Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • cosmin_lle

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2011

  • Mesaj Privat
m ar interesa si pe mine pe unde pot sa completez niste ulei in cutie ca nu am vazut nici un buson de umplere?am vazut ca este niste ulei intre cutie si motor....e posibil sa fie de la semeringul din interiorul cutiei?
Skip ads

  • cosmin_lle

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2011

  • Mesaj Privat
la un opel astra g 170dti an 2002
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Uite cum poti sa faci! Dai bateria jos, si capacul ei, ca sa vezi cutia mai bine, deasupra este un aerisitor cu un capacel de plastic, se poate scoate cu o cheie de 17 parca, si completezi! Busonul de nivel este intre cutie si capul planetarei din dreapta, ajungi la el doar de sub masina si are o pozitie cam incomoda!Dupa completare verifica nivelul, ce e prea mult strica! Dupa culoare si miros - ala de cutie e mai intepator - iti dai seama ce fel de ulei e, posibil de motor, sau uzura la semeringul de la cutie, sau scurgeri pe la rulmentul de presiune! Bafta!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mai degraba de la semeringul de palier. Adica semeringul de pe arborele cotit, din spatele volantei.
Ala de cutie e ... rozaliu... ala de motor e negricios (ars)
Skip ads

  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Va salut. Si eu am aceeasi problema,acum cand frigul s-a instaurat, a inceput sa lase ceva urme mai mari. O las asa pana in primvara si atunci voi schimba si ambreajul. E semeringul de la palier,pe ala il banuiesc !
  • cosmin_lle

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2011

  • Mesaj Privat
va multumesc mult pentru informatie.uleiul e sigut de la cutie ca e curat si nu e negru si cu siguranta e de la semeringul de la cutie si a inceput sa faca zgomot si rulmentul de presiune.ma interesa sa mai completez putin ulei pentru ca nu imi pierde foarte mult si pot sa ies din iarna si la primavara sa dau cutia jos sa schimb si placa si disc si rulment.eu am dat jos bateria si am vazut un capacel de aerisire numai ca e foarte micut si mai are acolo o sonda ceva si mia fost frica sa desfac sa nu aiba vreun arc ceva si sa nu stiu sa mai pun la loc.am sa incerc luni sa completez si o sa va spun daca am reusit.va mai multumesc inca o data.
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Scoate si joja sa vezi ce culoare are uleiul din motor. La mine e nou uleiul sa zic ca am 1000km mers pana acum,dar de fiecare data cand am schimbat uleiul am pus si o solutie pentru diluare/curatare, si nu mai prinde tenta de negru o perioada. La cutie nu am umblat sa vad daca mai am sau nu ulei,dar cert e ca uleiul din cutie are un miros mai intepator,a gaz.
  • cosmin_lle

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2011

  • Mesaj Privat
pai eu am observat cind am vrut sa schimb uleiul ca imi pierde si am curatat bine si am vazut ca imi curge pe undee se imbina cutia cu motoru.sigur e de la semeringul din interiorul cutiei.
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Acum nu stiu ce sa cred,si eu m-am uitat aseara pe la motor si se vede umezeala la capacul de plastic...si cred ca de acolo se duce in jos pe tot motorul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR