Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • oopsCam

  • Mesaje scrise: 347
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
tzipi a scris:@oopsCam
Am copie dupa toate actele.Am inteles ca trebuie o completata o cere TIP.As dori un raspuns de la cineva care a depus actele necesare pentru recuperarea taxei auto.


Am sa incerc sa fac rost de una Very Happy
Skip ads

  • octaviantomescu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Cei care au fãcut simulãri pentru taxa auto pe calculatorul oficial de pe site-ul ANAF au putut observa cã pentru mașinile mai noi, nivelul taxei este mai mare decât pentru cele mai vechi pentru criterii de normã de poluare, cantitate de noxe și capacitate cilindricã identice.

Astfel, pentru o mașinã veche de 5 ani cu o capacitate de 1,6 litri, cu o normã Euro 4 și 169 de grame de CO2/km, taxa auto este de 655 de euro. Pentru o mașinã cu o vechime de 6-9 luni și aceleași caracteristici, taxa auto este de 950 de euro.

Potrivit președintelui Administrației pentru Mediu, Gheorghe Popescu, taxa pentru mașinile noi sau care circulã de puțin timp pe strãzi este mai mare decât cea perceputã în cazul autoturismelor înmatriculate în urmã cu 5-6 ani, pentru cã se aplicã principiul "poluatorul plãtește", regulã impusã de Comisia Europeanã.

"Pânã acum ceva timp, se aplica regula "taxã mare pentru mașinile vechi" pentru cã acestetea poluau mult mai mult. Acum taxa trebuie sã fie în concordanțã cu valoarea rezidualã a mașinii. Și, având în vedere cã mașinile noi vor circula mai mult decât cele care au deja 10 ani, taxa auto este mai mare pentru cele mai noi, pentru cã acestea vor circula mai mult timp pe strãzi", a spus Popescu.

Sursa: CAPITAL


  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
vazusem un articol prin presa zilele trecute ... cica s-ar putea evita taxa ... donatie catre o fundatie sau ONG non-profit, care ar intermedia tranzactia... fundatia nu plateste taxa la inmatriculare. apoi, pentru ca nu se mai afla la primul proprietar, masina va putea fi inmatriculata pe numele donatorului si proprietarului de drept.

LE: am gasit si articolul: http://www.dailybusiness.ro...-taxe-auto-72653/
  • lucasenko

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Am fost ieri la finante sa platesc taxa si nu se poate ca nu stiu ce au de actualizat. A intrat legea in vigoare de vineri si ei nu pot sa incaseze taxa.
Problema este ca vineri imi expira Autorizatia de circulatie provizorie si datorita proastei organizari nu stiu daca voi putea inmatricula masina pana atunci.
Skip ads

  • davidgaby

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare am un opel vectra b 1996 euro 2 inscris in tara din 17.10.2008 si vreau sa o inscriu pe numele meu cat ar fii taxa asta ? Multumesc
  • utzy

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:calculator al noii taxe, oficial: http://static.anaf.ro/stati...poluare_2012.html (Sursa: www.afm.ro )


Astazi am fost si am achitat taxa . A fost exact cit mi-a dat calculatorul de pe site-ul ANAF ( exact 1228 lei ) , adica cel postat mai sus de Cipiotul . Intra si tu acolo , ai grija sa completezi exact si iti da taxa precis , iti trebuiesc noxele sa le stii . Bafta !
  • davidgaby

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Mie imi da 1000 euro masina mea e inscrisa ro dar nu e pe numele meu.Stima
  • utzy

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Lungeste-o cit de mult poti , o sa pice si taxa asta , odata cu cine a bagat-o ! Embarassed
Skip ads

  • davidgaby

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Proprietaru zice ca nu platesc nici o taxa in plus ca el a platit taxa in 2008 cand a inscriso.Stima
  • Djprofesionist

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salutare, stie cineva cat e taxa pentru un Astra H 1,7 Tdi din 2005 101 cp , 135 co2 ?
  • Djprofesionist

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Djprofesionist a scris:Salutare, stie cineva cat e taxa pentru un Astra H 1,7 Tdi din 2005 101 cp , 135 co2 ?


Am gasit calculatorul anaf dar nu inteleg mai exact ce sa selectez 6-7 ani inclusiv sau 7-8 ani inclusiv ? e diferenta de vreo 600 de ron, maine trebuie sa ma duc sa o achit si as dori sa stiu exact ce bani sa iau cu mine, faza e ca nu as vrea sa schimb niste euro aiurea, desi la 7-8 da mai putin decat la 6-7 mi se pare ilogic faptul ca daca masina e mai veche taxa este mai mica, multam.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
uita-te exact la data fabricatiei inclusiv luna si an...
cred ca asa vor calcula si cei de la taxe...
Skip ads

  • Djprofesionist

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2012

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:uita-te exact la data fabricatiei inclusiv luna si an...
cred ca asa vor calcula si cei de la taxe...


Data fabricatiei este 2004 luna Noiembrie, pe cartea masinii scrie anul 2005 dupa numarul de omologare.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca se tine cont de data primei inmatriculari
  • Djprofesionist

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Vin maine pe seara cu raspunsul, merci.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Mai copchii.Taxa este ilegala.Nu trebuie platita.S-a tot vorbit peste tot.Trebuie doar sa depuneti cateva hartii pe ici pe colo si se rezolva.De ce va place sa platiti bani aiurea?
  • Djprofesionist

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2012

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Mai copchii.Taxa este ilegala.Nu trebuie platita.S-a tot vorbit peste tot.Trebuie doar sa depuneti cateva hartii pe ici pe colo si se rezolva.De ce va place sa platiti bani aiurea?


Niste detalii te rog, ce hartii si pe unde.
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Djprofesionist a scris:
cangri a scris:Mai copchii.Taxa este ilegala.Nu trebuie platita.S-a tot vorbit peste tot.Trebuie doar sa depuneti cateva hartii pe ici pe colo si se rezolva.De ce va place sa platiti bani aiurea?


Niste detalii te rog, ce hartii si pe unde.

cu un avocat rezolvi tot,deschizi proces pe care il castigi sigur,stiu de la unchiul meu care este avocat si a luat masina din germania si a inscriso in tara, a platit taxa de prima inmatriculare si dupa ia dat in judecata si in scurt timp si-a luat banii inapoi pe taxa,am vb recent cu el cica ar merge si s aii dai inainte sa platesti taxa in judecata acum nu stiu.treaba merge relativ repede cu procesul.bafta multa
  • Djprofesionist

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Merci pentru pont, o sa ma interesez.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Mai copchii.Taxa este ilegala.Nu trebuie platita.S-a tot vorbit peste tot.Trebuie doar sa depuneti cateva hartii pe ici pe colo si se rezolva.De ce va place sa platiti bani aiurea?




am tot auzit ca varul,unchiul,un prieten,cineva a auzit ca altu nu a plati! concret eu nu stiu nici o persoana care sa fii inmatriculat masina in romania si sa fi scutit de taxa pentru ca a aratat el ca e ilegala!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR