Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • paulsua

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2011

  • Mesaj Privat
salut, am cumparat masina la mana a doua si are comenzi pe volan, casetofonul nu este cel original. nu ma interesesaza sa fac comenzile sa mearga la casetofon pentru ca un adaptor este scump. vreau doar ca luminile comenzilor sa mearga, ce ar putea avea ? Va multumesc !
  • octaviantomescu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut. In principiu trebuie sa alimentezi cu un +12V ledurile de la comenzi. La radioul original (vei schema de mai jos), plusul este dat pe firul rosu-alb ce pleaca din pinul 7 al radio-ului. Plusul trebuie sa fie dupa contact. In plus acel fir alimenteaza si amplificatorul antenei.



La randul meu, am un radio Mp3 aftermarket. Pentru alimentarea cu +12V a amplificatorului am procedat asa: am legat firul rosu-alb la iesirea pentru antena electrica a radio-ului aftermarket, care in general este un fir albastru si pe care ai +12V dupa ce pui contactul. Facand aceasta legatura, ajunge +12V si la TID si in consecinta nu va mai afisa data, deoarece exista o derivatie pe firul rosu-alb catre TID. Eu am desfacut mufa de la TID si am scos din ea firul rosu-alb si l-am izolat.

Facand acestea ajunge +12V si la amplificatorul antenei si la comenzile de pe volan.

Succes!
  • paulsua

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2011

  • Mesaj Privat
multumesc frumos, maine ma iau de demontat. sanatate !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR