Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • d_san3112

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2006 X18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salutare stimati opelisti, am si eu o problema la care inca pana acum n-am primit o explicatie la locul lui adica mai exact nimeni nu stie sa-mi zica nimic.Problema la masina se manifesta astfel: in momentul cand alimentez la benzinarie ( proces ce ar trebui sa dureze putin ) la mine dureaza ceva mai mult in sensul ca abia ii dau drumul la pompa deja pistolul se opreste ca si cum deja rezervorul ar fi deja plin.Din aceasta cauza cand alimentez nu pot sa trag decat foarte putin de pistol ca sa pot alimenta, pt 20 l imi ia aproximativ 5-8 min, timp care in cazul meu consider ca e cam mult in comparatie cu alte masini care alimenteaza aproximativ aceeasi cantitate dar intr-un interval foarte scurt. Nu stiu de la ce ar putea fi Sad ( e posibil sa fie pe acolo un senzor ceva ) de aceea intreb de voi poate v-ati confruntat cu aceasta problema sau macar ma puteti indruma spre o rezolvare. Mentionez ca masina a fost pusa pe tester dar nu apare nimic, poate voi stiti mai multe, mersi mult si o zi faina sa aveti...La Multi Ani ROMANIA
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Rezervorul are sau ar trebui sa aiba o cale de eliminare a aerului din rezervor. Daca te uiti atent la rezervor, mai exact la buson, o sa observi o gaura mica la buza aia de cauciuc. Aia e posibil sa fie infundata. De asemenea, nu ai zis ce masina ai...
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
E posibil sa ai sitele de pe traseu foarte infundate si lichidul sa se scurga mai greu in rezervor.
  • d_san3112

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2006 X18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Scuzele mele , masina e o vectra b x16xel din 97.
@florinianc : o sa ma uit la dimineata la buson sa vad ce si cum e treaba cu ''gaura'' Smile , mersi oricum pt sfat
@cangri : e si asta o posibilitate dar oare se poate verifica cumva treaba asta? iti multumesc si tie pt raspuns.
Oricum mai ramane sa studiez si sa caut pe net referiri legate de treaba asta dar bineinteles nici sfaturile de pe acest site nu sunt de neglijat. Respectele mele
Skip ads

  • ciprianszoke

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2013 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Dalut,
Degeaba ai pus testerul pe ea...defectul este fizic.Caneaua are o gaura mica in partea de jos a gurii de alimentare..la care daca ajunge lichid...caneaua se opreste automat.Defectul este probabil infundarea acelei gauri pt aerisirea rezervorului...parera mea:)
  • Leevy

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
am patit la fel ca tine si la mine a fost asa: daca te uiti in rezervor prin gura de alimentare ar trebui sa vezi o clapeta pe care o deschide pistolul de la pompa peco , la mine nu era si dupa lungi cercetari am gasit-o cazuta in jos pe tubul de alimentare si obtura accesul benzinei la alimentare. l-am scos si gata .
  • kynio

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2009

  • Mesaj Privat
masina a fost lovita in zona rezervorului cumva?
  • d_san3112

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2006 X18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
@leevy : ma voi uita dupa acea clapeta, azi voi avea ceva timp sa vad si sa incerc sfatul tau si al celorlalti colegi.O intrebare totusi: cum ai reusit sa scoti clapeta respectiva? gura de alimentare fiind cam ingusta din cate am vazut.Mersi pt sfat.
@kynio : nu afost lovita in zona respectica masina
Skip ads

  • Leevy

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
am impins-o cu o sarma mai groasa si otelita pana a iesit dar am deteriorat putin teava si pana la urma am luat alta aici de pe forum ca totusi sa am acea clapeta
  • d_san3112

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2006 X18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salutare, m-am uitat dupa clapeta respectiva dar primul lucru ce vad cand ma uit pe conducta de alimentare este o sita care se prezinta destul de ok, nici urma de vreo clapeta.O sa ma uit si la un alt vectra b da daca acela are clapeta respectiva, poate al meu s-a dus de mult si n-am observat sau pur si simplu a fost scos de vechiul proprietar ( nu mi-a zis nimic ) si nu s-a mai obosit sa puna altul la loc ca doar e bine si fara ( asta gandiind el ).Mersi si respectele mele
  • Emyl91

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu cred ca este masina perfecta pentru criza Smile) las-o asa.
  • d_san3112

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2006 X18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Asta imi place la romani : indeferent ce se intampla nu-si pierd simtul umorului Very Happy . Poate ca masina stie de criza si nu mai vrea multa benzina ca sa-mi ramana bani si pt intretinerea ei Smile
Skip ads

  • d_san3112

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2006 X18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2009

  • Mesaj Privat
@ cosminc2009 : uite pozele....
  • cosminc2009

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ok, merci Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR