Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Trebuie schimbat si volanul din cate stiu eu. Altfel, nu ai loc pt comenzi.
Skip ads

  • ANDREI_BAI

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Cum spune MIKKI trebuie sa schimbi volanul si mai este o piesa prin care se conecteaza air begul, intrerupatoarele de la claxon si comenzile de pe volan.

Piesa pentru conexiune.


Aceasta piesa intra pe axul volanului.




  • reb
  • *
  • 10 mesaje
  • din 11 Dec 2006
  • Astra 2007 Z14XEP
  • Bucuresti
  • reb

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ouch...
pare complicat rau... Sad
  • ANDREI_BAI

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Complicat nu e, e doar costisitor Smile .
Skip ads

  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
adicojocaru a scris:Stie careva daca aceste comenzi de pe volan se pot adapta si la alte modele de mp3 playere din comert, nu cele de fabrica?



VDO Dayton + adaptor--->Falcon Electronics

f
  • adicojocaru

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Pret pt adaptor?
  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
adicojocaru a scris:Pret pt adaptor?


41euro.Asta este, daca stiam cum vin firele il facem singur.

Atasat poza

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
poate pui o schema...
Skip ads

  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
nu ai facut o fotografie cu el pe viu
  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
dannek a scris:nu ai facut o fotografie cu el pe viu



o sa fac schema+poza. Va mai trebuie conectori.

f
  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
florianu a scris:
dannek a scris:nu ai facut o fotografie cu el pe viu



o sa fac schema+poza. Va mai trebuie conectori.

f



Conectorul este cel din masina iar tabelul functiile firelor. Camera A si Camera B se conecteaza normal la player fiind standard. Ceea ce va intereseaza sunt firele care asigura functionabilitatea comenzilor la volan si display-ul. Firele marcate trebuie conectate la EDI-ul de la player.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am cumparat si eu un CD player VDO 4526X care accepta comenzi pe volan si nu reusesc sa ii pun comenziile. Am taiat mufa de la Opel si am separat partea de jos care are iesirile pe boxe si alimentarea. Imi merge bine dar nu stiu cum sa leg restul pentru ca nu stiu care sunt cele 2 fire care dau comenziile pe volan. Poate ma puteti ajuta si pe mine cu o schema ceva de a sti care sunt firele ce trebuie legate.
Va multumesc anticipat.
Skip ads

  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:Salutare,

Am cumparat si eu un CD player VDO 4526X care accepta comenzi pe volan si nu reusesc sa ii pun comenziile. Am taiat mufa de la Opel si am separat partea de jos care are iesirile pe boxe si alimentarea. Imi merge bine dar nu stiu cum sa leg restul pentru ca nu stiu care sunt cele 2 fire care dau comenziile pe volan. Poate ma puteti ajuta si pe mine cu o schema ceva de a sti care sunt firele ce trebuie legate.
Va multumesc anticipat.


4526x nu merge!!!! nu are interfata EDI. Accepta interfata SWRC VDO. Adica o telecomanda care se pune pe volan, nu comenzile de pe volanul masinii.Cumpara VDO2304 - 500 lei+interfata AC7807. Daca nu ai bani de interfata, vezi schema de mai sus.
4526x vinde-l. Eu am patit-o.
Mergi la Flcon.
  • steffann

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 20 xe sfi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
pana la urma a reusit cineva sa faca acest cablu, sau conexiune?
  • florianu

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
steffann a scris:pana la urma a reusit cineva sa faca acest cablu, sau conexiune?



singurul lucru care nu il poti face, este sa cazi pe spate si sa-ti rupi scula.


Ultima modificare facuta de florianu la Mie 25 Jul, 2007 8:31 am
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Spre informarea tuturor colegiilor va spun ca totusi se poate conecta acel MP3 VDO 4526x caci eu am reusit...
Iata cum sta treaba ca cei care vor sa isi monteze un astfel de aparat cu comenziile de volan sa o poata face foarte usor nu chinuit ca mine...

1. Se cumpara una bucata CD/MP3 Player VDO 4526x la un pret acceptabil (eu am cumparat din REAL cu 300 RON)
2. Se comanda la un dealer FALCON (unic importator al Siemenes VDO sau VDO DAYTONA cum se mai numeste firma producatoare) una bucata adaptor pentru acest CD Player cu codul VDO 7806!!! atentie nu 7807 ca asta are altfel mufele..... (Eu am dat pe adaptor 170 RON si e ieftin comparativ cu alte adaptoare pentru SONY, Kenwood sau altele care salta de 100 euro)
3. se da jos vechiul aparat fie el casetofon sau CD.
4. se conecteaza mufa de tip ISO cu trei intrari la mufa originala de pe Opel Astra G (nu stiu daca merge si la alte modele....)
5. Capetele celorlalte cabluri se termina cu 2 mufe de tip ISO A si B respectiv o mufa Mini ISO care este verde si are in ea doar 2 fire (unul gri si altul negru.) Firul negru este comanda SWRC (+) iar cel gri este masa (-). La aceasta mufa trebuie facuta o mica modificare.... si anume se scoate cablul gri din mufa cu ajutorul unor ace mici si putina dibacie pentru ca este pus in pozitia gresita si se pune tot pe acelasi nivel dar in gaura alaturata. E usor de intuit cu ajutorul schemei care vine odata cu aparatul CD Player.
6. Se introduc cele 2 mufe ISO in locasurile din Player si apoi mufa mini ISO in partea de sus in mijloc conform schemei din Player. Atentie sa adaugati la mufa verde si mufa galbena livrata odata cu adaptorul pentru ca aceasta mufa ajuta la fixarea mufei verzi.
7. Se da drumul la Cd sau Radio si se asculta cu placere muzica fara a te mai intinde spre aparat ci numai cu ajutorul comenziilor de pe volan. Ascultare placuta si conduceti in siguranta. Sper ca am fost destul de explicit ca e o ora tarzie din noapte si nu am apucat sa fac nici o poza.
Daca cineva nu se descurca si are nevoie de asistenta va stau la dispozitie iar cei din Sibiu sau imprejurimi pot sa ma contacteze sa ii ajut sa isi monteze acest tip de aparat pe masina.
Cu respect tuturor, Mihai

P.S. Pentru cei care nu au bani pentru aceasta interfata le pot spune ca se poate si fara ea face conexiunea si este chiar simplu.
O ultima remarca acest tip de CD/MP3 nu are mufa EDI deci nu o sa va mearga afisarea pe ecranul TID sau MID a pieselor sau RDS dar are el ecran destul de mare si placut cu nuante asemanatoare cu restul bordului (orange sau verde). La modelele cu EDI cred ca merge si afidarea si comenziile pe volan.
Pentru Florianul daca alegeai acest tip de interfata iti mergea si comenziile si afisajul dar e bine ca ai deja comenziile pe volan si asta conteaza cel mai mult cred eu. Multimiri pentru amabilitate si detaliile data de Florianu fara de care nu reuseam sa duc la final aceasta provocare. Multumesc!
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:Spre informarea tuturor ta provocare. Multumesc!


iti merge doar + si - de la volum? sau merg si celelalte?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Imi merg toate comenziile pe volan numa ca nu imi apare pe ecranul masinii cum era cu vechiul casetofon. In rest face si trecerea de la radio la Cd si invers si asa mai departe.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
pai si cum ai reusit?
cu adaptor?
io nu imi permit un adaptor si as avea nevoie de o schema la mufa masinii, ce inseamna fiecare pin
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Se poate si la Alpine, se cumpara adaptoarele indicate la ei pe site si functioneaza excelent.

Totul e sa fii dispus sa dai banii pentru aceasta facilitate extrem de utila zic eu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR