Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
As vrea sa confectionez unul din metal la un atelier de strungarie in caz ca nu gasesc de cumparat insa nu-i stiu cotele,daca ma poate ajuta cineva.
El arata ca in postul colegului....Mi s-a rupt azi si am pierdut tot antigelul.Nu intentionez sa-l mai fac in unghi de 90 grade.Multam!
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=89867

Skip ads

  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pana la urma am facut rost de o teava de plastic din ala tare si dur mai gros in carne,i-am dat filet,am modificat filetul si in capacul de aluminiu si ia-uite ca arata mai bine ca inainte racordul.O sa cumpar in timp un capac cu totul insa momentan nu mai am problema asta si nici bani de aruncat!
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Rugamintea mea este sa imi spui te rog de unde ai gasit teava si unde ai realizat filetul - si eu am patit-o dar la mine teava de plastic are cot la 90 de grade.
Ai idee de unde pot adapta ceva?

  • vic0su

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: iasi
  • Masina: Vectra 2001 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
si totusi care e dimensiunea la cotul ala ? nu a reusit nimei sa faca o improvizatie ?
Skip ads

  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am gasit un cot asemanator pentru instalatile de scurgere la aerul conditionat. L- am alezat pana a ajuns in cota si apoi am incercat sa- i formez filet. Usor de spus, greu de facut. Asta datorita faptului ca filetul din capacul termostatului nu este foarte adanc. Cert este ca a parut ca tine pana la prima incalzire mai serioasa. Dupa 30 minute in cratita pe aragaz cu apa in clocot, improvizatia mea a iesit destul de usor. Acel plastic din care este confectionat stutul original este un abs, adica acrilobutanstirol cu rigiditate crescuta si factor de dilatatie minim, ceea ce il face apt pentru utilizarea in acest scop. Sfatul meu este sa incerci cu elemente de cupru sau elemente din polipropilena pentru un rezultat optim. Eu am rezolvat-o cu ajutorul unui coleg de la care am luat capacul de pe care am reusit desurubarea stutului. Nu tineam in mod deosebit la aspectul original cat la functionare, deorece o avarie a acestei componente in mers sau exploatare poate aduce prejudicii mult mai mari decat costul acestei piese cumparata de noua....
  • atlet1305

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
am gasit in targ la v.cascadelor..un cot asemanator oarecum, din metal...10 lei m-a costat(dintr-un dispozitiv mai complex-mai avea vreo 10 coturi din astea pe el)...atat ca se modifica ptr. asta si filetul din corpul capacului(foarte simplu cu un surub pe acelasi pas cu filetul cotului...deoarece e aluminiu).oricum decat sa dau 3 milioane pe un rahat de capac am preferat aceasta varianta simpla care merge fara nicio problema.daca am timp fac o poza la cotul de metal.
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Interesant ar fi sa pui o poza pentru a vedea si noi modul de rezolvare. In ceea ce priveste pretul cel mai bun raport calitare pret l-am gasit la calorex undeva la 145 lei. Sincer este cam mult, iar cand spun asta ma gandesc in primul rand la vechimea modelului, apoi la faptul ca o pompa de apa este chiar mai ieftina decat acest capac de termostat, care intre noi fie vorba se putea gasi si simplu nu numai cu termostat inclus. Adica daca vrei sa iei doar termostatul il gasesti, daca vrei capac iti baga pe gat termostatul. Veti spune ca uzura si gulerul care se formeaza, bla,bla - daca capacul are uzura este normal sa il pot schimba, nu? Daca termostatul se strica se poate cumpara separat si inlocui. Ei bine in cazul capacului producatorul te obliga sa cumperi tot subansamblul. Chestiuni de management si politica comerciala. Parafrazez pe Dinu Sararu si spun: Niste prosti!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR