Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • thejocker

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salutare detin un opel vectra din 92" motor C16NZ 1.6 benzina , recent am schimbat distributia la el cureua si rola intinzatoare totul bine si frumos am apucat sa fac cu cureaua noua aproximativ 8000 de km dupa care intr-o dimineata cand am plecat cu masina am mers vreo 25 km iar intr-o panta eram in treapta a 2 a am sa acceleratie apoi cand sa dau treapta a 3 a mi-a murit motorul instant , cand am dat chei nu o mai lua deloc cand am ridicat capota scantei la bujii aveam benzina era , cand m-am uitat la curea de distributie erau sariti mai bine de 10 dinti de pe curea , am tractato in oras acuma mi-am cumparat curea noua si incerc sa o montez dar problema e urmatoarea nu reusesc sa trag la punct motorul cum as putea am pus totul la semn dar cand incerc sa invart motorul la rece nu se invarte nici inainte nici inapoi jos unde vine fulia e pus bine dar sus de unde imi dau seama ca e pus corect ? astept raspuns de mult ma chinui si multi meseriasi si-au dat cu opinia dar nu am inbunatatit deloc situatia tot pe dreapta o tin.
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa scoti chiuloasa sa vezi daca nu ai ceva supape indoite, la motor de verificat bielele. Ai destul de mult de desfacut! Bafta!
  • thejocker

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Dar fara sa dau chiuloasa jos nu am cum deci cand ma lasat masina nu s-a auzit nimic la ea pur si simplu s-a oprit motorul fara zgomote si am mai dat la automat vreo 3 chei ?
  • 0va

  • Mesaje scrise: 950
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Daca zici ca nu a facut zgomot scoate bujiile si invarte din fulia de vibrochen...dar daca nu merge nici asa nu ai alta solutie decat sa dai jos chiuloasa si sa o duci la refacut ca in mod sigur ai ceva supape indoite.
Ca si recomandare...nu te zgarci cu chiuloasa...fa-o ca lumea ca nu ai decat de castigat, iti spun din proprie experienta, cauta CEL MAI BUN MESERIAS daca va trebui sa ii faci planeitatea.
Skip ads

  • bibi bzy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2011

  • Mesaj Privat
poate gresesc ,dar eu am opel astra c16nz ne 2 ani si am avut cureaua la distributie rupta de 3 ori si nu am indoit nici o supapa .am puso la loc si a mers fara probleme.din cate stiu la motoarele 16v si diesel ai cele mai mari sanse sa indoi supapele ,ma insel?parerea mea este sa o duci la un mecanic sa o puna pe punct si o sa mearga.bafta
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
La aceste motoare sunt sansele foarte mici sa se-ndoaie supapele. Dar, cine stie? Daca el nu poate invarti motorul, e clar ca ceva e in neregula.
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Supape indoite, cumpara o cheie de supape(maxim 1 mil), o cheia manometrica(alt milion) , da jos chiulasa si schimba-le, probabil ca o sa ai in jur de 4 indoite(tot 1 milion Smile ), vezi ca sunt tot felul de cote de reparatie,le scoti, planezi chiulasa pe unde poti, le schimbi (verifici cu atentie sa nu ai si alte probleme, mai schimbi simeringurile de pe ghiduri (3 lei buc)si ce mai pare sa fie uzat pe acolo, reglezi dstributia si montezi chiulasa, sau te duci la niste meseriasi, te costa 20 mil si fac si treaba de mantuiala, daca ai ceva nelamuriri, nu ezita sa scrii.
  • d_m_petre

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
incearca sa vezi daca nu cumva sa rupt axul cu came ca la motoarele astea se mai intampla
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR