidenta, ia-l pe ala. Vrei ceva mai premium decat un Bmw standard , care daca ti-a picat ceva la el plangi dupa piese, atunci ia-ti Opel.
Vba lui Catalin cu OPC-ul decat un Mercedes chel mai bine un Opel FULL.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Opel astra cabrio an 2000 sau BMW 318 an 2000 ?
Opel 46%
BMW 53%
515 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR