Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Se pare ca in curand ma va lasa turbina Crying or Very sad ....e din ce in ce mai murdara de ulei sau ce o fi pt ca de completat intre schimburi nu pun mai mult de 100ml(maxim) la 10 mii de km , deci zic eu ca nu papa. Am desfacut furtunul pentru a controla axul turbinei, asta nu pare sa aiba joc, dar elicea se invarte destul de greu. Nici nu stiu ce sa fac. M-am interesat de reconditionare si pare a nu fi calea optima, avand in vedere ca garantia pe care o ofera cei care fac acest lucru nu iti asigura buna functionare decat 6 luni. As lua una SH. Una ar fi, pare-se undeva la 600 E, cel mai jos pret pe care l-am gasit. As vrea sa va intreb daca stiti ce tip de turbina este(marca, daca are vreun cod..) Cei de pe la magazine nu mi-au zis(sau nu au vrut) aceste lucruri. Masina are 200k asa ca zic eu turbina si-a cam trait traiul. Este vreo diferenta intre turbina de Astra G si cea de Astra F? Am gasit noua in Germania la un pret bun dar ma gandesc sa nu fie acelasi lucru(F nu are intercooler) . Daca a desfacut cineva turbina sa mi spuna si mie de care este va rog. Multumesc
Skip ads

  • virgil

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
uite aici o discutie despre turbina si ce am patit eu....
sper sa-ti fie de folos
https://www.clubopel.com/vie...highlight=turbina

eu am vorbit cu omul de la brasov, avea turbina, ne-am inteles la pret (550 euro) si am facut un drum pana acolo s-o iau...

in legatura cu codul, poti sa suni la diferite magazine de piese, sa intrebi de turbina si ei iti vor spune si codul... daca nu ti-l spun, ii intrebi tu...
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
incearca o curatare de turbina, s-ar putea sa ai depuneri.
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
crezi ca as putea s-o desfac de unu singur ? e complicat?
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cred ca un mecanic mediu poate... arunca o privire pe vwforum.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
@virgil....interesant ce spui tu...adica aia de la magazine stau ca prostii sa caute minute bune(uneori si ore) coduri sau echivalente, ca sa ti le dea tie dupa aia prin telefon...inseamna ca-s idioti Rolling Eyes ...si nu mai spun ca numeri pe degete magazinele din Buc care pot oferi macar o informatie cat de mica de turbine...crede-ma, ti-o spun din experienta Wink

cea mai buna solutie(pt aflarea codului, sau alte info) este tot aici pe forum...sunt oameni care pot ajuta benevol, fara sa fie fraieriti la telefon Twisted Evil

@b82bog...mane, baga capul pe forum ca exista un subiect in care e descrisa curatarea turbinei...e simplu si fara prea mari riscuri Wink ...daca nu ,google = the best Very Happy

o turbina noua costa peste 1000 de euroi...iar daca a ta nu da semne de oboseala(ax gripat,joc in ax...etc) nu ai de ce sa-ti faci griji...aplica-i un tratament cu solutie de curatat si o sa fie bine...
toate bune
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
sincer nu am gasit topicul respectiv Crying or Very sad . poate o sa i fac o curatire.am incercat sa invart si paletii de pe ax si nu se invart asa usor cum ar trebui. axul nu are joc, sau cel putin nu se simte. chestia e ca a inceput sa fluiere...intre 1500 si 2000 de turatii Crying or Very sad Crying or Very sad si cu uleiu ala pe ea ce o fi?
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
totusi as vrea sa stiu de cine e facuta turbina la Y17DT.
@virgil daca tot ai schimbat-o poate imi spui si mie
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
la y17dt-turbina mitsubishi.

la astra f-50 kw-motorul opel-ambele turbine garret(sint 2 variante,inainte
de 09.98 si dupa)

la astra f-62 kw-motorul isuzu-turbina ihi

deci ce e pe astra f nu pusca pe astra g
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
asa este. turbina e mitsubishi. as fi vrut sa fie garrett(mai des intalnite) dar nu a fost sa fie. pt cei interesati iata un site cu turbinele de pe mai toate tipurile de masini
http://www.crturbos.co.uk/catindex.htm

o intrebare: daca ma lasa turbina se intampla ceva la motor?
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
depinde ce intelegi prin "te lasa". Daca nu se distruge fizic (sa se faca bucati) motorul nu pateste nimic, doar iti merge cu putere redusa. Poti sa elimini functionarea turbinei prin blocarea valvei wastegate.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR