Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Tractiunea spate este chiar o placere, am condus un BMW pe vara si credeti-ma, e altceva. In plus, puteai schimba repede ca la diesel, masina se ducea excelent tragea de la turatii mici si era doar un 318IS din 1995. Mi-a placut chiar foarte mult.
BMW este masina pentru tinerii cu bani, care vor power si placerea de a conduce ambele la un loc. Si imagine, evident.
Skip ads

  • sqryn

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
adica de cocalari
masina din 95- aia e deja oldtimer, o iei la orice ora din germania pe 2 navete de bere
mai ramanea sa spui ca e mai buna decat un logan
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Este.

Si arata impecabil interior/exterior pentru anii ei, a fost exceptional intretinuta (vopsea originala, galben Dakar).
Clima bizona, 140cp, 4 usi, kit exterior M3, scaune Recaro, sistem audio excelent, s.a ... foarte frumoasa.

Loganul e un circ de masina.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
opel, ca nu mi-as permite sa intretin un BMW.
si chiar daca mi-as fi permis, mi-ar parea rau sa investesc prea multi bani in masina, mai ales cand se strica putin mai tare, caci atuci se vad valorile....
Skip ads

  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Este.

Si arata impecabil interior/exterior pentru anii ei, a fost exceptional intretinuta (vopsea originala, galben Dakar).
Clima bizona, 140cp, 4 usi, kit exterior M3, scaune Recaro, sistem audio excelent, s.a ... foarte frumoasa.

Loganul e un circ de masina.


Nu inteleg de unde atata ura pe logan, e o masina ca oricare alta masina, si da loganul o sa reziste la fel de mult ca si bmw-ul ala care-l lauzi daca este intretinut si el.
Francezii se strang 7500 de oameni si spun "j'aime ma dacia" ceea ce inseamna "imi iubesc dacia" si noi romanii il facem lighean, cazan, si circ.

Dacia a inteles foarte bine ce masina trebuie sa ofere pentru toata lumea, si o face la un pret sub restul, si nu ma refer la carat porci, ma refer la o masina simpla care sa tina cu casa cu
un comfort cat de cat ok la banii care-i cere.

Eu am opel, si stiu ca este o masina mai buna calitativ decat dacia, dar asta nu inseamna ca incep sa injur dacia.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
djiin, avea o vorba un profesor de-al meu, suntem prea saraci ca sa ne permitem masini ieftine la pret. Si din pacate nu ne uitam si la intretinere.
Sa vezi in 3-4 ani cate loganuri vor veni in romania din vest, cand le vor schimba baietii, si sa vezi cati bani vor pierde astia care si-au cumparat logan si vor incerca sa le vanda.
Loganul e o masina ok cat e in garantie, dar dupa aia dumnezeul cu mila, 1 din 10 loganuri vazute de mine au probleme cu sistemul electric, cand li se face scurt pe stopuri si sunt multe alte probleme.
Acum taica-miu vrea sa-si ia o masina mica si noua, si cauta, si sincer nu l-am lasat sa se uite la logan din cauza asta, insa e trist ce gasesti in banii lui 7000-8000euro. Si cred ca va trebui sa-i dau niste bani sa ia ceva mai scump, caci altfel va da banii pe masina ieftina la revizii.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Omule, in vest putini oameni tin masinile mai mult de 3-4 ani. Nu vorbim de cele din clasa premium. Sa stii ca Loganul este o masina ieftina si fiabila, devalorizarea este mult mai mica decat la un Opel. Un Astra care a costat 20.000 euro, dupa 4 ani zici mersi daca il dai cu 10.000. Pierzi exact un Logan nou. Voi carcotiti cat vreti despre masina asta, probabil occidentalii aia de le cumpara sunt atat de idioti...
  • Ghosty

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Braila
  • Masina: Insignia 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2010

  • Mesaj Privat
I-ati ce masina doresti,nu ne intreba pe noi cumpara ce iti place.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Uitati-va la reclamele BMW,,, ele iti atrag mereu atentia asupra conceptului 'EfficientDynamics', ei bine ei au aplicat conceptul inca din 2004 dar... iesea prea scumpa masina la vanzare. Asa ca au mai asteptat un pic... si acum o aplica la scara larga. Deocamdata motorul de BMW de 2.0D este cel mai econom la puterea lui.
Reclamele de la Opel mereu duc inspre ideea de 'imi iubesc masina' o chestie mai mult subiectiva decat obiectiva privind fiabilitatea marcii.
Despre reclama la Logan.... hai sa nu vorbim ca e o masina 'low cost' si nu se incadreaza in topic de nicio culoare. Auzi chestie... balamale din plastic .... scartaie usile din balamale dupa 60.000km pe orice drum denivelat, WTF... ?
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
scartaie usile dupa 60.000 km, la banii pe care-i dai pe ea e clar ca trebuie scos de undeva sa se ajunga la pretul ala, tu ce parere ai?
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu am o parere proasta, vezi mai sus in posturile mele anterioare. Din acest motiv nici nu mi-am luat Logan si ma felicit.
Dar am facut insa prostia sa iau cu ceva ani in urma (inainte sa apara Dacia Logan) un Renault, lucru pe care-l regret si acum.

Pentru un BMW 318TDS nu am avut suficienti bani si determinare, asa ca mi-am luat Opel masina din semnatura.
Am vrut ceva clasic, fara prea multa electronica pe motor si am fost fericit sa mai gasesc asa ceva in Austria.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Alegerea corecta e In functie de banii de care dispui. Vrei sa ai cheltuieli f mici cu masina: iti cumperi logan (dacie noua), vrei sa ai cheltuieli mici iti iei opel, poti cheltui mai mai mult iti iei bmw. Asta daca esti cinstit cu tine. Daca vrei sa te dai in spectacol, procedezi exact invers.( nu ai bani, iti iei bmw samd)
Skip ads

  • darius_x

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2009

  • Mesaj Privat
sqryn a scris:adica de cocalari
masina din 95- aia e deja oldtimer, o iei la orice ora din germania pe 2 navete de bere
mai ramanea sa spui ca e mai buna decat un logan


si pe un opel din 95 iti dau ei bani sa l cumperi? Smile))
  • c6t9

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nici BMW-urile nu mai sunt ce au fost. X3-ul derivat din platforma de E46 este o excepție din pãcate.

ÃŽn plus modele cu motorizãri mici nu meritã, fiind foarte scumpe pentru ce oferã. ÃŽți iei un Opel bine dotat la aceeași bani.

Dacã apar discuții RWD vs. FWD, hai sã fim serioși, câți știu sã conducã o mașinã cu propulsie? Nu câți cred cã știu. Din nefericire BMW-urile au rata mortalitãții cea mai mare.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am un coleg de servici care a dat la schimb o Vectra B X20XEV (175.000km) cu toate dotarile si modificat ulterior de el cu kit complet Irmscher, amortizoare + cauciucuri sport, etc... din 1996 inmatriculata pe Romania (la care din pacate i-a bagat la un moment dat ulei Castrol 10w60 cu care i-a uzat prematur si inutil motorul care initial mergea excelent) pe un BMW 318IS CLASS II neinmatriculat, dar in stare f. buna (178.000km) cu kit M, 140CP, dublu-climatronic, impecabil, galben Dakar. Cu sinceritate mi-a spus ca uneori îi este dor de Vectra B, dar ca nu isi va mai lua altceva decat BMW pe viitor, tractiunea spate este cu totul altceva, cuplul motor este altul, iar masina parca este facuta 'pentru placerea de a conduce'. Am condus-o si eu si chiar mi-a placut cu adevarat.

Cineva spunea mai sus ca daca BMW nu ar oferi ceva in plus fata de ceilalti fabricanti de marca, atunci nu ar mai exista cerere - foarte corect din punctul meu de vedere. Un BMW este ceea ce este, chiar daca nu-si permite fiecare dintre noi sa dea banii pe unul (SH sau nou).
  • Cipri19

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris: tractiunea spate este cu totul altceva
.

Da, este dispozitivul cheie in campania de scos copacii din radacina.
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
asa este...loganurile sunt foarte proaste
pana la 60.000 nu s-a schimbat absolut nimic(exceptie reviziile) iar la 62.000 parca au fost schimbate cauciucurile fata (erau cele originale) si capetele de bara
in schimb cu logan 1.5 dci "am dat fum" la golf de 1.4, astra de 1.4 plus multe altele, mai ales pe serpentine cand astia trageau de ele in panta iar eu cand o calcam la 2500 de ture ii lasa usor in spate
daca nu ati condus, nu ati avut, nu inteleg de ce spuenti ca sunt proaste
si nu cred ca bmw-ul din '95 se poate compara cu un logan, de fapt cu nicio masina care este "noua"
in plus da...asta e boala lor....triplele...si nu sunt probleme la instalatia electrica, doar oxideaza un fir si trebuie curat
in momentul de fata masina are 80.000 km si merge perfect, asa ca nu vad de unde idei proaste impotriva loganului
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Marea problema a Loganului este ca e fabricata in Romania. Daca avea o emblema "de firma" si era recent adusa din Jermania vedeai tu cat de laudata era.
Ca un fapt divers, in Nigeria eram in masina cu un englez si doi francezi cand am vazut un Logan pe strada. Englezul se uita la ea si nu stia ce este. Francezii ziceau ca e un Renault dar nu stiau unde e fabricata. Le-am spus ca nu e Renault, e Dacia si e fabricata la noi in tara. Chiar m-am simtit mandru ca pe coclaurile alea am avut si eu cu ce sa ma mandresc.
  • S3rG3nt

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am o foarte buna amica,care a avut BMW 320 D din 2008,si a renuntat la el in favoarea unui A4...iar la intrebarea mea de ce a facut asta...ea a zis"Super Bmw-ul,ireprosabil,dar era un aspirator de bani...foarte multa cheltuiala..."si in curand va renunta si la A4 pentru noul Astra...deci...vrem lux,vrem confort...iti trebuiesc conturi...Smile
  • S3rG3nt

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Steffano a scris:asa este...loganurile sunt foarte proaste
pana la 60.000 nu s-a schimbat absolut nimic(exceptie reviziile) iar la 62.000 parca au fost schimbate cauciucurile fata (erau cele originale) si capetele de bara
in schimb cu logan 1.5 dci "am dat fum" la golf de 1.4, astra de 1.4 plus multe altele, mai ales pe serpentine cand astia trageau de ele in panta iar eu cand o calcam la 2500 de ture ii lasa usor in spate
daca nu ati condus, nu ati avut, nu inteleg de ce spuenti ca sunt proaste
si nu cred ca bmw-ul din '95 se poate compara cu un logan, de fapt cu nicio masina care este "noua"
in plus da...asta e boala lor....triplele...si nu sunt probleme la instalatia electrica, doar oxideaza un fir si trebuie curat
in momentul de fata masina are 80.000 km si merge perfect, asa ca nu vad de unde idei proaste impotriva loganului

de ce compari un diesel cu un cuplu net superior cu un benzinar?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Opel astra cabrio an 2000 sau BMW 318 an 2000 ?
Opel 46%
BMW 53%
515 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR