Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ovidiucro a scris:
M-am ales cu experienta... si experienta mea, e cam asa:
- ca si luminozitate, Osram primeaza.
- Osram a tinut pe faza mica 3 luni (stanga) si 4 luni (dreapta), dupa care s-au ars.
- modelele de la Phillips sunt net superioare halogenelor obisnuite de pe piata.
- Philips l-am folosit cel mai mult - cam 6 luni si acum cel din stanga deja "flutura" din filament la trecerea peste denivelari, ceea ce inseamna ca temperatura inalta a dus la slabirea spirelor filamentului. Astept sa se arda si el, dupa care trec la celelalte modele mai vechi de la Phillips pe care le am in sertar Rolling Eyes
In concluzie, variantele cu x% plus...lumineaza mai bine, dar cu o durata de viata mai scurta !!!

Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
dubios, a avut ghinion sau vreo hiba la instalatia electrica.
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Crede-ma ca astea Hella lumineaza excelent. Aveam la un moment dat pe masina becuri Osram Nightbreaker si s-a ars unul din ele. L-am inlocuit imediat cu un Hella (am zis atunci ca temporar) si am constatat cu stupoare ca luminozitatea era identica cu a celuilalt de pe masina (Osram NB).
De atunci folosesc doar Hella, sunt foarte multumit de lumina data. Multi ma intrebau pe la intalniri in Bucuresti ce tip de becuri Philips am pe masina si ramaneau uimiti cand le ziceam de Hella. Very Happy
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
sustin si eu ca philips x-treame power lumineaza mai bine ca un bec stock, la fel si cele osram silverstar sau nb...dar cum sa scris si mai sus...daca circulati mult cu ele aprinse se ard in max 6 luni. Hella nu am vazut nicaieri... acum in lunga am osram silverstar, rcomand in faza lunga un bec scump...ptr ca e folosit rar si tine mult Smile
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
am luat pana la urma
GE -Tungsram megalight ultra
50 ron 2 bucati.Sunt curios sa vad care lumineaza mai bine, voi pune doar unu pe celalalt va ramane Philips.
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Azi am vazut intr-o benzinarie petrom (pe autostrada intre pitesti si gaesti) becuri narva la 75 ron/doua bucati. Cum vi se pare pretul?
  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sileticu a scris:Azi am vazut intr-o benzinarie petrom (pe autostrada intre pitesti si gaesti) becuri narva la 75 ron/doua bucati. Cum vi se pare pretul?

destul de mare. eu am cumparat de la un magazin auto acum un an narva h7 la 14lei/buc.
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
eu le iau pe toate de la chinezi Smile Very Happy un set de becuri chinezesti.. care le am de 18 luni ma mai tin si acum , am dat 2 euro pe ele. si sunt multumit!
Skip ads

  • LEO B-L-A.

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
A incercat cineva si asa ceva ?

  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
liberlamare a scris:am luat pana la urma
GE -Tungsram megalight ultra
50 ron 2 bucati.Sunt curios sa vad care lumineaza mai bine, voi pune doar unu pe celalalt va ramane Philips.


Le-ai testat? E diferenta intre cele doua? Philipsul e din gama "more power..."?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
avand in vedere ca acest topic e foarte lung am decis sa va intreb (poate a mai fost aceasta intrebare dar ma risc din lipsa de timp)

am gasit pe ebay in anglia vecuri H3 (ma intereseaza pentru proiectiare la o vectra c) cica cu xenon insa par a fi becuri normale albastre (adica ca orice alt bec H3, fara alte instalatii suplimentare, cu sticla albastra) la pretul de 0,99 lire
daca dati o cautare sigur le gasiti...
intrebarea mea e: are cineva asa ceva pe masina?
daca da, sunteti multumiti de cum lumineaza?
eu momentan am pe masina niste becuri SELUM si lumineaza de toata jena (adica si cu si fara ele pe ceata vad la fel...
as vrea ceva care sa lumineze mai bine

sau orice recomandare e binevenita pentru un bec H3 de calitate care sa lumineze bine (adica daca aprind proiectoarele sa se vada diferenta)
nu vreau instalatie xenon, doar becuri H3

mumtumesc.
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pentru proiectoare cele mai bune becuri mi s-au parut OSRAM AllWeather. Lumina e galbuie, se vedea excelent pe orice tip de vreme. Le recomand cu caldura, dar din pacate nu prea am mai vazut prin magazine.. poate doar pe comanda.
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
@jgyprime, acele becuri sunt de fapt becuri normale vopsite cu albastru, astfel incat produc o lumina alba. Marea problema e ca acea lumina nu are deloc putere de penetrare, daca stai la 1m in fata masinii nu se vede raza de lumina pe piciorul tau.
Am facut si eu greseala sa imi cumpar becuri din astea "xenon white" la fosta masina, le-am pus si le-am dat jos imediat.


Ultima modificare facuta de aco_008 la Mar 13 Mar, 2012 12:48 pm
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
atunci recomandati-mi ceva de calitate si care sa se gaseasca la magazine...
vreau sa va zic ca cu becurile astea daca aprind proiectoarele si am faza scurta aprinsa e ca si cand nu ar fi pe masina...
ma gandeam sa incerc si un kit xenon insa as vrea sa beneficiez inca de erorile de bec ars...
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu folosesc becuri Hella. Luminozitatea e comparabila (cel putin la H7) cu becurile cu extra light de la Philips, OSRAM.
  • costelish

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Combo 1996 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ce ziceti de becurile cu leduri sau SMD-uri ce au aparut recent pe piata? A montat careva pe masina? Ma refer la stopuri, semnalizare etc.
  • viorelsilviu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Am si eu un Opel Vectra A din'95 ,si as vrea sa ii schimb becurile...Dar as vrea o parere,care sunt mai bune ,cele halogen sau cele xenon? Si inca ceva,la butoanele acelea unde dai drumu la caldura ar trebuie sa am lumina?Unde selectezi unde sa iti dea caldura la picioare sau pe sus pe la parbriz...ca mie nu mi se mai vede,si am crezut k sunt becurile arse,si daca da de unde pot lua alte becuri! Multumesc!
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
costelish a scris:Ce ziceti de becurile cu leduri sau SMD-uri ce au aparut recent pe piata? A montat careva pe masina? Ma refer la stopuri, semnalizare etc.

am vrut sa pun eu din astea cu smd pe semnal si pe poziti spate,sincer nu mi se pare cine stie ce am vazut la ala care le monta pe masina lui.pe semnal am observat ca licare mai repede decat becul normal.salut
  • Plastik

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Eu am Philips BlueVision (h1 si h7) si niste no-name-uri din carrefour pentru proiectoare (h3 - 44 ron/set). Din ce am mai auzit pe la altii, Osram ar fi mai bune ca Philips (bat mai puternic), dar am preferat Philips pentru am prieteni care au la randul lor si stiu ca sunt foarte rezistente.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:atunci recomandati-mi ceva de calitate si care sa se gaseasca la magazine...
vreau sa va zic ca cu becurile astea daca aprind proiectoarele si am faza scurta aprinsa e ca si cand nu ar fi pe masina...
ma gandeam sa incerc si un kit xenon insa as vrea sa beneficiez inca de erorile de bec ars...


Daca pui de 55w sau 35w cu anulator de eroare este ok.

Pentru proiectoare gasesti pe ebay, becuri h3 galbene! SUPER pe ceata, peste orice bec original si neoriginal!

bafta!

o poza generica cu modelul( nu am avut timp sa caut h3)
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR