Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

acest tutorial se vrea a fi un ghid pentru toti aceia care doresc sa-si schimbe sistemul de actionare manual al geamurilor de pe spate cu unul electric.

Va atentionez ca nivelul acestei operatii ca si dificultate este cotat de mine pe o scara de la 1 la 10 cu nota 6.

Implica demontarea scaunelor din fata, daca nu exista cablajul pe masina,panourile de la usi se vor da jos pentru introducerea cablajului si a sistemului electric al geamurilor.

Aveti mai jos,expuse materiale care va trebuiesc in intocmirea acestei schimbari :



Schema electrica:






Pozitia cablajelor electrice in usi:





Pozitia macaralelor in usi:


Mufele in care se vor cabla conexiunile necesare pentru actionarea electrica:







In speranta ca acest tutorial va fi de folos,va doresc numai bine.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Foarte frumos si plin de detalii acest tutorial.
Ce program ai folosit pentru poze?
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru tutorial.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
buna treaba
felicitari.
Skip ads

  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
SAL :
intrebare pentru Stefan Tolos !
daca :
------ mufa albastra de la consola este dotata cu 4 fire si cea in care se mufeaza de pe masina are 7 fire
------mufa verde de la consola este dotata cu 8 fire si cea in care se mufeaza de pe masina are 11 fire

asta inseamna ca masina poate fi precablata ptr geamuri electrice pe spate si am nevoie doar de consola cu 4 butoane ,butoanele usi spate si macaralele sau va trebui sa mai trag si alte cabluri ?

multumita tutorialului urmeaza sa fac aceasta operatiune pe o vectra b2 din 2001 y20dth

stima
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Firul rosu este comun pentru ambele usi spate reprezinta +, se trage din panoul de sigurante dupa ce se pune F17 30 A,eu am preferat sa iau din spatele ei fir spre mufele X17 si X18 in alveola 8.

Firul bicolor gri/verde este cel care vine in alveola 5 de la X17 si firul bicolor albastru/rosu vine in alveola 9 din X17 amandoua conectand butonul de la consola sofer in mufa verde in alveolele 3 respectiv 4.

Firul bicolor maro/negru este cel care vine la modul de inchidere centralizata din X17 alveola 1, daca doriti sa aveti inchiderea geamurilor deschise doar in cazul cand actionati cheia in butucul usii si o mentineti apasata spre inchis ,daca aveti geamurile deschise acestea se vor inchide.Acesta se va conecta in mufa de la modul de inchidere centralizata X61 alveola 24 este un fir tot de aceiasi culoare si si este comun pentru toate usile.

Firul alb este cel care se duce in alveola 5 din mufa verde,este fir comun usilor din spate ,responsabil cu blocarea usilor din butonul de safety pentru copii taie alimentarea butoanelor din spate acestea devenind neutilizabile,este conectat in alveola 10 a mufelor X17 si X18.

Firul maro este masa, intra in alveola 4 de la mufele x17 si X18,se conecteaza in punctele de masa de sub bord de sub masca,aceia care tine mascata modulul de inchidere centralizata din dreapta jos stalp.

Cam acestea ar fi firele care trebuiesc trase daca nu aveti cablajul,in cazul tau se pare ca ai avea precablata masina,iti trebuie tot ce ai scris mai sus ,plus neaparat, sa cumperi si cablajul din usa spate stanga /dreapta de la sistemul electric.


Ultima modificare facuta de StefanTolos la Vin 02 Dec, 2011 8:08 pm
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
multumesc mult pentru raspunsul promp si mai mult de atat pentru explicatiile foarte complecte si pline de profesionalism
stima
  • horhe55

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
salut,
te rog sa postezi o arhiva sau un pdf mai detaliat cu schema pentru ca daca maresc nu se mai intelege nimic...
asta daca se poate
multumesc
Skip ads

  • nicu244

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1996 1,6 szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2011

  • Mesaj Privat
E nebun Stefan Tolos asta, face niste tutoriale de le intelege si cel mai noob(neinitiat) om.

Bravo, stima si la mai multe.

Very Happy
  • horhe55

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
horhe55 a scris:salut,
te rog sa postezi o arhiva sau un pdf mai detaliat cu schema pentru ca daca maresc nu se mai intelege nimic...
asta daca se poate
multumesc

daca nu se poate posta pe forum trimiteti pe messenger la id u horhe55
am foarte mare nevoie de schema aceasta care nu se vad clar literele si cifrele.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Dragul meu nu am ce sa-ti trimit, instaleaza si tu TIS, vezi pe goagle si vei avea acolo toate detaliile.

Multumesc tuturor si bucuria mea este sa vad ca acest tutorial ajuta cat mai multa lume.

Respect!
  • horhe55

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
da ai avut dreptate, am gasit
mai am o rugaminte unde pot gasi figmentii aceeia de ii pun in capetele firelor (ce intra in conectori mama si tata)
de precizat ca nu imi trebuie decat pentru instalatia geamurilor spate
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pai nu am spus ca am folosit de la cablajul vechi,nu stiu unde se pot gasi, eu am folosit exact pe cei vechi.
  • horhe55

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
aa da da, uite asta nu mi a trecut prin cap...
multam fain pentru ajutor
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
OK, dar te rog nu mai raspunde cu citat metoda de a cita se face daca raspunsul este mult in urma si vrei sa-i raspunzi respectivului.
  • horhe55

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
salut,
am iar..o intrebare, nu pot desface scaunul din fata de la sofer... ce pot sa fac?
sunt cele doua suruburi intepenite parca sunt sudate si daca le fortez se vor rupe deci nu pot in nici un fel sa le desfac...
  • ionescusl

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru tutorial , dar de unde ai facut rost de chitul de instalare al geamurilor elecrice si cat a costat ?
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR