Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • twinport

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut , am niste probleme cu actele automobilului . In 2009 am cumparat o Astra Bertone Edition insa sa primit asa ca am plecat din tara si nu am mai pus-o pe numele meu , atunci cind am procurat-o am primit de la fostul proprietat contract de vinzare cumparare si o procura generala pe mine si pe fratele meu.Fratele a circulat cu dinsa pina acum fara probleme iesind si intrind in tara fara probleme .Acum a plecat si el peste hotare iar masina a lasat-o in Republica Moldova (acolo traieste) , intre timp ia expirat RCA si ITP . Ce pot face acum? cum pot sa o pun pe numele meu ?cum intru in tara cu ITP expirat ?

va rog mult ajutatima cu un sfat
Skip ads

  • petre.ion

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Singura varianta legala este pe platforma.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Singura varianta sa o aduci in tara este pe platforma.
Pe numele tau o pui ca orice masina normala.Doar ca vei primii o amenda pentru ca nu ai inmatriculat-o in termen de 30 de zile de la cumparare.
  • twinport

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2011

  • Mesaj Privat
care e amenda?
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Vreo 50 lei.
Daca vrei sa scapi de amenda faci un nou contract de v-c cu data curenta. Cu RCA-ul se rezolva simplu nu-i problema, iar cu ITP-ul... platforma sau vii cu ea la risc, pe roti.
Ps: Neaparat trebuie sa iei legatura cu vanzatorul ca sa-ti dea certificatul fiscal, fara el nu o poti inmatricula.
  • twinport

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2011

  • Mesaj Privat
am certificatu fiscal de la fostul stapin ,sau tre sa fie unul recent dupa timp?
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
E valabil 30 zile, deci trebuie altul. Tot atunci poti face si alt contract ca sa nu mai platesti amenda.
  • twinport

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2011

  • Mesaj Privat
e vrio cale de evitare a prezentarii certificatului fiscal in caz ca nu mai dau de cel ce mio vindut-o?
Skip ads

  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
NU.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
twinport a scris:e vrio cale de evitare a prezentarii certificatului fiscal in caz ca nu mai dau de cel ce mio vindut-o?

Daca vanzatorul a radiat-o fiscal, nu mai poti face alt contract, mergi la circa financiara, vezi cat e amenda si plateste-o. Altfel nu prea ai cum s-o inmatriculezi.
  • twinport

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2011

  • Mesaj Privat
daca am inteles eu corect atunci pot sa scot certificatu fiscal de la circa financiara insa achit o amenda si acolo ? sau e aceiasi amenda de care spunea alexx1402?
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Platesti amenda la primaria de care apartii, cand treci masina pe numele tau.
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
twinport a scris:am certificatu fiscal de la fostul stapin ,sau tre sa fie unul recent dupa timp?

Daca ai certificatul fiscal nu iti mai trebuie altul.
Mergi cu fisa de inmatriculare, contract vanzare, certificat fiscal si cartea de identitate la circa financiara din orasul tau de domiciliu si vezi ce amenda trebuie sa platesti pt. intarziere. O inscrii pe rol si dupa aia mergi la RAR si Politie.


Ultima modificare facuta de iulian1971 la Dum 11 Dec, 2011 12:07 pm
  • twinport

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2011

  • Mesaj Privat
deci din cite am inteles eu :
plec la circa fiscala , scot alt certificat fiscal
eu cu mine certificatu de inmatriculare , cartea masinii , certificatu fiscal, contractu de vinzare cumparare (expirat) , masina (tre sa am ITPu si RCA valabile) si plec la RAR achit amenzile ce tin de mine , si o pun pe mine, asa e?
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Nu-ti mai da nimeni alt certificat fiscal,mergi cu cel vechi la tine la primarie platesti amenda ,platesti impozitul si iti pune o stampila pe fisa de inmatriculare ca este luat in evidenta la fisc si apoi te descurci cu ITP ca daca ajungi fara la RAR e mai greu sa o rezolvi,apoi dupa ce RAR-ul iti elibereaza un act de identificare pentru care platesti 100 de lei ....politie cu taxele de inmatriculare si talon platite si cu bani pentru numere rez Evil or Very Mad olvi treaba.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Nu iti primeste dosarul la politie daca certificatul fiscal e mai vechi de 30 zile. Iti spun din experienta proprie.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Certificatul fiscal se opreste la Administratia Financiara ...nu are ce cauta la politie...acolo doar fisa de inmatriculare cu stampila de scos de la financiar vechi proprietar si luat in evidenta noul proprietar
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Da, ma rog... doar ca nu iti pune stampila pe fisa de inmatriculare si tot aia e.
Art. 113
Certificatul de atestare fiscalã emis de autoritãþile administraþiei publice locale
(4) Certificatul de atestare fiscalã se emite în termen de cel mult douã zile lucrãtoare de la data depunerii cererii de cãtre contribuabil ºi poate fi utilizat de contribuabil pe toatã perioada lunii în care se emite. Certificatul de atestare fiscalã emis în intervalul 25 a lunii - finele lunii este valabil pe toatã perioada lunii urmãtoare emiterii. Pe perioada de utilizare, certificatul poate fi prezentat de contribuabil, în original sau în copie legalizatã, oricãrui solicitant.


Mie nu mi la oprit la primarie, doar l-am prezentat pentru a-mi viza fisa de inmatriculare. Certificatul a ramas in dosarul depus la politie.


Ultima modificare facuta de alexx1402 la Dum 11 Dec, 2011 12:51 pm
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
La noi in Bucuresti si imprejurimi asta e procedura...nu are treaba Militia cu hirtiile pentru Fisc.
  • bc_50_yul

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dt 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Iti trebuie fiscalul si la politie. Insa eu am avut expirat si nu a fost absolut nicio problema. Eu luasem o masina pt cumnatul meu si dupa ce am trecut-o la primarie pe mine nu am mai fost si la politie. Apoi cand a venit el in tara i-am dat fiscal de pe numele meu si fiscalul celui de la care am luat-o eu (care era expirat evident), a fost la politie cu ele asa si totul a fost ok.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR