Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • karma2005

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Ciao ,
De ceva vreme mi-am achizitionat 4 cauciucuri de vara noi , dar de dimensiuni diferite.
Tin sa precizez ca cele anterioare erau 195/65/15 si cele noi sunt 205/60/15.
La service-ul AutoZone de pe Barbu Vacarescu mi-au montat noile cauciucuri , mi-au facut geometria si echilibrarea rotilor (nu stiu de ce geometrie , am inteles ca nu era necesara la cauciucuri noi, dar ma rog) , in primul week-end am iesit cu masinuta spre pitesti pe A1 si de la 120km/h volanul vibra puternic...(tin sa precizez ca inainte nu trepida, nu vibra , absolut nimic)
De atunci nu stiu ce sa fac..volanul vibreaza incontinuu , am reechilibrat rotile de cateva ori si patesc la fel...Este cineva patit ca si mine sa ma poata ajuta cu un sfat ? Sunt cauciucurile prea mari ptr masina...?Ce sa fac? Crying or Very sad


Si mai am o problema de anul trecut , poate ma puteti ajuta si aici :
Masina mea are 2 perechi de pantofi : iarna si vara (fiecare cu janta ei)
In urma schimbului sezonier (am schimbat cauciucurile de vara cu cele de iarna ), cauciucurile de vara au fost depozitate pe balcon , unul deasupra celuilalt in pozitie orizontala (asa mi-au spus cei de la vulcanizare ca se aseaza cauciucurile cu tot cu janta)
Supriza a fost cand a venit primavara si am facut din nou schimbul...cauciucurile de vara erau deformate si a fost necesara achizitionarea a 4 cauciucuri de vara noi!
Acum ...problema este ca iarna a venit din nou...eu abia mi-am luat in toamna cauciucurile de vara...si nu stiu cum sa le depozitez...chiar nu e placut sa scot din buzunar primavara ce vine bani de inca 4 cauciucuri noi de vara...

Va multumesc ptr ca mi-ati citit toata palavrageala. Embarassed Sad
Skip ads

  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
La prima problema eu cred ca rotile nu sunt echilibrate bine(incearca la alt service) sau ai o janta stramba.
Eu am patit la vechea dacie aceeasi problema , mai exact de la 100 km/h nu puteai tine volanul in mana iar rezolvarea a fost schimbarea unei jante care era stramba. Tin sa precizez ca nu se vedea la ochi ca e stramba si nici lovituri nu avea, numai ca la aparatul de echilibrat janta nu putea fi echilibrata perfect ci tot timpul avea o eroare de cateva grame.
  • karma2005

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
wizard.time a scris:La prima problema eu cred ca rotile nu sunt echilibrate bine(incearca la alt service) sau ai o janta stramba.
Eu am patit la vechea dacie aceeasi problema , mai exact de la 100 km/h nu puteai tine volanul in mana iar rezolvarea a fost schimbarea unei jante care era stramba. Tin sa precizez ca nu se vedea la ochi ca e stramba si nici lovituri nu avea, numai ca la aparatul de echilibrat janta nu putea fi echilibrata perfect ci tot timpul avea o eroare de cateva grame.

Multumesc frumos !
Am sa incerc la alt service...si daca imi da eroarea la gramaj voi schimba jantele si asta e...dar macar sa stiu cauza.
La ultima echilibrare nu am avut nici o eroare si totusi volanul vibra in ultimul hal..
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cauciucurile s-au deformat deoarece nu au fost pastrate corespunzator.
Vara, mai ales pe balcon se face multa caldura,plasticul se inmoaie si cum sunt alte jate deasupra inclusiv greutate este foarte usor ca acestea sa se deformeze.
Anvelopele trebuiesc pastrate in incaperi cu temperaturi constante si nu foarte inalte,si ferite de razele solare.
Skip ads

  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Nu ai ce mai face la cauciucurile care cauzeaza vibratii in volan . Poti sa le echilibrezi cat vrei .Dai banii pe geam .Am avut si eu problema asta si am schimbat unul de pe fata cu unul de pe spate si mi s-a diminuat vibratia foarte mult. In ce priveste echilibrarea , am facut una in Bucuresti si de la 100 km/h era dezastru si am mai facut una in Oradea cand eram la Felix , a stat omul aproape 45 min pentru o roata si tot degeaba . Dadea cauciucul jos de pe janta , il invartea un pic , il echilibra si tot asa de 7 ori . Nu vezi asa ceva in Bucuresti . Cu tot efortul , tot asa facea . Eu zic sa le pui pe spate in cel mai bun caz si altele noi ar fi bine sa iei .

Bafta,
  • karma2005

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Cauciucurile s-au deformat deoarece nu au fost pastrate corespunzator.
Vara, mai ales pe balcon se face multa caldura,plasticul se inmoaie si cum sunt alte jate deasupra inclusiv greutate este foarte usor ca acestea sa se deformeze.
Anvelopele trebuiesc pastrate in incaperi cu temperaturi constante si nu foarte inalte,si ferite de razele solare.


Pai cauciucurile de vara au fost depozitate iarna pe balcon...dar acum 2 ierni am procedat la fel si nu am avut nici o problema Sad
E prima data cand patesc asa ceva.

Astazi mi-am depozitat cauciucurile de vara la autosoft ptr linistea si economia mea Smile
  • karma2005

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2010

  • Mesaj Privat
B74LEL a scris:Salut ,

Nu ai ce mai face la cauciucurile care cauzeaza vibratii in volan . Poti sa le echilibrezi cat vrei .Dai banii pe geam .Am avut si eu problema asta si am schimbat unul de pe fata cu unul de pe spate si mi s-a diminuat vibratia foarte mult. In ce priveste echilibrarea , am facut una in Bucuresti si de la 100 km/h era dezastru si am mai facut una in Oradea cand eram la Felix , a stat omul aproape 45 min pentru o roata si tot degeaba . Dadea cauciucul jos de pe janta , il invartea un pic , il echilibra si tot asa de 7 ori . Nu vezi asa ceva in Bucuresti . Cu tot efortul , tot asa facea . Eu zic sa le pui pe spate in cel mai bun caz si altele noi ar fi bine sa iei .

Bafta,


Multumesc frumos ptr sfat...dar tocmai asta este problema spre disperarea mea...cauciucurile sunt noi noute...
Spre exemplu azi le-am montat noi noute pe masina la Autozone ...sambata ies pe autostrada si-mi vibreaza masina...sa fie vreun defect din fabrica?

Ma oftic rau ca am dat ceva banuti pe ele... Sad
  • bashtan

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 y17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
eu zic sa verifici si capetele de bara sau bieleta anitruliu..poate gresesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR