Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • nick84

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2011

  • Mesaj Privat
ma scuzati ca intervin in discutie dar am o mare curiozitate:
cum se golesc acesti tacheti intr-un mod profesional? eu unul m-am chinuit o vesnicie si abia am reusit
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Exista doua metode in functie de cat de blocati sunt,cei neblocati se lovesc de ceva masiv din metal si va iesi pistonasul din interior atunci se vede supapa cu bila care inchide in pistonas uleiul apasata usor vezi ca iese uleiul si ...gata.Cei blocati trebuiesc intai usor presati tot in menghina folosind pentru pistonas o cheie tubulara (eu am piesa facuta la strung) dupa ce s-a lasat se loveste la fel si se desface. Simplu nu? Very Happy
P.S. Recomand curatirea cu mare atentie a pistonaselor,si verificarea starii arcului...de precizia constatarii si executiei va depinde functionarea silentioansa si corecta a motorului,o interventie ulterioara inseamna demontare de distributie ,ax came,capace ...etc.
  • nick84

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2011

  • Mesaj Privat
mecaNIK a scris:Exista doua metode in functie de cat de blocati sunt,cei neblocati se lovesc de ceva masiv din metal si va iesi pistonasul din interior atunci se vede supapa cu bila care inchide in pistonas uleiul apasata usor vezi ca iese uleiul si ...gata.Cei blocati trebuiesc intai usor presati tot in menghina folosind pentru pistonas o cheie tubulara (eu am piesa facuta la strung) dupa ce s-a lasat se loveste la fel si se desface. Simplu nu? Very Happy
P.S. Recomand curatirea cu mare atentie a pistonaselor,si verificarea starii arcului...de precizia constatarii si executiei va depinde functionarea silentioansa si corecta a motorului,o interventie ulterioara inseamna demontare de distributie ,ax came,capace ...etc.

multumesc de raspunsul detaliat

salutari
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR