Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
am incercat si eu sa pun leduri in plafoniera din spate.nu am reusit nici cu can-bus , nici simple.ori nu mai mergea nici un bec din masina , ori imi ardea piciorusele de la leduri. nu stiu de ce se intampla asta. dar am renuntat , oricum.
Skip ads

  • alexsnb

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut tuturor.

http://www.youtube.com/watc...e=player_embedded

Dupa cum observati si in filmulet luminile plafoniera spate nu functioneaza. Autorul filmuletului afirma k problema ar fi cauzata de polaritate. GRESIT... In momentul in care polaritatea este gresita o data ( doar in cazul becurilor cu led) computerul blocheaza automat circuitul. Rezolvarea consta in scoaterea bornei de la baterie si reintroducerea dupa aproximativ 1 minut polaritatea becului fiind inversa fata de cea initiala ( cand copmuterul a oprit circuitul).

Sper k va este de folos. O zi buna! Smile
  • deleted-35873

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

Am intampinat si eu aceiasi problema in momentul cand am vrut sa imi montez Leduri la plafoniera din Spate. Am demontat/scos mufa ca sa fiu sigur ca nu fac scurt, apoi am montat Ledurile si cuplat mufa inapoi. In momentul cand am apasat pe buton sa le aprind: nimic, in plus, nu se mai aprindea nici un bec in habitaclu. Doar Lampa din portbagaj mai functiona.

Citisem mai demult threadul pe forum si eram pregatit mental ca, trebuie sa desfac borna la baterie si sa astept intre 1-5 min sa se reseteze UEC/REC/whatever computer al masinii. In prealabil verificasem cutia de sigurante aflata in fata la motor si m-am asigurat ca nu e nici o siguranta arsa.
Intre timp m-am luat cu alta treba si a trecut mai bine de o ora de cand plecasem de la masina, cand m-am intors cu cheia de 10, pregatit sa desfac borna, "ceva era in neregula"; in momentul cand am descuiat masina, hopa, Laughing luminile de la plafoniere s-au aprins.

Tin sa specific ca dupa ce am constatat ca nu se mai aprinde nici o plafoniera, am scos complet ledurile si inlocuit inapoi cu becuri normale.
Deci la mine s-a rezolvat de la sine. Very Happy Acum ma mai gandesc daca mai vreau leduri pe spate Confused
Eu am un Astra H cu REC (panou sigurante portbagaj tip B)
Stima.
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
La mine am schimbat becurile standard cu led dar la inchiderea portierelor sau haionului ramaneau putin aprinse, in afara celor de la portierele din spate. Zilele trecute am cumparat un soclu cu 16 smd, lumina buna dar se intampla la fel, in sensul ca raman 5 smd-uri aprinse putin. De ce nu raman si cele de la portierele din spate?
Skip ads

  • razvan1234

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2013

  • Mesaj Privat
salutare am si eu o problema la o zafira b din 2007 la plafoniera nu se mai aprinde in fata si la mijloc la porbagaj se aprinde
stie cineva ceva ?o rezolvare sigurantele sunt in regula ma-m itat la fiecare de 2 ori ce sa fie
  • razvan1234

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Buna seara am revenit pentru zafira sa rezolvat adica am citit pe aici ce ati scris voi si a mers treba cu deconectarea de la baterie 1-5min e ok acum Multumesc
App cine vrea sa isi puna duze pentru spalat parbrizul tip perdea se potrivesc alea de pe insignia si se monteaza f simplu(mentionez ca se monteaza pe grila din plastic nu pe capota ) toate bune
  • DoTy

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
O intrebare am vectra c gts nu ma pricep sa desfac la plafoniera fata .... am 4 becuri si de citit... are si suport de ochelari ... stie cineva cum se desface ?!
  • razvan1234

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2013

  • Mesaj Privat
salut ca sa ajungi la becuri trebuie sa desfaci doar partea transparenta are 4 picioruse in laterale si o poti desface foarte usor cu o lama de cutit sau cu o surubelnita dreapta da f suptire ca sa nu zagrii, daca aprinzi becurile se pot opserava unde sunt acele picioruse si bagi surubelnita in zona aceea.
ca sa desfaci plafoniera cu totul vezi ca se desface din spate spre fata adica de la luneta spre parbriz tot cu o surubelnita drapta
Skip ads

  • DoTy

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Mersi am sa incerc sa fac asa sper sa nu crape ..
  • DoTy

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Am reusit...l-am desfacut cu o surubelnita... subtire am desfacut intai partea dinspre sofer... era prinsa stanga dreapta 2 cleme tocmai sus ... si apoi partea de jos prinsa putin mai bine in 2 cleme si o tablita .... a fost totu ok am reusit sa schimb si led-uri pozitie si xenon am pus ... totul e f.ok ceva ce e surprinzator de placut dupa ce sting farurile se clipesc led-urile d pozitie si farurile 1 dupa altu cam 30 sec...ceva gen cum fac cele de politie ... . e dragut Very Happy
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare!am un astra h hatchback,1.4,an 2009,66kw,90 cp.mentionez ca masina nu are REC in portbagaj.ma intereseaza de tip de led sa pun pentru:iluminare numar,lumina in portbagaj, plafoniera fata (am doar una in fata si fara lumini de citit!)si topedou!cum sa fie,can bus sau normale?!la numar am inteles ca trebuie can bus dar in rest nu stiu!rog ajutor urgent!pe pozitii am unele narva normale fara can bus si merg super!
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
La numar poti sa pui normale , restu can bus
Skip ads

  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
multumesc de raspunsul prompt!dar esti sigur?ai incercat asa pe propria masina?eu am comandat pentru luminile de la numar led can bus,la fel si pentru portbagaj iar pentru plafoniera fata unul led normal.
mai astept si alte raspunsuri de la colegii de pe acest forum,eventual insotite de tip bec si caracteristicile lor.
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
daca nu ai rec poti sa pui orice fel de led pe spate pt ca nu iti va da eroare. pe fata trebuie sa pui canbus pt ca altfel nu se vor aprinde.
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pentru pozitii am pus led narva fara can bus.acum vreau sa pun la portbagaj,plafoniera si numere spate.mentionez ca eu am doar o plafoniera.ceva dimensiuni ale becurilor sofit stie cineva?ceva lungime?!si daca le pun invers (nerespectand polaritatea) trebuie neaparat sa scot borna de la baterie dupa sau e deajuns sa schimb pozitia becului cu ledur?!?
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
iti merg la pozitie fara canbus?
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da.Dar nu uita ca eu nu am modul REC in portbagaj.daca ai modul REC sunt sanse maxime sa nu mearga!
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
modulul rec este doar pt partea din spate.partea din fata are alt calculator.nici eu nu am rec in spate si nu am putut sa pun pe fata leduri fara can bus.
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am inteles faza ca nu ai REC in spate.dar tu ai cumva UEC in fata care accepta proiectoare sau ai cumva proiectoare montate deja din fabrica pe masina?e o masina facuta in n variante de nu mai intelegi.revin zilele urmatoare cand voi monta ledurile.pana atunci sa auzim numai de bine!
  • tak30ver

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Salut,

Vreau sa schimb si eu becurile din torpedou, plafoniera, pozitii fata, plafoniera spate, iluminare numar spate cu leduri smd.

Spuneti-mi va rog ce tipuri de led trebuie sa iau ? Toate trebuie sa fie w5w T10 ?
Stiu ca sunt si unele lungi care se infig in laterale, nu stiu ce tip sunt alea .
Le iau pe toate cu can bus sau la torpedo si plafoniera merg si farA?
Masina e un astra H z17dyh , 2004.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR