Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
anndy rulmentii de flansa sunt acei "palieri" din capul amortizoarlor? Te intreb pt. ca mi-e mi-au zis astia de la service si mi-au si aratat ca au joc.
Te intreb pt. ca mi-am luat cauciucuri noi de iarna Rolling Eyes
Skip ads

  • anndy

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 1700
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Tu te referi la "capacele" de pridere a amortizoarelor de caroserie.Rulmentul este sub flansa de cauciuc al amortizorului,pentru a avea acces la el se desface piulita flansei dupa ce ai pus presa si ai comprimat arcul.Operatiunea o faci dupa ce ai desfacut piulita la acele "capacele"+2suruburi de prindere a telescopului pe butuc,nu pe masina ci pe o menghina sau alt sistem de prindere.pentru a comprima arcul trebuie presa .Eu am folosit presa de la fosta Dacia.
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
anndy a scris:Tu te referi la "capacele" de pridere a amortizoarelor de caroserie.Rulmentul este sub flansa de cauciuc al amortizorului,pentru a avea acces la el se desface piulita flansei dupa ce ai pus presa si ai comprimat arcul.Operatiunea o faci dupa ce ai desfacut piulita la acele "capacele"+2suruburi de prindere a telescopului pe butuc,nu pe masina ci pe o menghina sau alt sistem de prindere.pentru a comprima arcul trebuie presa .Eu am folosit presa de la fosta Dacia.

Nu cred ca la "capacele" ma refer , d c zic pt. ca mi-au ridicat masina pe elevator si au si impingeau cu o ranga si se misca un pic 1cm tot ansamblul , de asta tind sa cred ca acele flanse cu rulment ei le numesc palieri.
Au zis ca sunt intre amortizor si locul de prindere de sus din caroserie .
  • anndy

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 1700
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2008

  • Mesaj Privat
poate se refereau la acele flanse de cauciuc.
Skip ads

  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
[quote="alexx_gan"]
Gabi.B.HD a scris:Saptama asta le-am schimbat eu pe ale mele de pe spate. Am cumparat Sachs si am fost surprins sa constat ca si cele de pe masina, desi aveau mare sigla GM o aveau si pe cea de la Sachs, scrisa mai mic intr-un colt al etichetei.

Intrati pe linkul asta http://webcat.zf.com/index.asp?SPR=21 si puteti sa va cautati in catalog tipuri de amortizoare , astea sachs sunt aceleasi din poza de pe http://www.revizieopel.ro/A...l-GM,p-14496.html unde scrie ca sunt GM .
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
anndy a scris:poate se refereau la acele flanse de cauciuc.

Da nu stiu ce sa zic oricum m-ai pus pe ganduri avand in vedere ca am cauciucuri noi Sad . As fi vrut sa nu mai schimb nimik acum si in martie sa schimb si tot ansamblul si pe fata si pe spate sa imi i-au de-o grija.
Stii cum se mai manifestau la farnare brusca la viteze mici cand franezi la 20 km/h si iei imediat de pe frana se auzea un zgomot infundat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR