Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • marusadi

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua tuturor!Am si eu o problema cu masina si nu stiu la cine sa mai intreb!Am fost pe la magazinele de piese pe aici pe la noi prin zona si nimeni nu ma poate ajuta,mai precis e vorba de un furtun chiar sub capacul de plastic de la motor ce intra in ceva teava de inox(nu stiu sa explic alt fel) imi curge antigel pe acolo,nu mult,dar cu timpul cred ca .....!Ma intereseaza si pe mine unde pot gasi sau un cod ceva sa il pot identifica!Atasez si poza cu furtunul cu pricina,cel incercuit!va multumesc!



Skip ads

  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Nu e furtun de antigel asa in primul rand. Nu se vede nici o pata din poezele alea, dar ce vezi tu probabil sunt urme de vapori de ulei.
Ca sa faci niste poze mai clare si sa afli si codul furtunului da si tu jos capacul ala de plastic al motorului in felul urmator. Desfaci busonului pe unde pui ulei in motor si il pui deoparte. Pe urma tragi in sus de capacul din plastic si va iesi capacul ala. E prins in niste suporti din cauciuc(nu strici nimic). Montare in sens invers.
Vezi ca acel furtun are un cod pe el. Il postezi aici si cautam dupa cod unde il gasesti.

Repet in poza nu e un furtun de antigel.
  • marusadi

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
mi-a dat cineva o imagine de pe un program unde ar veni acel furtun si o atasez!!!poate ma puteti ajuta asa!!!si totusi cica pe acolo trece antigel!!!
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Desfa cum ti-am spus si vezi ce cod are furtunul ala pe el. Daca nu e trecut codul le vedere vezi cu o oglinda sub el. Un cod trebuie sa aiba pe el.
Skip ads

  • octavianvarzaru

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Are cod sigur. L-am schimbat si eu anul trecut pentru ca era copt. Bine, nu numai acel furtun cu cam toate furtunasele. Le-am desfacut pe acele care nu reuseam sa citesc codul si m-am dus frumos cu acele coduri pe hartie la magazin Opel si le-am comandat. Cam scumpe ce-i drept dar dupa 5 ani le-o fi si lor.
Asa ca vezi codul de pe el si fugi la magazine specializate Opel ca sigur le au pe stoc. Si vezi si restul furtunaselor prib care trece antigel. Mai este unul intre termoflot si chiuloasa, mai sunt vreo doua pe sub baterie...recomand sa le schimbi pe toate, pentru ca daca a inceput sa curga unul vor incepe su celelalte.

Bafta
  • marusadi

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
va multumesc pt sfaturile de pana acum!acum am terminat cu demontarea acelui furtun si ceea ce am gasit scris pe el e: EPDM water 8973051661!in afara de asta nu scrie nimic pe el!mi-a dat cineva o imagine cu zona unde vine montat furtunul, si am insemnat cu rosu,poate voi gasi asa codul!!!
  • marusadi

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salutare fratilor!!!am gasit ceva cod si niste poze,mi le-a dat o cunostinta,ati putea sa ma ajutati sa imi spuneti daca acela e furtunul(nu ma prea pricep si nu imi dau seama)!!!va tot stresez si ma agit atata pt ca luni trebuie sa plec pana in Austria si nu vreau sa am emotii!!!asadar codul furtunului ar fi GM 97305166(poate cei care au programul imi pot spune clar)

MIII de scz!
  • octavianvarzaru

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Ala este
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
octavianvarzaru a scris:Ala este

Scuze pentru Marusade. Furunul de care vorbeai si el cel din poze este de antigel. Putin mai sus este unul de la admisie/evacuare si este scurt.
  • danielddd

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2010

  • Mesaj Privat
cauta si pe la magazine de piese auto de dacii,ca sunt unele furtune care sunt la aceeasi grosime,si mult mai ieftine.il tai la dimensiune si ai rezolvat Very Happy .
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
La mine dupa 5 ani si cateva luni incep sa crape pe rand. Cum cel mai mic pe original e 65 de lei chiar nu vad o problema sa folosim de Dacia.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR