Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ii pune Euro 3 ca asa e trecuta in Brief ca D4 este doar tipul catalizatorului care sa fost pus ca sa poata primi in Germania placheta verde sa poata circula in voie prin orase.
sunt multe masini aduse din Germania care au D4 si la RAR li se da Euro 3 ca asa scrie in brief chiar daca neamtul cand a schimbat/adaugat/modificat catalizatorul si a pus unul D4 a trecut modificarea in Brief si are si TUV.
asa e la noi in romania, suntem mai catolici decat papa si mai destepti decat Einstein
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
[quote="mikyboy"]ii pune Euro 3 ca asa e trecuta in Brief ca D4 este doar tipul catalizatorului care sa fost pus ca sa poata primi in Germania placheta verde sa poata circula in voie prin orase.
sunt multe masini aduse din Germania care au D4 si la RAR li se da Euro 3 ca asa scrie in brief chiar daca neamtul cand a schimbat/adaugat/modificat catalizatorul si a pus unul D4 a trecut modificarea in Brief si are si TUV.
asa e la noi in romania, suntem mai catolici decat papa si mai destepti decat Einstein[/quote







am fost astazi cu o astra de 1,6 16 v, din 2003, tot euro3 und d4 si am facut cartea ,si a dat norma poluare e4! poate are si omu noroc!
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
O sa fie euro 4 cu codul z?xe 100 %
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Eu am platit in 2008 taxa in valoare de 1200lei..Acum trebuie sa fac cerere sa primesc inapoi 25%din ea?
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nu! nu primesti nimic!
legea se refera la perioada de dupa caderea lui tariceanu cand taxa a fost marita de 3 ori! el a marit taxa si la scurt timp a pierdut sefia guvernului! nu mai stiu exact cand! cert este ca se platea de exemplu pt un 1,9 cu euro 4 din 2006 cam 2500 lei si cand a venit borbery sau cum il cheama pasta a dus-o cam pe la 8000 .
  • NelusVL

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salutare si La multi ani!
Daca am platit taxa de poluare in17.08.2011 (2.323ron) se mai poate recupera ceva? Multumesc!
  • utzy

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Am fost azi la RAR . La constatare mi-a spus , inginerul , din start ca Z16XE e euro 4 fara probleme , dar sunt si variante care primesc Euro 3 fiind fabricate la inceputul anului 2001 , diferenta facind-o inclusiv noxele . Pe stand la identificare mi-a iesit Euro 4 .
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
inseamna ca acum te-ai linistit!
am trecut si eu cu un prieten pe la rar si a facut cartea la o astra din 2003! tot asa e3 und d4 si a luat norma euro 4!
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
NelusVL a scris:Salutare si La multi ani!
Daca am platit taxa de poluare in17.08.2011 (2.323ron) se mai poate recupera ceva? Multumesc!









NU!
  • utzy

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2011

  • Mesaj Privat
alexhaiducu a scris:inseamna ca acum te-ai linistit!
.......................................

Da, m-am linistit , mai ales ca masina imi place ! Chestia e ca dintr-o gramada mare de amici care vintura toata ziua RAR-ul si inmatriculeaza masini aduse de afara , nici unul nu mi-a spus exact cum sta treaba , doar indicii vagi , diverse variante , etc . Aici pe forum am gasit cit de cit pareri si sfaturi viabile ( multumesc tuturor ) . Trebuie sa ne gindim ca totusi suntem oameni , nu ducem fiarele astea cu noi in mormint ! ... dar ochiul dracului isi face damblaua ....asa ca bafta la toti si scuze de off-topic !
  • NelusVL

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsul concis si la obiect "NU!". O sa apelez la un avocat "specializat" pe contencios administrativ. Cum o sa primesc raspuns o sa postez pentru cei interesati, sper sa pot scrie mai mult de doua litere.
  • octaviantomescu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
NelusVL a scris:Salutare si La multi ani!
Daca am platit taxa de poluare in17.08.2011 (2.323ron) se mai poate recupera ceva? Multumesc!


Cred ca ar trebui sa asteptam sa apara si normele de aplicare a legii, pentru ca pana acum, dupa cum se poate vedea rasfoind presa, se vehiculeaza fel de fel de variante, nimeni nu stie concret ce efecte va avea. Am vazut undeva cum ca: "Proprietarii de maºini care considerã cã taxa auto plãtitã de la 1 iulie 2008 este mai mare decât cea rezultatã din noul sistem de calcul pot cere statului restituirea diferenþei, dar suma pe care trebuie sã o primeascã va fi redusã prin compensare cu eventuale datorii fiscale neachitate de aceºtia."
De asemenea, s-a mai spus: "în cazul în care taxa de poluare plãtitã de la 1 iulie 2008 este mai mare decât cea rezultatã din aplicarea acestei legi, contribuabilii poa solicita restituirea sumelor reprezentând diferenþa de taxã plãtitã."

Asa ca...
Skip ads

  • adishoru

  • Mesaje scrise: 248
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Sa-mi spuna si mie cineva de ce pentru motoarele pana la 1199 cmc (euro2) NU a scazut taxa, asa cum a scazut pentru motoarele mai mari de 1200 cmc inclusiv, taxa ramanand aceeasi (358,3 euro)
  • HOLBAN SORIN

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
E foarte simplu.Citandu-l pe Badea,"Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul".Din pacate ne-am nascut aici si suntem contemporani cu Piratul si Piticul.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
calculator al noii taxe, oficial: http://static.anaf.ro/stati...poluare_2012.html (Sursa: www.afm.ro )
  • crisu rcd

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Poi hai frate sa organizam miting-uri in fiecare judet, sa ne unim toti, numai asa putem sa-i razbatem pe hotii astia care sunt instare sa ne ia si pielea dupa noi,am ajuns sa muncim numai pentru a trai de azi pe maine, Crying or Very sad hai sa organizam toti proteste PASNICE pentru a rozolva la un fel cu hotii astia, noi i-am pus dar tot noi ii dam jos....... BORBELY NU UITA RETRAGE DECIZIA, cu toti sa razbatem hotia Cenzurat Evil or Very Mad
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
adishoru a scris:Sa-mi spuna si mie cineva de ce pentru motoarele pana la 1199 cmc (euro2) NU a scazut taxa, asa cum a scazut pentru motoarele mai mari de 1200 cmc inclusiv, taxa ramanand aceeasi (358,3 euro)



Taxa a scazut in medie cu 25%, nu punctual.
  • tzipi

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua.
Am inteles ca se poate recupera taxa auto.
Ce acte trebuie sau unde ma pot duce sa ma informez?
  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Castigare Proces

@Pt. cei ce vor sa isi recupere taxa dar nu mai au copie dupa chitanta.


Catre
Institutia Prefectului Judetului .... - Serviciul Public Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor
Subsemnatul ... cu domiciliul in ..., posesor al CI seria .. nr .... eliberat de Politia ... la data de ...., CNP ....., respectuos va solicit eliberarea unui exemplar de fotocopii de pe urmatoarele documente aflate in arhiva dvs.:
-decizia de calcul a taxei pe poluare;
-chitanta care atesta plata taxei pe poluare, documente depuse de subsemnatul in original cu ocazia inmatricularii autovehiculului marca .... model .... cu nr. de inmatriculare ......., serie sasiu ...........
Va multumesc!

Data, Semnatura,
  • tzipi

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2011

  • Mesaj Privat
@oopsCam
Am copie dupa toate actele.Am inteles ca trebuie o completata o cere TIP.As dori un raspuns de la cineva care a depus actele necesare pentru recuperarea taxei auto.
L.E.: Mersi, maine dimineata o sa merg si eu sa ma interesez si o sa postez in incercarea de a-i ajuta pe cei care vor sa isi recupere aceasta taxa.


Ultima modificare facuta de tzipi la Mar 17 Jan, 2012 8:25 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR