Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • sm_c16nz

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Buna! Sunt nou in club si sper ca postez unde trebuie. Sunt detinatorul unui Opel Astra F din 1993 motor c16nz 75cp,si ma confrunt cu niste probleme care nu au disparut in timp chair daca am schimbat aproape tot (filtre,unii senzori,etc).
Problema care persista de cand am cumparat masina (in urma cu 2 ani) si ma cam deranjeaza este urmatoarea: calc pedala,totul e ok...functioneaza bine,trage bine,nu da rateuri sau asa ceva dar cand incetinesc si las de exemplu frana de motor parca franeaza si din cand in cand cam des pot sa spun...scutura...parca merge innecata sau nici nu stiu cum sa explic ceea ce se simte...parca acum nu primeste benzina dupa care primeste si tot asa...nu imi pot explica...poate stie cineva cam ce poate fii. Si a doua mare problema pt care am si inceput sa scriu...este consumul exagerat de ulei.
Inainte am avut Mobil 1 10w40 Super 2000 si dupa 1000km facuti a papat de nici nu se mai vedea pe joja. Ok...ma gandeam ca nu e bun uleiul si am schimbat tot cu mobil 1 dar 15w40...aceeasi poveste atat ca a tinut mai mult cu aprox 200km. acum am bagat in masinutza Aral 10w40 si am observat o oarecare imbunatatire...adica imi mananca sin din acesta dar...undeva cam la 1l la 600-800 km (mers mult in oras si la sf de sapt in afara) si pot sa zic ca in oras o conduc mai normal...2500-3000 rpm. Inafara mai dau din cand in cand si 130 -140. Consumul de ulei tot asa ramane...600-800 km ia 1 l.
Acum zicetimi daca puteti...daca pun Aral 20w50...e ok pentru tipul meu de motor? Multumesc! Astept raspunsuri si...pareri.
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
apoi cati km are masinuta?
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
trtebuie segmentata , daca in jur e 1000 mananca un litru. 10000 km 10l ulei cu bani care ii dai pe ulei iti segmentezi motorul si nu mai consuma ier a doua problema a ta nu stiu sa raspund
  • sm_c16nz

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
ok....multumesc mult de sfat...o voi segmenta cat mai repede cu putinta...si inca ceva...daca tot se desface pe acolo pe la motor...as putea sa schimb si simeringurile de la supape...ca am inteles ca si aia au de aface cu arderea uleiului...asta am auzit-o de la cineva...nu stiu sigur...ms mult
uitasem sa specific ca masina are 218.000 km
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
apoi e foarte bine daca schimbi garniturile de supape, se poate rectifica si de planeitate chiuloasa si curatate scaunele supapelor.. dar se aduna costurile... Prea mult ulei nu se pierde pe la simeringurile astea.. dar este cunoscut ca la Opel se cam duc cu km parcursi .
  • astraopel

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut,refa si supapele neaparat,pe acolo iti maninca cel mai mult ulei,daca tot desfaci motorul nu uita sa schimbi si cuzinetii si simeringurile motorului chiar daca nu pierd ulei sint imbatrinite si vor pierde curind iar schimbarea ulterioara te va costa mult si va fi un chin.Verifica pompa de ulei si curata bine cu solutie de benzina cu acetona toate canalele prin care circula uleiul si apa de pe blocul motor.Daca te vei duce la mecanic o sa-ti faca de mantuiala ca sa termine repede ca e de munca acolo.Nu folosi nici o garnitura veche chiar daca zice unu sau altu ca merge,nu sint scumpe.Ai grija cum iti montezi segmentii sa nu fie in linie.Ai grija cind descarci tachetii sa nu-i distrugi,vezi sa nu intre praf sau alte particule ca se infunda si o sa ne stresezi cu texte de genu"Am o bataie la motor dupa segmentare".
De restul...multa atentie si rabdare.
  • sm_c16nz

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
ok...o sa ma apuc de treaba si sper ca si mecanicul unde o voi face (cunostinta buna) sper ca o va face bine ca eu sunt unpic cam putin documentat in domeniul auto...oricum...voi da un print la ce mi-ati scris aici si voi duce cu mine sa ii arat...probabil ca va face asa cum ati zis...va multumesc mult.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR