Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
siner a scris:Nu cred ca are importanta ca ai subinchiriat masina sau nu, este vorba de un furt!


Are o importanta foarte mare pentru ca in acest caz nu e vorba de furt, ci de abuz de incredere (art. 213 C.P.).
Oricum e ceva putred in felul cum s-a pierdut aceasta masina si nu s-a recuperat.
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
In primul rand, imi pare rau ca ai ajuns aici din acest motiv. In al doilea rand, te rog sa fi sincer si sa spui toata povestea, si pe cea reala, nu basmele pe care le-ai indrugat pana acum.
Si sa punem totul cu fata in sus : cui ai dat masina si nu ti-a mai adus-o inapoi?
  • danywhy

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2009

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:In primul rand, imi pare rau ca ai ajuns aici din acest motiv. In al doilea rand, te rog sa fi sincer si sa spui toata povestea, si pe cea reala, nu basmele pe care le-ai indrugat pana acum.
Si sa punem totul cu fata in sus : cui ai dat masina si nu ti-a mai adus-o inapoi?


+1
e trasa de par povestea.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:felul cum s-a pierdut aceasta masina.


Fix asta e problema. Masina este pierduta cu acte, mai exact talon. Daca era furata, nu se putea face asigurarea si ITP. Daca are autenticitate RAR, adica un timbru pe stalpul din dreapta, se face ITP si fara carte. Omu circula cu ea pe numele firmei de leasing. Aia de la leasing daca au ratele achitate, fix in pix se consuma de restul actelor. In plus, nu are numere ce expira, ci numere obisnuite. Probabil politia nu prea poate sa faca nimic daca ea nu e declarata furata de propietar, adica firma de leasing.

Initiatorul topicului, legal este fix utilizatorul masinii. Nu o poate trece pe numele lui ca nu are masina. La fel si hotul sau ce o fi, nu o poate trece pe numele lui ca nu are cartea.
Daca initiatorul gaseste masina, o ridica cu cheia de rezerva pe care a primit-o la terminarea leasingului. Daca hotul obtine un duplicat al cartii de la firma de lesing, sau chiar face un fals dupa cartea de aici, cred ca o poate trece cu usurinta pe numele lui. Masina nu cred sa figureze furata.


LE: Pentru 1000 E as pleca pe urmele ei. Am vazut undeva la intrare in Pitesti pe drumul vechi - DN7 multe Astra ca asta, adica foarte chele si scurte.
Skip ads

  • Marius_bm

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:
pirvu_daniel a scris:felul cum s-a pierdut aceasta masina.


Fix asta e problema. Masina este pierduta cu acte, mai exact talon. Daca era furata, nu se putea face asigurarea si ITP. Daca are autenticitate RAR, adica un timbru pe stalpul din dreapta, se face ITP si fara carte. Omu circula cu ea pe numele firmei de leasing. Aia de la leasing daca au ratele achitate, fix in pix se consuma de restul actelor. In plus, nu are numere ce expira, ci numere obisnuite. Probabil politia nu prea poate sa faca nimic daca ea nu e declarata furata de propietar, adica firma de leasing.

Initiatorul topicului, legal este fix utilizatorul masinii. Nu o poate trece pe numele lui ca nu are masina. La fel si hotul sau ce o fi, nu o poate trece pe numele lui ca nu are cartea.
Daca initiatorul gaseste masina, o ridica cu cheia de rezerva pe care a primit-o la terminarea leasingului. Daca hotul obtine un duplicat al cartii de la firma de lesing, sau chiar face un fals dupa cartea de aici, cred ca o poate trece cu usurinta pe numele lui. Masina nu cred sa figureze furata.


BINGO! Cu o singura precizare, autoturismul a fost declarat furat insa a durat ceva timp pana am reusit sa le demonstrez domnilor politisti ca eu sunt acum proprietarul masinii. De asemenea, la inchirierea acestuia s-a pus la dispozitie si talonul, tocmai de aceea masina poate circula nestingherit (nefiind radiata).


Ultima modificare facuta de Marius_bm la Vin 16 Dec, 2011 11:23 pm
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Tin sa te contrazic, nu este declarat furat. Uite furturi auto din Romania. Stiu ca sunt actualizate permanent.

In plus, da-ne mai multe indicii despre cel caruia i-ai imprumutat-o.



LE: Pentru vanatorii de recompense, masina circula mai mult ca sigur cu numarul inmatriculare: B-71-PTB


Ultima modificare facuta de DB77AAA la Vin 16 Dec, 2011 11:26 pm
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Scuze. Colegul DB77AAA a fost mai rapid cu linkul.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cred ca pana la urma solutia e sa dai in judecata firma de leasing si sa le ceri socoteala...
tu ti-ai achitat ratele insa ei nu au predat masina conform contractului.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Masina a fost predata utilizatorului la data incheierii contractului de leasing. Daca el a dat-o laaltcineva si nu si-a mai putut-o recupera, il priveste.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Tu ai pierdut de fapt 2 masini. Si un Vectra C CDTi.
Ce faceai? Le-ai luat in leasing si le inchiriai fara acte?
Stiu ca nu e relevant in gasirea locatiei unde e masina dar e corect sa stim adevarul.
  • Marius_bm

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Tu ai pierdut de fapt 2 masini. Si un Vectra C CDTi.
Ce faceai? Le-ai luat in leasing si le inchiriai fara acte?
Stiu ca nu e relevant in gasitul masinii dar e corect sa stim adevarul.


Da, este adevarat. Nu le inchiriam fara acte insa in astfel de cazuri contractele mele nu aveau nicio valabilitate in fata societatii de leasing ori a asiguratorului. Vectra-ul a fost inmatriculat cu numere de forma veche (ex: B-123456) si a fost mai greu de urmarit, acestea fiind expirate din 11/2009.
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Mda, cam greu sa mai recuperezi masina sincer, dar ai spus ca ai un contract de inchiriere persoana care e trecuta in el este cu acte false? Adica pana la urma poate oricine sa isi insuseasca o masina o inchiriaza si nu o mai aduce?! O face si piese rpd.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sunt sigur ca masina nu e piese. Circula bine mersi cu acte in regula. Hotul sau ce o fi, o foloseste acum ca si imprumutata.
Initiatorul o poate recupera daca o gaseste, vine cu cheia de rezerva si gata. In situatia data cam asta e cea mai buna varianta.

Interesant e ca ne lasa pe noi sa deducem ce si cum...
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Interesant e ca ne lasa pe noi sa deducem ce si cum...


sau asteapta sa vada cum ar putea fi prins, ca sa poata evita sa fie prins Smile) Rolling Eyes
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Cam greu in instata. Contractul de inchiriere va fi lovit de nulitate abosluta din moment ce contractul de leasing interzice inchirierea, deci nu avea nici o valoare si nu vei avea ce sa faci. Contractul de leasing este un act juridic civil cu executare succesiva in timp. El a primit bunul, are doar obligatia (de a platii bunul). Deci doar firma de leasing ar putea face ceva, deoarece ea este proprietarul. Incearca sa vb cu un avocat sa vezi ce poti face cu firma de leasing.
Ar mai fi o chestie, dar nu sunt foarte sigur de ea. Din moment ce a disparut bunul, contractul inceteaza. Asta este o cauza a contractelor si o poti folosi impotriva firmei, mai ales ca ai achitat toate ratele, macar iti iei niste bani inapoi.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Stati nitel, ca mie ceva nu mi-e clar. Adica colegu' a luat o masina in lizing, a inchiriat-o la cineva, si acel cineva a uitat sa o mai aduca inapoi.
Da' partea aia cu inchirierea cum s-a facut? ma indoiesc ca acel cineva aborda lumea pe strada, cu intrebarea "nu aveti cumva o masina de inchiriat?" si a dat peste bunul nostru samaritean, doar omul zice ca are contract. Si in contract eu stiu ca se trec partie implicate, cu datele de identificare, adica nume, CNP, serie si numar buletin, adresa. Adicatelea, cum ar veni, se cunoaste identitatea si locatia individului. Sau o fi masina aia poleita cu aur, si o fi avand un diamant in maciulia de la schimbator, de i-a convenit individului sa isi schimbe identitatea....

Povestea e prezentata nu cusuta, ci infasurata cu ata alba. Mai intai ca masina e furata, apoi ca e inchiriata si nereturnata... ca militia nu poate identifica hotul.... ca aia, ca ailalta. Tare ma tem ca povestea e mai complicata decat atat, nu m-ar surprinde in mod deosebit sa aflu ca, de fapt, dreptul de proprietate al colegului Marius asupra masinii e indoielnic, sau chiar inexistent...
  • Marius_bm

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
jE a scris:Tare ma tem ca povestea e mai complicata decat atat, nu m-ar surprinde in mod deosebit sa aflu ca, de fapt, dreptul de proprietate al colegului Marius asupra masinii e indoielnic, sau chiar inexistent...


Ce ar trebui sa fac acum, sa scanez si sa public documentele pentru a dovedi calitatea de proprietar? Am plecat de la o discutie si am ajuns la alta insa, din punctul meu de vedere, esenta este aceeasi: furt. Asta chiar daca eu am procedat sau nu legal vis-a-vis de inchiriere, banuiesc ca nu sunt ori n-am fost singurul din Romania care a procedat astfel. Cum spunea un alt coleg pe forum, singura posibilitate legata de contractul de inchiriere ramane aceea a abuzului de incredere.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am plecat de la o fictiune si am ajuns la o poveste bazata pe fapte reale. nu inteleg cum esti dispus sa dai 1000 euro pe o informatie dar nu ii dai unui avocat care sa iti rezolve situatia. Acel contract de inchiriere nu este hartie igienica si produce efecte intre parti chiar daca acele efecte nu sunt opozabile firmei de leasing sau asiguratorului. Ca urmare,puteai solicita sprijinul autoritatilor in rezolvarea problemei.
Interesant este si ca ai pierdut 2 masini in conditii identice: inchiriate fara voie si la sfarsit de contract.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Marius, ma intereseaza mai putin calitatea ta de proprietar, si mai mult legalitatea demersului tau. iti dau un exemplu extrem, ca sa ntelegi la ce ma refer: daca de fapt masina tu ai vandut-o, si nu ati finalizat actele, si careva dintre noi te ajuta, de fapt aia s-ar numi ca furi masina, si cel ce te ajuta ar intra la complicitate.
Probabil nu e cazul tau, dar sper sa intelegi ca oamenii au motive sa ridice niste intrebari in momentul in care vad o poveste incompleta, nu o facem doar asa, ca vrem sa fim carcotasi. Daca e sa te ajutam, vrem sa stim exact la ce ne bagam...
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Deci, se pare ca s-a ajuns tocmai unde am zis eu. Masina e probabil imprumutata sau lasata garantie si acum omul o vrea inapoi fara sa mai plateasca datoria, probabil, si ne expune o poveste in care el e cel pagubit/oropsit etc. Daca nu ne spui povestea adevarata nu prea esti demn de bagat in seama. Si inca ceva, ce mi-a sarit in ochi de multa vreme, doar ca am tacut, sperand ca tu sa te dai de gol singur : nu mai ai masina din 2009, dar acum, din senin, ti-ai adus aminte de ea? Ne lasi...? Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR