Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eugen ortopelea a scris:salutari, de ce nu pot sa mai sting pozitiile ?! a mai patit cineva asa ceva la un vectra C gts diesel 2004 ? desi pozitia comutatorului este pe inchis pozitiile nu se inchid, deschid usa si ma avertizeaza si sonor de asta ! ce pot sa fac ? multumesc
cred ca ai rezolvat deja dar..
scoate blocul de lumini de pe masina si vezi cum se comporta.
daca se sting becurile atunci ala e de vina.
Skip ads

  • andrea121

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Buna, detin o Astra F Van, am si eu o problema cu lumina din portbagaj, de cateva zile am observat ca atunci cand inchid portbagajul scade in intensitate facand o lumina galbena inainte cand il inchideam se stingea de tot acum ramane aprinsa, care sa fie problema? am incercat sa apas acea 'parghie' care actioneaza lumina dar tot asa face, cand e pe inchid tot ramane aprinsa si cand deschid portbagajul se aprinde complet, iar o problema este ca un stop pe frana a incetat sa se aprinda si el si culmea ambele probleme in aceasi zi...am scos o borna de la baterie, verificat sigurante totul pare in regula...lumina la deschiderea usilor din plafon se aprinde normal...ce sa fie oare? multumesc
  • Liviu85

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Atenție, problema la plafoniera din spate se trage de la construcția ei/a becurilor cu led. Plusul este pe o parte iar minusul pe cealaltã dar ating ambele pãrți ale becurilor. La unele becuri cu led lamelele ies dintr-o parte și trec pana în partea cealaltã astfel fãcând scurt. Piciorul ledului este mai subțire decât siguranța 13 de 5A (astra h) și astfel se topește. La cele bune lamela de plus este pe o parte si cea de minus pe cealalta. Eu am nimerit doua tipuri de bec și astfel am vãzut diferența.
  • jula

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Buna am si eu un astra g cc din 2000 mot.1,2 benzina si am o problema cu iluminatul la panoul de aer si la Display-ul MID exista posibilitatea sa fie lagat iluminatul in serie la cele doua si sa fie vrun bec ars si sa nu mai lumineze niciunul ?

Multumesc
Skip ads

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
jula, cele doua elemente au becuri si circuite separate. trebuie sa le demontezi si sa le schimbi.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
aalex691 a scris:Am patit la o astra H asa, cand am schimbat becurile de la plafoniera cu LEDuri. Mi-a intrerupt alimentarea pe toate becurile de la plafoniere / parasolare etc. S-a rezolvat prin scoaterea bornei de la baterie (dupa ce am pierdut timp sa verific toate sigurantele)...sper sa te ajute.

multumesc
  • cristid1

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Cum ai rezolvat problema?
  • astra h liv

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2012 Axer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Bunã ziua am un opel astra h sedan nu am curent deloc pe lampa iluminat portbagaj restu merg toate, ma puteti ajuta cu un sfat.
  • NAlexandru810

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2023

  • Mesaj Privat
De forte ajutor cu deconectarea de la baterie a fuctionat!
Multumesc!.
  • Fsirbu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2019

  • Mesaj Privat
blema la plafoniera din spate se trage de la construcția ei/a becurilor cu led. Plusul este pe o parte iar minusul pe cealaltã dar ating ambele pãrți ale becurilor. La unele becuri cu led lamelele ies dintr-o parte și trec pana în partea cealaltã astfel fãcând scurt. Piciorul ledului este mai subțire decât siguranța 13 de 5A (astra h) și astfel se topește. La cele bune lamela de plus este pe o parte si cea de minus pe cealalta. Eu am nimerit doua tipuri de bec și astfel am vãzut diferența.

Salut, asa este siguranța 13 de 5a este si la astra h z1.6xer
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR