Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Demontare fata usa spate vectra b. Aveti nevoie de o surubelnita în cruce , una dreapa mai mare pentru a forta fata de uºa sa iasa din clipsuri si una dreapta dar subire, eventual un patent si un cutit ascutit. Sa începem:

Se scoate triunghiul de plastic din coltul usi. Cu surubelnita subtire sub plasic din stînga fortati un pic sa iasa din clipsurile cele doua din plastic. Cum se vede la mine a ramas un clips în usa cum am fortat. Dar se scoate din usa se pune pe triunghi si asa se monteaza înapoi.
.

Continuam cu cele doua suruburi de sub buzunarul usi.
.

Ajungem la mînerul de la usa unde gasim 3 suruburi. Desfacem capacele de plastic.


Poza 2


Aici mergea un cutit subtire pt a nu strica prea tare acel capacel.


Se vad cele trei suruburi


Am ajuns la manivela unde e mai greu un pic. Eu cu cîrpa nu am reusit cum au facut altii sa scot acea siguranta. Am întdepartat garnitura de plastic ºi am pus mînerul pe orizontala . Cu doua surubelnite si cu cîrpa lasata am reusit asa
.

Mînerul cu siguranta
.

Avem 4 clipsuri de plastic sub fata de uºa. Fortam cu o surubelnita dreapta cu o cîrpa pus pe ea sa nu zgîriem tabla pîna ies clipsurile în partea de sus si jos pe o parte si alta a fetei usi. Am pus doua poze sa se vada cam pe unde îs clipsurile. Se desfac un pic mai greu de pe usa.


S-au micsorat pozele si se vad mai rau clipsurile de plastic pe lateralele usi. Dupa asta ridicam fata de usa în sus pîna iese.
.

Se vad cele 4 clipsuri de plastic. Acuma clipsurile pot ramîna în usa sau pe fata usi. La mine doar una a ramas pe usa. Le-am scos cu patentul si le-am pus în suportul de plastic de pe fata usi. Pun pozele
.

Am pus clipsurile în suportul de la fata uºã dupa cum se vede
.

La montare se procedeaza invers. Am desfacut fata uºa pentru ca nu îmi mergea boxa , avea magnetul din spate desprins si era cazut în usa. Am rezolvat desigur. Acesta a fost tutorialul meu. La usile din fata am geamuri electrice. Acolo nu am desfacut. Dar cînd o sa desfac o sa fac poze.

Mult succes tuturor !



edit by StefanTolos Wink


Ultima modificare facuta de szian la Lun 12 Dec, 2011 6:15 pm, modificat de 24 ori in total
Skip ads

  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
e de apreciat efortul si buna intentie dar cam incomplecta toata toata procedura !
mai era un lucru ff important si anume siguranta de la manerul de coborare geamuri in cazul in care macaraua este manuala si declipsarea respectiv scoaterea mufei de lumina a usilor in cazul in care masina era prevazuta cu asa ceva !
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Viorel x x x nu am terminat. Încarc pozele de pe tel ºi merge un pic mai greu.
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ok asteptam si continuarea
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ceva asemanator in acest tutorial... ,Tutorial demontare/montare geam usa spate Vectra B

szian, modifica titlul conform tuturor topicurilor....,,Tutorial demontare/montare fata de usa Vectra B.
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
viorelxxx a scris:e de apreciat efortul si buna intentie dar cam incomplecta toata toata procedura !
mai era un lucru ff important si anume siguranta de la manerul de coborare geamuri in cazul in care macaraua este manuala si declipsarea respectiv scoaterea mufei de lumina a usilor in cazul in care masina era prevazuta cu asa ceva !


Salutare,

vedeti daca asta va satisface,asteptam si de la dumneavoastra un tutorial,chiar daca iese prost. Wink

szian, continua asa.
  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pentru baietii ce vor si o izolare pe usi , folia aceea de plastic se poate rupe ea ii un paravan ce protejeaza partea mecanica de eventuale depuneri ce pot aparea. Sau se poate inlocuii cu o alta folie daca aceasta este rupta.
Chiar daca ii off-topic vroiam sa comentez si eu Smile) Gj pentru tutorial.
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
StefanTolos a scris:
viorelxxx a scris:e de apreciat efortul si buna intentie dar cam incomplecta toata toata procedura !
mai era un lucru ff important si anume siguranta de la manerul de coborare geamuri in cazul in care macaraua este manuala si declipsarea respectiv scoaterea mufei de lumina a usilor in cazul in care masina era prevazuta cu asa ceva !


Salutare,

vedeti daca asta va satisface,asteptam si de la dumneavoastra un tutorial,chiar daca iese prost. Wink

szian, continua asa.

probabil dumneavoastra domnule moderator nu cunoasteti conditiile in care eu am am spus ca este incomplecta procedura de inlaturat fetele de usi ,de aceea ma vad nevoit sa ma si explic ! initiatorul tutorialului nu a terminat de postat toate pozale si informatiile aferente !
in momentul in care am intervenit eu era la jumatatea activitatii!
dar rasfoind in fiecare seara cate 2 ore forumul am observat ca sunt numerosi colegi cu comentarii de genul -o porcarie -pentru ce -nu are rost - etc si totusi nu i-a intrebat nimeni daca sunt sau nu satisfacuti !
scuze fata de initiatorul tutorialului desi el nu s-a simtit in nici un fel ofensat ( cunoscand imprejurarile )!
scuze pentru poluare cu off-topic
stima
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Este frumos sa fiti sarcastic probabil nu ati inteles unde bat,haideti sa va explic ,pe forumul asta sunt mai multe categorii de useri ,unii ajuta si vin cu postari constructive in subiectele deschise,altii posteaza cu intepaturi si pun mai presus linistea de pe tusa,este foarte usor sa stai pe tusa si sa observi ,probabil veti intelege numai cand veti construii un tutorial.

Exista foarte multi useri pe forum care au vechime suficient de mare dar nu aduc nici o valoare adaugata acestei pasiunii numite Opel stau numai la panda desi cunosc meserie ca sa zic asa,dar le plac intrigile,nu vroiam decat sa va atrag atentia atat dumneavoastra cat si altor useri asemeni dumneavoastra ca un tutorial se construieste foarte greu,evident tutorialele pot fi clasate si ele,dar asta depinde si aici este alta poveste.

Nu trebuie sa va suparati,eu spre exemplu nu m-am suparat pe szian ca a facut o asezare nefericita a explicatiilor text plus poze, se vede din modificarea efectuata pe primul post, 24 de ori,dar pasiune dumnealui era mult mai importanta sa ne arate ca se poate sa facem desfacerea unei fete de usi si asta pentru unul ca mine moderator ,m-a incantat ,desi aceste raspunsuri nu sunt in calitate de moderator,nu voi baga in seama acidul dumneavoastra,incercati sa va puneti si in pielea celui care face un tutorial,daca se doreste a se face completari,faceti-le domnilor la modul:

Eu as fi preferat sa existe si niste poze cu demontarea manerului de ridicare/coborare geam.....
La pasul 2 mai exista o posibilitate pe langa cea prezentata.....
Este foarte buna prezentarea si va multumim pentru ea,din experienta mea pot adauga ca am intalnit cazuri........


Un bun exemplu de completare constructiva gasiti aici .

In alta ordine de idei incetati sa va bagati cu bocanci in EU-l personal al fiecaruia,aici nu ati inteles dumneavoastra,sau poate acuma m-am facut eu inteles.

Hai sa nu ne suparam,poate totusi invatam impreuna cum sa fim mai constructivi in postari fara sa lezam,nu vreau sa par un invatat stiti deviza mea a invata nu este o rusine.




Ultima modificare facuta de StefanTolos la Sam 17 Dec, 2011 11:32 am
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc StefanTolos pt aprecieri. Tutorialul meu m-ar bucura mult sa fie de folos si altora. Stefan am pus si poze la " Cum sa desfac mînerul ridicare/coborîre geam " . E un tutorial deja deschis doar cu acest mîner( manivela) ridicare geam. Iar daca te vei uita am scris multe la " CUM SA ÎNLOCUIM BECURI ÎN BUTOANE SI CONSOLA " citind cele 13 pagini în care nu am gasit o poza cum sa fac aceasta. Am pus multe poze cu aceste butoane sa se vada clar tot , sa fie cît mai usor pt cei care vor sa schimbe aceste beculete. Pentru mine nu exista bec, beculeþ la masina sa nu îl pot schimba. Nu vreau sa luaþi toate astea o " lauda " dar vreau sa vada membri clubului ca se pot face multe cu rabdare si grija. Mult succes tuturor !
  • radu0vydyu

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
Am si eu o intrebare. Trebuie sa scot macaraua de la geam si pentru asta trebuie sa dezlipesc folia de protectie. Aveti idee, se poate lipi la loc, si daca da cu ce ?
Sau se poate achizitiona de undeva una noua?
Va multumesc mult!
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 553
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Dacã faci muncã de chinez batrân, fãrã sã o rupi,se poate lipi la loc,dacã nu eu cu Szian am folosit banda de "scoci" pentru ambalaje din acea latã si apoi ajustare cu cuterul.Baftã
Skip ads

  • radu0vydyu

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am reusit sa dezlipesc o parte din folia de protectie. A fost mai usor decat mi-am inchipuit Smile
Problema e acum ca nu ma descurc sa scot macaraua de acolo.
Ma poate ajuta cineva, sa rezolv problema ? contra cost binenteles.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR