Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • simu catalin

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2008 z1.8xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
asa e-problema in ziua de azi e ca masinile sant indesate de electronica mai ales mercedes,audi bmw. daca ti se scurt-circuiteaza 2 injectoare d-alea si service-ul iti zice 3000e ,e deranj mare. parerea mea e ca masinile astea sant prea complicate ,uneori inutil
Skip ads

  • S3rG3nt

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
si inca o chestie...am multi amici cu masini destul de scumpe,care pur si simplu indragesc modelul Astra G (design,simplitate,intretinere,fiabilitate)si net superioara Daciei Logan..si nu vorbesc din necunostinta de cauza..am una in familie...tatal meu conduce Logan,si e innbunit dupa Astra mea...Smile
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Chiar nu va inteleg, cei ce apreciati Dacia Logan. La prima vedere este Renault 9 al zilelor noastre, 'ieftin si bun', dar nu e deloc asa. Ma apuca rasul cand vad bordul ieftin, cand trag de usa soferului atat de usoara (poate voua chiar va inspira siguranta). Curbele luate cu peste 100km/h sunt adrenalina curata, becurile se tot ard, contacte electrice proaste, scaunele sunt rigide, usile scartaie, coeficient aerodinamic de rahat (0.34 !? in anul ei de lansare, ceva de necrezut).

Si mai sunt o gramada de alte probleme. Si lasati-ma cu argumentul ca e accesibila la pret, acesta reflecta exact ce primesti.
Vectra mea (din semnatura) a fost 20.000EUR in 1997, modelul cu A/C. Chiar si asa second-hand, e cu cel putin o clasa peste o Dacie Logan noua.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
simu catalin a scris:asa e-problema in ziua de azi e ca masinile sant indesate de electronica mai ales mercedes,audi bmw. daca ti se scurt-circuiteaza 2 injectoare d-alea si service-ul iti zice 3000e ,e deranj mare. parerea mea e ca masinile astea sant prea complicate ,uneori inutil


Tu macar ai idee cata electronica are un astra nou sau insignia pe ele? Tu ii vaiti pe proprietarii de BMW, Mercedes, Audi ca li se paradesc doua injectoare? Masinile astea sunt facute pt oameni care isi permit sa le intretina, ca romanul isi ia una recent adusa, full fara piele si cu kilometrii numai dumnezeu sau dracu stie cati dati inapoi, e alta mancare de peste. De obicei romanul isi ia genul asta de masina ca sa moara dusmanii de invidie, nu ii intereseaza ca intretinerea unei masini de lux costa, pe el il intereseaza doar ca dusmanii se vor uita cu invidie la "scula" lui.
Tu ai idee ce inseamna pt un om de rand care si-a luat un Opel, Ford sau Vw in rate, leasing sau cu cine stie ce sacrificii sa ii pice injectoarele la un common rail (toate au asa ceva acum), o volanta cu masa dubla care implica si schimbarea chitului de ambreiaj, sau o turbina? Mie de ala mi-e mila, nu de cei care au masini de la 40-50 mii euro in sus. Nu ii plange tu pe aia, la ei marea suparare este ca o sa stea cateva zile-saptamani fara masina. Oamenii obisnuiti care isi cumpara chilipiruri SH din clasa lux, iar nu merita nici un pic de mila, ar trebui sa fie constienti ca imaginea si luxul costa in ziua de azi. Pe mine ce ma nemultumeste cel mai mult este ca la ora actuala, la masinile din clasa medie, adica astea de le conducem noi, deja calitatea fabricatiei a inceput sa scada preturile la piese cresc pe zi ce trece. Uitati-va ca si comparatie la preturile pieselor de la astra F sau G cu cele de la H si J, comparati preturile de la Vectra C cu preturile de la Insignia.
In concluzie, sincer va spun ca un om care isi permite o masina din clasa lux niciodata nu se va orienta spre Opel, Ford sau VW.
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Vezi ca in 1997 nu se stia de euro iar cu 20.000 DM cumparai apartament cu 3 camere in buricul Sibiului. Oricum discutia este despre BMW, nicidecum despre Logan. Wink


LE mi-a luat-o colegul inainte.
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Marea problema a Loganului este ca e fabricata in Romania. Daca avea o emblema "de firma" si era recent adusa din Jermania vedeai tu cat de laudata era.
Ca un fapt divers, in Nigeria eram in masina cu un englez si doi francezi cand am vazut un Logan pe strada. Englezul se uita la ea si nu stia ce este. Francezii ziceau ca e un Renault dar nu stiau unde e fabricata. Le-am spus ca nu e Renault, e Dacia si e fabricata la noi in tara. Chiar m-am simtit mandru ca pe coclaurile alea am avut si eu cu ce sa ma mandresc.

si daca ii cumpar din targ o stema cu VW si pun pe masina dai 15.000 pe ea?
nu
chiar azi am mers cu loganul si ma asteptam sa fie mai zgomotoaza, sa nu traga etc...dar am ramas placut surprins, nu a fost deloc asa
@S3rG3nt nu a zis nimeni ca astra g nu este superioara loganului
nu as tampit sa laud un jeg de masina...am logan si sunt f f multumit de ea
zicea un coleg ca primesti exact cat platesti, ca usile scartaie...etc: pai vrei sa primeste calitate Mercedes la bani de logan?
vazum un reportaj si loganul era pe primul loc la raportul pret calitete
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
@dorin-b

Dorin, daca esti asa destept poti verifica pe www.autoscout24.de la sectiunea 'AutoWissen24' cat au costat majoritatea masinilor din baza lor de date care este destul de ampla, cuprinde multe modele (inclusiv al tau). Preturile sunt in EUR - pentru ca nu mai stiu copii de azi ce era atunci marca germana.

Vezi ca cu '20.000 DM si buricul Sibiului' esti prin ceapa.
  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu te ambala colegu` ca nu are rost. Vroiam sa-ti atrag atentia, intr-un mod mai altfel, ca nu are rost sa compari masina ta cu un Logan intr-o discutie "Opel vs. BMW". Cat despre ceapa, mai putem discuta dar nu aici.
Skip ads

  • nastrut

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Scuze de off-topic dar vreau sa fac si eu o remarca asupra loganului , acum o saptamana am luat un taxi sa ma duc din punctul A in punctul B , taxiul era un logan 1.6 benzina facelift , dupa 5 minute de mers il intreb pe sofer cati km are la bord , iar acesta mi-a spus 90 mii . Cand am auzit m-am uitat instant la km sa vad cu ochii mei , nu-mi venea sa cred cat de bine mergea aceasta masina,motorul mi s-a parut foarte ok (silentios) , peste denivelari aproape ca nici nu simteam (fara investitii din ce mi-a zis soferul). Acum cine stie, poate am nimerit sa ma urc eu intr-un logan bine facut , poate voi aveti alte experiente cu loganul dar mie personal mi-a cam placut pt ce pret are prin programul Rabla.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Hai ca umplem pe aici de offtopic. Propun ca discutiile despre opel vs dacia sa le mutam aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=58131
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
nastrut a scris:Scuze de off-topic dar vreau sa fac si eu o remarca asupra loganului , acum o saptamana am luat un taxi sa ma duc din punctul A in punctul B , taxiul era un logan 1.6 benzina facelift , dupa 5 minute de mers il intreb pe sofer cati km are la bord , iar acesta mi-a spus 90 mii . Cand am auzit m-am uitat instant la km sa vad cu ochii mei , nu-mi venea sa cred cat de bine mergea aceasta masina,motorul mi s-a parut foarte ok (silentios) , peste denivelari aproape ca nici nu simteam (fara investitii din ce mi-a zis soferul). Acum cine stie, poate am nimerit sa ma urc eu intr-un logan bine facut , poate voi aveti alte experiente cu loganul dar mie personal mi-a cam placut pt ce pret are prin programul Rabla.


Si eu am mers acum 2 zile cu un taxi Logan cu 190 000 km la bord facuti prin oras in romania si mergea destul de bine. Chiar m-am mirat si eu ca nu prea trancanea, nu as fi zis k are atatia km daca nu vedeam pe bord... Incep sa fiu mandru de Golanel Embarassed
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Hai ca umplem pe aici de offtopic. Propun ca discutiile despre opel vs dacia sa le mutam aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=58131

cred ca topicul ala nu-si are rostul
nu a zis nimeni ca loganul este mai bun decat opel, comparatie este facuta aiurea
noi doar am afirmat ca nu e o masina aatat de proasta pe cat se zice
Skip ads

  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
nastrut a scris:dar mie personal mi-a cam placut pt ce pret are prin programul Rabla.

16000ron prin programul rabla pt un logan troaca (fara servo,geamuri, aer etc.) mi se pare enorm chiar daca e nou
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Negreanu a scris:
nastrut a scris:dar mie personal mi-a cam placut pt ce pret are prin programul Rabla.

16000ron prin programul rabla pt un logan troaca (fara servo,geamuri, aer etc.) mi se pare enorm chiar daca e nou


E 4450 Euro+ 3 vouchere , pt Logan preferance adica servo, geamuri electrice si 2 airbaguri fara AC, deci nu e chiar varianta cheala.

Pentru carcotasi tin sa va anunt ca masina e chiar ok pentru ce are nevoie un sofer obisnuit, si face banii cand o cumperi la 1/2 din pret dupa 3 ani si 25000 de km.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
si eu daca iti spun ca a luat un vecin prin noembrie si a dat 16000ron in care erau incluse si 3 vouchere de la ei....varianta cheala..nici firele la casetofon nu erau trase
  • Astra.H

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:E 4450 Euro+ 3 vouchere , pt Logan preferance adica servo, geamuri electrice si 2 airbaguri FARA AC, deci nu e chiar varianta cheala.
.

Mai bine dai la manivela decat sa n-ai aer conditionat
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pachetul aer conditionat si CD MP3 este doar 790 euro. Cine alege fara aer este optiunea lui, unii chiar nu suporta AC-ul.
  • andreyyy

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Negreanu a scris:
nastrut a scris:dar mie personal mi-a cam placut pt ce pret are prin programul Rabla.

16000ron prin programul rabla pt un logan troaca (fara servo,geamuri, aer etc.) mi se pare enorm chiar daca e nou


16000 lei inseamna aprox. 3750 euro.... Cum poate sa ti se para "enorm" cand vorbim de o masina NOUA cu GARANTIE pe care o folosesti fara pb cativa ani ? Shocked Ce alternativa ai la banii astia NOU ? Sau chiar SH ? Un astra g de 10 ani vechime si cu peste 300 000 de km cu AC, geamuri el si servo e mai bun ?
Nu ii pot intelege pe unii...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Fratilor, opriti-va ca eu m-am oprit. O ia razna discutia altfel.

Subiectul cu 'Logan'-ul merita cu prisosinta un topic dedicat, si anticipez ca va fi unul kilometric.
  • MaxDDM

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Cu aceasta ocazie vreau sa arag atentia celor care doresc sa-si cumpere BMW sa tina cont de un lucru important: masina are tractiune spate iar diferentele se vor vedea pe carosabil umed sau acoperit cu zapada.
Cine nu are experienta pentru tractiunea spate sa nu se aventureze.
Ba mai mult veti intampina probleme cand veti intalni zapada afanata iar masina (BMW-ul) va ramane usor impotmolita in zapada. trebuie sa fim realisti si sa recunoastem ca soselele de la noi nu sunt curatate de zapada asa des ca in Germania.
Tractiunea fata e mult mai indicata deoarece nu creeaza aceste probleme. Din punctul asta de vedere eu as recomanda Opel.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Opel astra cabrio an 2000 sau BMW 318 an 2000 ?
Opel 46%
BMW 53%
515 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR