Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
din schema par sa fie alimentate toate becurile din acelasi fir care pleaca din BCM (se afla sub bord stanga) fara sa aiba vreo siguranta pe parcurs...
deci comanda ar veni direct dim BCM pana in REC (modulul din portbagaj)
daca zici ca ai SMD-uri scoate-le pe acestea din schema
si incearca sa pui becuri normale
dupa simptome cred ca ai un bec in scurt sau pus vreun SMD invers
SMD-urile funcitoneaza normal daca sunt puse corect insa daca sunt puse invers creaza un scurt (asta stiu eu de prin teorie, practic nu as sti sa-ti zic exact cum se comporta...)
Skip ads

  • MRV SaS

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2006 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:din schema par sa fie alimentate toate becurile din acelasi fir care pleaca din BCM (se afla sub bord stanga) fara sa aiba vreo siguranta pe parcurs...
deci comanda ar veni direct dim BCM pana in REC (modulul din portbagaj)
daca zici ca ai SMD-uri scoate-le pe acestea din schema
si incearca sa pui becuri normale
dupa simptome cred ca ai un bec in scurt sau pus vreun SMD invers
SMD-urile funcitoneaza normal daca sunt puse corect insa daca sunt puse invers creaza un scurt (asta stiu eu de prin teorie, practic nu as sti sa-ti zic exact cum se comporta...)




poi si nu imi explic ca pana acum sa ma fatai la torpedoul ala au mers perfect ...putea dinainte sa faca figuri !
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca tin bine minte schema din TIS, in torpedou +-ul vine din alta parte...
ideea ar fi sa incerci sa elimini toate LED-urile si sa pui becuri normale testate fiecare in parte sa fie functionale...
dupa care incerci si la sigurante sau alte chestii...

apropo, tensiunea pe baterie cat e?
  • MRV SaS

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2006 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
sincer cu tensiunea habar nu am....luni am sa incerc toate cele si voi reveni cu rezultate sa zic asa ...oricum eu zic ca din cauza ca tot am miscat becul ala s-a intamplat ceva ledurile se aprind usor cand pun contactul se sting imediat....o sa le iau pe fiecare in parte sa vad ce si cum Wink !
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca nu ma insel acea functie tine de check control
masina e capabila sa verifice toate becurile din instalatie, senzori si alte cele...
daca unul e ars ar trebui sa ai eroare on bord...
  • MRV SaS

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2006 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
nu am eroare in bord altfel imi era tare usor il schimbam si gata tot...ceva e suspect ..o sa merg si la un electrician in caz ca nu ii dau eu de cap Wink
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
salut.am incercat sa imi pun si eu niste leduri cu smd-uri in lampa de la plafon spate.nu se aprind , mi s-a ars si siguranta chiar.am pus ledurile la stopuri, acolo merg fara probleme.care ar putea fi problema?sunt prea puternice pentru plafon?stiu ca astea nu consuma mult.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
e posibil sa fi montat LED-urile invers...
Skip ads

  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
le-am sucit in toate felurile , nu merg.pe lampa din fata merg , pe cea din spate face scurt , imi arde piciorusele la leduri.cu becuri normale merge, cu leduri nu.ce sai fac? Neutral
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ramai la becuri...
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
hmm..vreau leduri
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
aceiasi problema si la mine,am vrut sa pun leduri pe plafoniera,torpedou,nr inmatriculare
problema este urmatoarea,am schimbat la plafoniera la sofer ale 3 becuri,nici o problema mergeau brici,
acum problema la plafoniera din spate,bag smd nu se aprind,le sucesc le invart se aprind,stupoare ale dupa fata se aprindeau foarte slab,dupa care nu s-au mai aprins deloc.am inlocuit becurile la loc cu ce aveam pe masina inainte nu se mai aprind,scot borna 5 minute si merg..de la ce sa fie?sa faca figuri din astea daca stiti de unde as putea lua smd bune etc.astept pareri
multumesc
Skip ads

  • aalex691

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Hmm, in timp ce le schimbi, verifica sa fie pe pozitia 0 (cele din spate) iar usile sa fie inchise ( sa nu fie aprins nici un bec inauntru). Led-urile trebuie sa aiba anulator de ala, ca sa nu iti dea eroare etc... Si in rest ar trebui sa mearga, cel putin la mine merge treaba...
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
aalex691 a scris:Hmm, in timp ce le schimbi, verifica sa fie pe pozitia 0 (cele din spate) iar usile sa fie inchise ( sa nu fie aprins nici un bec inauntru). Led-urile trebuie sa aiba anulator de ala, ca sa nu iti dea eroare etc... Si in rest ar trebui sa mearga, cel putin la mine merge treaba...

vezi tu care este ideea,masina a fost inchisa,baiatul care le comercializa si le monta era praf,si le monta nu se aprindeau,le inversa se aprindeanici el nu stia ce face,cred ca masina a intrat in vro protectie si de asta nu mergeau,cat despre anulatori nici vorba....si se mai bagase sa schimbe si unele sigurante de mia inversat sigurantele si se aprindea martorul de aibag,dezaburirea incontinu,nu se mai aprindeau becurile din masina etc.numai probleme,te salut ms pt raspuns
  • aalex691

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Am patit-o si eu, ti-am spus din propria experienta.
Tot asa am schimbat pe fata, totul ok, iar in timp ce schimbam pe spate s-au stins si nu mai vroiau sa se aprinda.
Exact ca in situatia ta, am luat la puricat sigurantele, intre timp se facuse noapte, stai cu lanterna, tot asa le-am pus aiurea nu se mai aprindeau martori etc...pana la urma le-a trecut baietilor prin cap solutia cu bateria, si s-a dovedit a fi buna.
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
degeaba,am incercat azi la fel deja am invatat miscarea ei si am montat doar pe fata plafoniera leduri smd,nici nu mai am nevoie de alea pe spate Smile in torpedou si la numea de inmatriculare,la portbagaj aceiasi poveste.intra in protectie si nu se mai aprind tratamentul scoaterea bornei timp de 5 minute.macar am rezolvat treaba mai mult de jumate.salut
  • Doru Lucian

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2011

  • Mesaj Privat
respectivele lumini sunt aprinse prin,calculatorul montat in porbagaj pe partea stinga ,tocmai consumul foarte redus al ledurilor,duce la sesizarea unei probleme si intreruperea circuiului,acel ECU trebuie sa( simta ) rezistenta becului ca sa functioneze ,,,iar ledurile au o rezistenta mult mai mica....poti face o proba cu led-ul in paralel pe bec,dar sa ai grija la polaritate,si la dimensionarea rezistentei de alimentare pe led.
  • iGuana_05

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Buna seara, am incercat si eu astazi sa schimb becurile de la plafoniera, torpedou si portbagaj cu leduri. Am reusit sa le montez dar merg doar 2 din cele 4 de la plafoniera (pe orice parte le-as pune, tot nu vor sa se aprinda), iar cand am zis sa trec la cel de la torpedou, a murit totul. S-a ars siguranta. Intre timp am schimbat-o, insa ma tem ca daca o sa incerc din nou o sa am aceeasi problema. Imi poate spune cineva ce pot face in cazul acesta? Cum pot monta ledurile fara a avea probleme cu siguranta? Multumesc.
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
iguana buna acelasi lucru am facut si eu am schimbat becurile cu leduri si masina intra in protectie,schimbam becurile plafoniera fata totul ok.cum incercam sa le schimb pe spate nu mai mergeau nici pe fata.am incercat si can bus si nimic.in final am reusit sa schimb doar pe fata,numar inmatriculare si torpedou si sa remediez problema cu protectia masinii am scos bornele de la baterie cca 5 min.masina este cea din semnatura.o seara buna si Paste Fericit
  • stx

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut baieti eu am montat fara probleme leduri la plafoniera din fata, torpedo si portbagaj .Atunci cand le motati pe cele din torpedo si portbagaj scoateti lampa cu totul dupa care scoateti becul puneti ledul si montati inapoi lampa si merge , o sa le schimb si pe cele din spate , dar nu cred ca o sa fie probleme.
Bafta.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR