Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Sunt uimit si nu prea stiu ce sa cred despre reactia pe care o are "uriasul" meu de 9 luni la publicitatea TV. Indiferent ce face, chiar si in cea mai apriga criza de plans, cand aude publicitate se opreste, se uita inmarmurit cat dureaza, iar cand se termina isi continua activitatea intrerupta. Iar cand spun inmarmurit, e chiar stana de piatra. Nu deschide gura, clipeste rar, e pur si simplu vrajit. Si asta se intampla doar la publicitate. Alte emisiuni nu il intereseaza.
Am incercat sa ii opresc sunetul, insa nu are niciun efect. Pe el il intereseaza numai imaginile. Cu sunetul oprit, a "stiut" cand s-a terminat publicitatea si si-a vazut si el de treaba.
Exista vreo explicatie logica pentru asta?
Evident, in aceste conditii, devine stringenta problema schimbarii televizorului (model vechi) cu unul nou, LCD sau LED. Aveti vreo idee care ar fi mai potrivit pentru asa ceva? Care are nivelul de radiatii mai scazut si nu afecteaza ochii privitorului?
Skip ads

  • valiczc

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
LED ar fi cel mai bun apoi dupa el vine LCD....
Modelele vechi tip CRT sunt cele mai "nocive" la fel si la monitoarele vechi si emit radiatii foarte puternice mai ales in partea din spate ...
Doctorii spun sa nu tii copiii in aceeasi camera cu televizorul sau aparatura electronica din cauza radiatiilor, Acum eu ma gandesc ca poate nu poti sa scoti toata aparatura din camera...dar ai putea sa incerci sa o inlocuiesti....Un TV LED sau LCD ar fi primul pas.
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
kinderul meu se pare ca e si el un maniac al teveului desi are numai 6 luni; deocamdata sunt interesat de efectul nociv al televizorului asupra vederii sale si nu de impactul mesajului emis(inca e mic, vedem peste 9 luni sau 1 an); am in camera un LED de 81, iar copilul e undeva la 2,5 - 2,7m de aparat
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Asa este si copilul meu de 13luni! E masca la reclame (unele), nu priveste stanga-dreapta. Este una cel putin (Kinder Pingui) ce o atrage la maxim. Datorita fetitei mele, tin LCD-ul de 40" in format 4:3.
Incerc sa ii reduc cat pot de mult accesul la TV, atat cat reusesc.
Skip ads

  • valiczc

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
gabonne a scris:kinderul meu se pare ca e si el un maniac al teveului desi are numai 6 luni; deocamdata sunt interesat de efectul nociv al televizorului asupra vederii sale si nu de impactul mesajului emis(inca e mic, vedem peste 9 luni sau 1 an); am in camera un LED de 81, iar copilul e undeva la 2,5 - 2,7m de aparat


Te poti documenta aici Influenta TV-ului asupra copilului.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Reclamele au depasit de mult stadiul de reclama. Acum contin si mesaje subliminale, bazate pe ultimele descoperiri din domeniul psiho-sociale. Un fel de spalare pe creier la care nu prea ai arme sa te impotrivesti (decat sa inchizi TV-ul si sa iesi afara cu copii - beneficii duble!)
  • sozel

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pitica mea (acum are aproapre 3 ani) la fel ca si ceilalti copii era absorbita de reclame. motivul este repeziciunea cu care se deruleaza imaginile din aceste reclame, daca ati observat toate, dar absolut toaTe se petrec cu o viteza extraordinara (asta este rostul unei reclame, multa informatie, cat mai diversa in timp cat mai putin), plus de alta ca, imaginile din absolut toate reclamele sunt foarte viu colorate, cu multe scrisuri pe ecran si foarte multe culori, fapt ce ii "ademeneste pe cei mici". apropo de televizoare, un tv LCD sau LED este de preferat unui tv CRT ( cu tub), din privinta luminozitatii ( tubul unui CRT este "placat" pe interior cu fosfor, LCD este pe baza de cristale iar LED este tot un tv LCD dar cu leduri in background) si a acelor "frame per second" care le poate distinge ochiul uman ( ce scade sub 24fps ochiul uman sesizeaza, ce creste peste 25 nu mai sesizeaza). distanta la care trebuie sa stea un om fata de televizor este de 3 x diagonala televizorului.
cu privire la cat sa lasi copilul in fata televizorului... cat mai putin cu putiinta. si am sa va spun patania mea de acum 2 zile cu copilul. cand nu avem timp de ea o lasam la desene animate si noi, eu si sotia, ne vedem de treburi (stam la bloc, subliniez acest fapt), e... acum, noi ne-am cumparat o casa la vreo 30km de bucuresti, cu curte maricica, ca sa aibe copilul unde sa alerge ( o sa ne mutam acolo). am fost duminica pe la casa, cald frumos, pisici prin curte, am si vreo 2 catei, ia ghiciti ce a facut copilul meu de 3 ani... a intrat in casa a dat drumul la tv si a zis ca ea sta sa se uite la desene, in momentul doi a cazut cerul si pe mine pe nevasta-mea, cand ne-am dat seama cat de mult s-a schimbat copilul nostru de cand se uita la TV, sa nu vrea ea sa iasa in curte, sa se joace, sa alerge pisicile, sa se joace cu cateii... in fine, sfatul meu este sa nu lasati copii prea mult la tv pentru ca NU ESTE BINE.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR