Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
z12xe teoretic e euro 4..dar din cate stiu eu s-a fabricat dupa anul 2000..ceva nu pusca aici..nu cumva e x12?
Skip ads

  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
motorul este Z12XE se vede si in poza postata anterior, Prima inmatriculare o are in 11.2000
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Alex, am vorbit cu un inginer la RAR si mi-a spus ca au niste serii. Mie mi-a spus ceva si mai de necrezut. Ca norma euro este influentata si de dotari. Eu l-am intrebat daca glumeste, adica o masina cu acelasi motor fabricata in aceeasi zi poate avea norme Euro diferite daca una are aer conditionat si una nu are? Mi-a raspuns ca da si vorbea serios desi mi se pare cea mai mare tampenie pe care am auzit-o. Shocked
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Smile) Inseamna ca astia fac chestia asta in bataie de joc si nu vad care mai este rolul normei de poluare, daca ai geamuri oglinzi electrice, ac, etc ce inseamna ca poluezi mai mult, astia nu sunt sanatosi la cap, tare curios sunt ce euro o scot astia luni, parca vad ca o baga la euro 3 la cat de nenorociti sunt.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sanatosi la cap nu sunt sigur. Am inmatriculat pentru o verisoara o masina si mi-au scos-o Euro 3. Dupa ce am obtinut un certificat de conformitate in care fabrica Opel cerifica faptul ca masina respectiva e Euro 4 tot o tineau una si buna ca in listele lor e Euro 3. Eram ca in filmele cu prosti. Eu ii aratam inginerului hartia, el imi spunea ca il doare undeva, ca el are listele lui. Dupa cateva drumuri si impunsaturi(stii ce acrituri sunt) au refacut CI si au trecut-o ca E4.
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pai asta trebuie sa le faci la nesimtiti ca altfel nu vezi ca fac ce vor ei, vad si eu luni ce norma o scot,Apropo certificatul ala de unde l-ai luat?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Certificatul ala se obtine la cererea autohause-ului catre fabrica Opel. Atentie insa sa nu fie eliberat de autohause ci de fabrica. Iti explic cum am procedat eu. I-am scris un mail vanzatorului in care ii explicam faptul ca politia romana(am zis sa nu il mai incurc cu RAR-ul) nu recunoaste masina ca Euro 4. Si il rugam sa ne ajute cu acel certificat mai ales ca il intrebasem de mai multe ori daca masina e Euro 4.
Neamtul mi-a raspuns in cateva ore cerandu-si scuze pentru inconveniente si ma asigura ca masina e Euro 4, nu se murdarea el cu mismasuri. Dupa cateva zile in care ma tot suna ca sa imi spuna ca inca nu a venit mi l-a trimis. Se plateste, la mine a platit neamtul(nu a vrut sa accepte sa ii trimit banii). Mi se pare ca e 30 sau 70 de euro. Chiar nu mai stiu sigur.
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Sper sa nu ajung pana acolo ca nu mai dau eu de italian.Sper sa nu o scoata euro 3, va tin la curent. Da sunt curios dupa ce liste stabilesc ei norma de poluare poate ne lamureste si pe noi cineva, ca dupa alea de sunt postate pe site-ul RAR-uli sigur nu le stabilesc ca acolo toate sunt euro 3 inclusiv Z16XE.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Lista aia de pe rarom e aiurea. Include masinile Euro 3 dar si Euro 4. Parca si recunosteau ei asta pe site mai demult. Certificatul ala se numeste Konformitat Bescheinigung.
Suuces luni cu nebunii. Te sun sa vad ce ai facut.
  • ASTRA 2.0 DTI

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salut,

sunt mai nou pe forum , am o Astra G 1.6 16v Z16XE .
am citit mult pe forum despre acest motor si inca nu am inteles un lucru sigur!
Ce norma de poluare are acest motor? Euro3 sau Euro4?
a inscris cineva recent acum o astra G Z16XE?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Motorul Z16XE in mod normal este Euro 4. Dar la RAR totul este posibil Rolling Eyes
  • Szabados Antonela

  • Mesaje scrise: 444
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2009

  • Mesaj Privat
ASTRA 2.0 DTI , am inscris eu de curand si Astra G si Vectra B cu motorul asta . EURO 4 .Mai ales daca e trecut de 2000 luna a 10-a ,ca sa iasa pe 2001. Cred ca am pe undeva si XeroX-uri dupa carti ,ca-mi place sa am pentru orice eventualitate.
Skip ads

  • ASTRA 2.0 DTI

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2008

  • Mesaj Privat
multumesc pt info!
pai e fabricata in iunie 2002...o sa atasez si VIN-ul sa aflu mai multe!
  • catalinra

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
si eu am avut problema asta cu euro 3 d4 la z 16 se si am rezolvat-o cu certificatul de conformitate de la opel Germania.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Z16XE-ul meu din oct 2001 a iesit euro 4. 99% n-ar trebui sa fie probleme Smile
  • Gabs
  • *
  • 1 mesaje
  • din 19 Jan 2012
  • Astra 2003 z16xe
  • Bucuresti
  • Gabs

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,
Am cumparat de curand o Astra G 1.6 16v iar in brief scria clar Euro 3 und D4,astazi am fost la r.a.r si am avut foarte mari emotii referitor la norma de poluare, intr-un final a iesit cum imi doream si cum citisem pe acest forum Euro 4 Very Happy. Am avut o singura problema: motorul nu are serie!nu exista nici o serie pansonata pe bloc,din acest motiv m-au tinut de la 12 pana la 15;30 pe acolo...masina fiind ''inspectata'' de mai multi
''ingineri'' care intr-un final mi-au spus sa merg la un notar pentru a da o declaratie pe propie raspundere precum nu am adus modificari masini si ca am cumparat-o asa.....Tare,nu? Mad sper sa rezolv in zilele ce urmeaza.... Bafta Laughing
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Gabs, asta e cel mai bun lucru care se poate intampla. Nu stii cand ai nevoie de un motor nou. Poti sa il schimbi fara sa ai grija actelor.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pai nici la mine nu se vedea seria motorului si nu au comentat nimic. Au scris in CIV ca e fara serie si gata.
  • utzy

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Baftosilor Laughing Laughing Laughing
  • rosu5001

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Crossland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2012

  • Mesaj Privat
si eu am cumparat o zafira din 2001 1,8 si scrie la fel euro 3 und d4 si pe 25 ma duc la rar oare ce o sa o scoata euro 3 sau euro 4 ce parere avrti?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR