Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • outsider

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Incredibil dar adevarat ... mersul exlusiv prin oras murdareste si blocheaza EGRul ... daca vrei sa nu ai probleme la o luna iesi in afara si " calc-o " minim 130Km/H pentru aproximativ 100 Km .... o desfunzi complet ... va merge ca unsa ..... am testat si am fost uimit de rezultat .....
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
De unde ti-ai dat seama ca dupa km parcursi la 130km/h masina merge ca unsa ? esti sigur de asta poate a fost doar o impresie ce simptome avea inainte si acuma nu mai are ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Asta e din ciclul marmota si ciocolata.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Laughing Laughing Laughing eu am vrut sa fiu mai putin dur dar te inteleg Dane cred ca ai de a face cu astfel de concluzii neintemeiate zilnic.
Skip ads

  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am un prieten care este inginer mecanic si care toata viata a reparat foarte multe masini de diferite marci. Este foarte cautat si la ora actuala pentru ca omul chiar se pricepe. Sfatul lui este ca, cel putin odata pe luna, sa faci o iesire mai lunga cu masina si sa o "calci" pentru ca ii face foarte bine la EGR, supape, catalizator, etc. I-am urmat sfatul si vreau sa va spun ca, dupa fiecare drum, motorul merge excelent. O buna perioada de timp nu am mai iesit cu masina din oras si inainte de Pasti, motorul mergea foarte prost, cu intreruperi ca si cum nu functionau bine toate bujiile. Am facut un drum de 60 Km pe autostrada si acum motorul merge impecabil.
  • Tazz

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
ca sa nu ai pb cu valva egr, schimba vitezele undeva la 3000 sau chiar mai sus!
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Asta cu curatatul EGR-ului mi se pare o prostie. I-am dat zilele trecute cand am venit de la Moldova cu 170km/h in bord (158 pe gps) si n-a avut nici un efect, n-am vazut nici imbunatatiri dar nici c-ar merge mai prost. Poate ti se pare ca merge mai bine, pentru ca percepi altfel viteza in oras, ai mai multe repere, nu doar camp deschis.

Daca am 1200-1500ture (doar in I-a) si masina merge in suturi, e de la EGR?
  • Tazz

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
categoric.....mergi subturat si nu faci arderea completa si colmatezi egr-ul!la 3000 rpm ii numa bine!
Skip ads

  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
De ce s-a mai deschis inca o discutie legata de EGR cand sunt atatea?
  • OPEL OMEGA B

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
sal! tazz are perfecta dreptate si mie imi face probleme cateodata(imi moare la relanti) si o forjez putin aproape de 6000rpm, s dp aceea nu mai am probleme o saptamana- doua. (omega b x20xev)
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu iti este mila sa-i dai 6000rpm? Eu mai ajung cateodata la 4500rpm si am impresia ca stau sa-mi iasa pistoanele prin capota.
  • OPEL OMEGA B

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
nop, sincer am cumparat-o in decembrie si pana acu am parlit vre-o 4 cauciucuri. am km rar momente knd schimb sub 4000rpm. Evil or Very Mad Motorul meu x20xev are cuplul maxim la 5600rpm, deci nu prea are ce sa-i cauzeze dak ii dai 6000rpm.
Skip ads

  • OPEL OMEGA B

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
dar ai dreptate, k la unele masini nu prea poti merge cu 6000rpm fara sa strici ceva.De exemplu, mai am o laguna 1 cu motor de 2000 si 140cp si atunci knd ii dau peste 3600-4000rpm am senzatia k nu mai trage si se tureaza in gol, pur si simplu park e scoasa pe liber. Rolling Eyes
  • Astra X16XEL

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
nickm a scris:Nu iti este mila sa-i dai 6000rpm? Eu mai ajung cateodata la 4500rpm si am impresia ca stau sa-mi iasa pistoanele prin capota.

Doar pentru ca motorul poate, asta nu inseamna ca trebuie sa-i dai.
X16XEL asta am vazut ca merge bine intre 3500-4000, peste deja e prea galagios si nu stiu daca nu-i dauneaza. Din cand in cand mai trebuie calcata pe "coada" sa stie cine-i sefu. Twisted Evil
  • OPEL OMEGA B

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 1994 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2009

  • Mesaj Privat
eu sunt seful mereu, k locuiesc l tara si nu am politie kre sa ma sacaie, asa k ii dau 150 in localitate fara probleme. in ritmul asta n-o sa mai curatz egr-ul vre-o 10 ani. Laughing Laughing
  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Mai, eu cred ca tu vrei sa mergem cu viteza sa parasim lumea asta asa de frumoasa Laughing
Nu cred in ideea ta...eventual dupa o curatare... sa nu mai mergi subturat si tot ce s-a postat pana acum, dar nu ca se curata la turatii inalte.
Ar insemna ca supapa EGR sa inlocuiasca supapele de evacuare si sa tina stavilar detonatiei... Rolling Eyes
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
faaals..e valabil la throtle body, dar nu la egr...daca vrei sa produci ceva turbioane pe circuitul egr, ar trebui sa mergi 100 km gen demaraj-frana de motor-demaraj-frana de motor..cu schimbarea din 10 in 10 secunde Smile)..si nici as anu poti garanta ca jeturile o sa curete circuitul, d'apai pistonasul de la valva si restul.. Smile
  • Tazz

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Tigra 1995 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2008

  • Mesaj Privat
mai fratilor...yo nu am spus ca egr-ul se curata daca ii dai kox....am zis doar ca o sa evitati colmatari ulterioare daca arderea este completa....atat....alea sunt mituri ca se curata egr-ul daca ii dai omoru la masina....yo la tigra am cuplu la 4000 si la 6500 mi se taie, yo merg cum cere masina, pt ca ea cere(pt cine stie sa asculte)
sper ca m-am facut inteles de data asta!
multa bafta
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bravo tazz, chiar era momentul sa pui punctul pe ' i '.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
De fapt livcro a pus punctul de i. Pe EGR'ul se depune mizerie indiferent de regimul de turatie. Am vazut masini recent aduse cu sute de mii de km parcuri pe autostrazi, in regimuri turatie mare si aveau un pamant in EGR de nu iti venea sa crezi. Mersul subturat iti infunda injectoarele si evacuarea, care intradevar isi mai dau drumul dupa un regim de turatii mari.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR