Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Iarta-ma colegu, dar eu in cazul tau nu dedeam 35 de mil pe un motor modificat si reparat! Cu jumate din banii astia imi gasesc usor motor, cu km mult mai mici, intr-o conditie mult mai buna, cu o garantie si siguranta pe el! Asta e opinia mea! Te rog sa nu te superi, dar ai ales varianta cea mai scumpa! Bafta!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cristi, varianta mai sigura e si cea mai scumpa. ata ete
Daca iti permiti sa reconditionezi motorul tau, e de preferat sa o faci. stii ce ai sub capota. La luat unul SH... ce intelegi tu prin km mici? Cum verifici ca motorul ala are, intr-adevar, 30.000 km? Iar depsre conditie... de unde stii in ce stare e? Cat sunt de uzate componentele pe interior? Daca a fost indopat cu aditivi, o samearga 10.000 km in regula, si apoi o sa inceapa sa pape ulei pe paine,s a scape comperesie si etc?
Daca NU iti permiti sa iti reconditionezi motorul, iti cumperi unul SH. Cu riscurile de rigoare. Poa' sa fie OK, sau nu. Cum ti-e norocul.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Ce am vrut sa scot in evidenta e ca nu stii cat de ok e un motor in care ai cam rectificat multe piese! Nu ma intelege gresit, dar 3500 lei, gasesti masina completa din UK, zic asta deoarece am vazut foarte multe masini, ajunse in dezmembrari, ( 80-100k mile ) care in opinia mea neexperta, ar fi un schimb bun, dar acum, vb ta, nu poti sa stii niciodata ce iei, si poti sa ai surprize neplacute, dar exista si varianta ca dupa ce ai cheltuit o gramada de bani sa repari motorul tau, el sa nu mai mearga in parametrii normali! Chestia asta de loz in plic, si de o parte si de alta!
  • Flioshc

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Pai mai Cristi, crezi tu ca eu nu m-am gandit sa imi iau motor sh ? Am si gasit pe la Arad dar, ma costa transportul , mana de lucru, nu stiu ce era in motorul ala ca deh', cand cumperi toti zic ca au putini km. Si cu Anglia...pana venea masina de acolo, la fel transport si toate minunile. Eu is multumit ca a costat doar 3500 lei si mai ales ca totul e nou. Acum na, parerile sunt impartite . Eu am gasit solutia asta de a-l repara, ce-a mai buna ptr. mine. Bafta


P.s. Recitind ce ai scris mai sus , masina este in parametrii ei functionali . Acum sa nu te gandesti ca am luat fiecare piesa mecanica, electrica la masurat.. Ideea e ca merge stas.
Skip ads

  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
In cazul tau ma bucur ca merge bine si ai cheltuit banii cu cap, si nu iti pare rau, dar am avut o problema cu un coleg, care dupa ce a facut motorul, nu a fost prea incantat, bani o gramada, dar nu a reusit sa il faca calumea! Poate din cauza asta am ramas cu ,sechele,!
  • tomyk

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 zx16e
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
schimba si tu cu turbo daca tot e Smile)
  • yoghy

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Timisuara
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Gata:) am pus motorul, am schimbat distributia si am o luna garantie, acum vom vedea ce se va intampla in continuare eu sper din suflet si din portofel:) sa fie ok, evident ca si la motorul pus acum are probleme cu termostatul, si nu m-am ganadit sa il schimb si pe ala, dar il voi schimba la toamna, acu nu prea e asa mare nevoie sau ma insel?

Am sa revin peste o luna si am sa va zic cum merge.

O seara frumoasa sa aveti!
  • robertgabby

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2011

  • Mesaj Privat
de z16xep ce parere aveti? ar fi mai bun decat z16xe?
Skip ads

  • yoghy

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Timisuara
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

Am promis ca revin cu noi detalii, am schimbat motorul, am facut cel putin 1000 de KM de atunci si totul e foarte ok nu a mancat ulei deloc, totul e ok, sim o trepidatie fina cand stau la semafor, acum nu stiu exact ce o fii ori sunt eu cu simturile ascutie fiind patit, si aud/vad tot.

Mecanicul mi-a recuplat si EGR, acum nu stiu ecat ce sa fac, el fiind anulat la motorul vechi din soft...sa ma duc sa imi fac o rescriere de soft....sa fie totul inregula...aveti vre-o idee?

Deci conculzia este ca am iesit bine per total
  • IgeorgeRusen

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2021

  • Mesaj Privat
Salut tuturor participanților sunt nou pe grup și am o întrebare?
Știți dacã se potrivește o chiuloasa dupã un motor z16xe pe un motor z18xe cu tot cu distribuție (chit complet) am un Opel astra g avariat z16xe și de recent sa rupt distribuția la un Opel astra h z18xe.
Și de aceia vreau sa știu dacã merge și ce pãrere aveți. Va mulțumesc și aștept rãspunsurile voastre!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu.
  • gabel72

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Drobeta-Turnu Severin
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2021

  • Mesaj Privat
z16 se este de preferat in fata lui z16xe din urmatoarele motive: 1. z 16se are cuplu mai bun la turatii mai joase, deci comsum mai bun, 2. distributia daca se rupe, motorul nu este afectat 3.z16se nu este cosumator de ulei daca este folosit cel recomandat de constructor si anume 10w40 Castrol(eu folosesc Liqui Molly), schimbat la fiecare 10k . Faci o prostie daca il schimbi cu z16xe!
Skip ads

  • alexsam

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2015

  • Mesaj Privat
jE a scris:hm... da, dar z16se are cuplu la turatii mai mici. Din punctul asta de vedere un 16valve sub 3000-3500 rpm e cam mort. un 8 valve misca binisor de la 2500 rpm in sus.
daca tot vrei sa faci upgrade, fa la z18xe, nu la 16xe. z18xe-ul e cunoscut ca fiind un motor mult mai fiabii decat fratiorii lui de 1.6, care sunt cunoscuti ca mari consumatori de ulei si etc....

Pe bune ? ulei?, am astra g 1.6 16v din 2013 adusa din Germania si pana acum de la schimb la schimb ( in total pana acum in jur de 70000km)......nivelul a fost la liniuta...fara o picatura completare......nu stiu pe ce studii afirmi asta asta.
Cand aud ca un model sau altul consuma ulei si/sau pica turbina sau intercooler.....nu dau 2 bani pe aceste vorbe.....totul tine de tzacanitul dintre volan si scaun cum utilizeaza autovehicolul..... in rest baliverne fara fond.
Ulei folosit MOTUL 5w-30 si filtre MANN
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR