Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Scuza-ma, dar daca vorbim de masini noi chiar nu poti compara Opel cu BMW, BMW-ul fiind aproape dublu ca pret fata de Opelul din aceeasi clasa si cu aceleasi dotari...Pretul dublu, evident, trebuie sa se regaseasca undeva, nu ? (in principiu in calitatea masinii) Aaa, daca vreti sa comparati masini la mana a 2-a, da, se poate... Comparati un seria 3 obosit cu 300 000 de km reali care se vinde la acelasi pret cu o Insignia din acelasi an de fabricatie, dar cu km sub 50 000 reali si in stare ca noua...

PS: nu mai stiu exact in ce revista am citit ca firma BMW practica cele mai mici marje asupra autoturismelor comercializate, cea mai mare parte a pretului platit, regasindu-se astfel in calitatea masinii... Comparatia era facuta doar intre BMW, Mercedes, Audi si nu garantez ca este adevarata
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Si nemtzii astia cum au putut sa faca comparatie? Probabil sunt niste afoni, ce stiu ei despre masini...
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Nu ati prins ideea. Nu discutam despre cine a fost mai bun, discutam ca niste nemti parlitzi au "indraznit" sa puna BMW si Opel pe aceeasi treapta. Pe cand noi romanii, niste fetze fine de altfel, nici nu concepem asa ceva.



Total de acord cu dodo

Nemtii vad bmw tot ca o masina nu ca o nava spatiala cum o vad romanii.
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Nu nava spatiala, pur si simplu masina premium... Asa hai sa comparam si Dusterul cu noul Infinity FX Very Happy Ce ziceti merge ?

@dodo, ma gandesc ca nemtii au comparat seria 1 cu astra si celelalte pentru ca seria 1 se vrea o masina mai accesibila,poate chiar mai low cost decat celelalte bmw-uri. Dar, de la seria 3 in sus, se schimba situatia. Oricum, eu seria 1 nu as lua, mai bine astra, golf, etc...

Si oricum pana la urma poti sa compari si seria 7 cu astra daca vrei neaparat, nu te opreste nimeni, dar nu stiu daca are sens comparatia...
Skip ads

  • yo GeorgeL

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2011

  • Mesaj Privat
"dodo13" ai dreptate k masinile sunt comparabile bmw opel ford vw
dar nu ti se pare normal sa fie impartiali?
personal acel test mi se pare platit de opel......ptr k era cam cea mai laudata dintre toate....sunet..performante...pret...spatiu...etc
dak ne gandim bine golful putea sa fie si cu versiunea de motor 2.0tdi de 170 cai, bmw-ul cu 120d si 163 cai
dar ei au vrut sa scoata in evidenta opelul
la golf poate fi montata si tractiune integrala....la astra nu exista...
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
andreyyy spunea:
"@dodo, ma gandesc ca nemtii au comparat seria 1 cu astra si celelalte pentru ca seria 1 se vrea o masina mai accesibila,poate chiar mai low cost decat celelalte bmw-uri. Dar, de la seria 3 in sus, se schimba situatia. Oricum, eu seria 1 nu as lua, mai bine astra, golf, etc... "

Cred ca ai dreptate . Wink Altfel , Corsa si A1 de la Audi ( pe langa alte masini din clasa asta ) nu prea au concurenta din partea BMW . Eu cred ca Seria 1 e in concurenta cu aceste masini .Si vad ca nimeni nu vorbeste de manevrabilitatea BMW -ului care poate fi etalon , de feeling ( chestie ce nu o poti cumpara cu bani ),despre elasticitatea cutie de viteze la BMW,de gradul de siguranta, etc . Crying or Very sad
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:
dodo_13 a scris: A, ca sta atat de bine pe strada incat nu prea simtzi cand se duc, asta e alta mancare de peste.


Corect, bmw-urile stau perfect pe strada. Etalon pentru orice alta marca.


.....vezi daca nu citesti tot? Laughing
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Eu am zis de manevrabilitate , nu de stabilitate Shocked
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Poti te rog din suflet sa ne explici diferenta dintre cei 2 termeni? Manevrabilitatea nu e conditionata de stabilitate?

De parca ar fi 2 termeni total diferiti..... Rolling Eyes

Asta e, n-ai citit, ai dat cu bata-n balta si te-ai stropit. De ce e asa greu sa recunosti? Wink
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Urmaresc discutia de la inceput , my friend, dar ...pentru mine Bi..cicleta are doar doua roti , la cum imi expui problema tare cred ca tu numeri si rotile ajutatoare . Laughing
STABILITÁTE s.f. Însușirea de a fi stabil, solid, trainic; soliditate, statornicie; fermitate. ** Durabilitate, trãinicie. ** Faptul de a-și pãstra locul, de a nu fi mișcat din loc; fixitate. ** Spec. (Fiz.) Proprietate a unui corp de a-și menține poziția sau de a reveni în poziția inițialã. ** Situație sigurã, fermã. - Din fr. stabilité, lat. stabilitas, -atis.
MANEVRABILITÁTE s. f. (Rar) Capacitatea, proprietatea unui vehicul sau a unui sistem tehnic de a putea fi manevrat (3); faptul de a fi manevrabil. – Din fr. manœuvrabilité.
Poate ca nu sunt total diferiti dar...
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu mai continui discutia pentru ca nu are final....
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Sa-nteleg ca in parcare cand faci manevre cu o mare lejeritate si ai viteza de 0.5km / h, e din cauza stabilitatii ? Shocked
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Daca e sa o luam asa, cel mai manevrabil vehicul e masinaria aia electrica care se plimba prin Metro si ridica marfa pe rafturi. Sau poate tancul, care se poate invarti 360grade.

Atat timp cat vorbim de masini, manevrabilitatea se refera la capacitatea de a efectua manevre la viteze mari. Iar stabilitatea inseamna manevrabilitate. A se vedea si cazul masinii Williams Renault F1 de acu vreo 20 ani care avea un sistem de suspensii unic si care a fost interzis tocmai pentru ca era prea eficient. Sistemul facea ca masina sa ramana la aceeasi distantza de sol indiferent de situatie. Asta face si Ferrari acu cu masinile de strada, prin amortizoarele electromagnetice de pe 599. La o scara evdient mai mica chiar si Opel incearca sa faca asta cu IDS+. Problema Opel e ca nu poti baga un sistem de genul celui de pe 599 intr-o Insignia de 30mii euro.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Slash a scris:Sa-nteleg ca in parcare cand faci manevre cu o mare lejeritate si ai viteza de 0.5km / h, e din cauza stabilitatii ? Shocked


Incearca sa "manevrezi" la limita un obiect fara stabilitate. N-ati facut fizica in scoala? Shocked

Scoate-ti amortizoarele de pe masini si veti vedea ca fara stabilitate nu poti avea manevrabilitatea. Incercam sa stabilim niste termeni simpli doar pentru ca antonela "trebuie sa aiba intotdeauna" dreptate?
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
tonytm , nu te enerva ca faci comotie Laughing
Uite , ca sa te simti mai bine si cu tensiunea mai mica , considera ca ai dreptate Wink
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat

  • ciuci

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2010

  • Mesaj Privat
clar opel Smile
  • Cipri19

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
La BMW platesti marca.
La Opel platesti ce primesti.
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Dupa rationamemtul tau, inseamna ca la Logan platesti mai putin decat primesti, nu ?

Sa fim seriosi, piata face pretul, restul e vorbarie inutila Very Happy Daca BMW-ul ar fi mai scump decat face, atunci nu ar mai avea clienti ! Deocamdata clienti sunt, deci pretul poate fi considerat "corect"
  • Cipri19

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
andreyyy a scris:Dupa rationamemtul tau, inseamna ca la Logan platesti mai putin decat primesti, nu ?

Sa fim seriosi, piata face pretul, restul e vorbarie inutila Very Happy Daca BMW-ul ar fi mai scump decat face, atunci nu ar mai avea clienti ! Deocamdata clienti sunt, deci pretul poate fi considerat "corect"

Asta era strict parerea mea. Sincer, sa dai 30.000 euro + pe noul 318i E90 care nu ofera mare branza(mai e si urat) mi se pare cam fara rost. Sa nu vorbim si de costurile de intretinere. BMW intotdeauna mi s-a parut o alegere pentru prestigiu, si nimic mai mult. Inainte sa iau Vectra, aveam in vedere si un e46, la un pret comparabil. (motor de 1.9 115 cai parca) Era si destul de ''cheala'', adica fara dotari. M-ar fi tentat, pt ca e BMW, si are o imagine buna. Dar e ''just for the ballz''. O fi calitativ mai buna ca Opel, dar ce, mi s-a stricat vreodata Opelul? Nu. La aproximativ acelasi pret mi-am luat Vectra B2, de care sunt foarte multumit, imi ofera mai mult decat acel BMW.... chiar si 10 cai in +. Si sunt foarte fericit ca am ales Opel in loc de BMW. Sa nu ma intelegi gresit, IMI PLAC. But waaay too overpriced... Daca mi-as fi luat BMW-ul, probabil ca ar fi adunat praf si rugina pe el, din cauza ca nu as fi avut bani sa-l intretin. Repet, este strict parerea mea. Fani ai marcii, nu-mi sariti in cap. Rolling Eyes
P.S.: De Logan habar n-am. Niciodata nu mi-au placut aceste masini, nu stiu mai nimic despre ele, asa ca nu comentez.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Opel astra cabrio an 2000 sau BMW 318 an 2000 ?
Opel 46%
BMW 53%
515 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR