Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
http://www.4tuning.ro/taxa-...=newsletter_52652
Cine ce parere are?Eu spun F*** U Romanaia!


Potrivit legii aprobate de Parlament, cei care vor sa cumpere o masina inmatriculata in Romania inainte de 1 ianuarie 2007 trebuie sa plateasca o taxa calculata in functie de capacitatea cilindrica, vechimea masinii si coeficientul de poluare.


De exemplu:
Audi A4 din 2003 motor de 1,6, taxa auto de 400 de euro

Volkswagen Golf 5 din 2006 motor 1,6 taxa de 600 de euro.


Si acum marea surpriza.
Dacia 1310 din 1997 taxa auto 3000 de euro. Culmea, pentru aceeasi masina, dar din 2001 vine acum la pachet pentru cei care vor sa o cumpere cu o taxa de, atentie, 6500 de euro potrivit noilor grile de calcul.


Proprietarul unei masini de 10 ani care o vinde cu 3000 de euro va mai ramane doar cu 1800 de euro. Restul de 1200 de euro se duce la plata taxei auto. Ministrul mediului se ofera sa ii dea 880 de euro prin "Programul rabla".


In schimb cei care au platit taxa de poluare incepand cu 2010 vor avea dreptul sa primeasca o diferenta de bani. In cazul masinilor de 1,400 centimetri cubi suma este intre 140 si 741 de euro, in functie de vechime si norma de poluare.


Pentru mai multe detalii vizitati-ne la: http://www.4tuning.ro/taxa-...=newsletter_52652

Skip ads

  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Me too. Laughing
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Asa ne trebuie. Si o sa mai rabdam si altele.
  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
o sa ajuna si cele inscrise RO inainte de 2007 la vanzare sa prefere inscrierea pe Bulgaria ,
ca sa evite lumea taxa aberanta dupa 1ian 2012 !
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu-i nimic...
cred ca in scurt timp ne vom muta cu totul in bulgaria...
si cu masinile, si cu munca, si cu familiile...


PS: ca de obicei, in loc sa dea o lege de relaxare fiscala ei pun taxe din ce in ce mai mari...
sa fac ceva pe ei (de toate de care vreti voi)
  • cevacu2005

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
ce sa mai facem?au vandut tot ce aducea profit statului iar acum trebuie sa vina banii de undeva...de la noi, oamenii de rand, si normal.
ne luam biciclete cu totii fratilor.si pregatiti-va pentru ca de aici numai in jos vom merge Sad
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
vezi ca pot sa puna taxe si pe capacitatea cilindrica a rotilor de la bicicleta...
eventual mai pun si pe capacitatea cilindrica a cadrului bicicletei...
asa ca bicicleta nu e o solutie

la mersul pe jos pot pune impozit pe tipul talpii pantofilor
daca au talpa dreapta impozit mic
la bocanci, crampoane, etc impozit mare (le stricam asfaltul care si asa e vai de mama lui pe trotuare)

si tot asa...


acum serios vorbind, mi se pare o imbecilitate sa puna taxa de impatriculare la o masina cand mai degraba ar putea sa aiba o baza de date serioasa (probabil cea a RAR-ului) si conform acesteia in functie de capacitatea cilindrica a motorului si normele de poluare sa se stabileasca impozitele pe masini
de ce credeti ca in alte tari masinile euro 1 sau euro 2 sunt atat de ieftine?
din cauza taxelor anuale mari...
cei care au masini inmatriculate in bulgaria platesc mai putin inmatricularea insa circula exact ca si noi pe drumurile romaniei, unii fara sa plateasca vreo taxa de drum, fara nimic...
tot ce se petrece in tara asta e ABERANT...
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Aceasta politica privind taxa de poluare adoptata de parlamentul Romaniei este total gresita!
Avand in vedere faptul ca situatia financiara este una foate precara, in asemenea situatii statul roman e nevoit sa stranga bani " de oriunde".
Acest lucru trebuie facut si raportat la puterea de cuparatre a cetatenilor romani...
Intr-o asemenea conjunctura trebuie favorizata IMATRICULAREA AUTOTURISEMLOR IN ROMANIA, reducand taxele de prima imatriculare mai jos decat cele [recenente anilor in care romania teoretic.." nu era in criza".

ASa CA un sfat pentru cei de la conducere : IMpuneti Masuri de auteritate celor care au dobanit averi ilicit. ADICA VOUA Evil or Very Mad

ROMANIA.. Cauza pierduta daca nu sunteti instare sa luati decizii care sa adugca banii la bugetul central...si luati masuri ca sa aduceti fonduri altora, atunci ori angajativa un comitet managerial, ( care trebuie sa aprobe proiectele voatre> fara culoare politica..) ori daca nu PLECATI DIN ROMANIA ca sa nu va dam noi afara Very Happy Very Happy
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Oricum din cate am inteles acesta lege nu este constitutionala:
1. restrange dreptul de propietate;
2. se aplica retroactiv;
Mai trebuie studiata putin legea sa vedem exact ce si cum.
  • gena09wow

  • Mesaje scrise: 467
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2018 B14 NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2011

  • Mesaj Privat
problema este ca fiind lege care aduce bani la bugetul de stat se va aplica.
nu vad de ce eu care am masina inainte de 2007 daca o vand cel care o cumpara trebuie sa plateasca taxa desi masina nu este la prima inmatriculare si nu este de afara.
  • octaviantomescu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2016 B16DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
gena09wow a scris:
nu vad de ce eu care am masina inainte de 2007 daca o vand cel care o cumpara trebuie sa plateasca taxa desi masina nu este la prima inmatriculare si nu este de afara.


Simplu: ca asa vor muschii lor (guvernul). Very Happy caci alta explicatie logica nu prea a gasit nimeni.
Cum si aceasta lege contravine flagrant normelor juridice si a altor legi si norme din constitutia romaneasca si europeana, va fi atacat in instanta, statul va pierde procese si vor fi obligati sa o revizuiasca... dar pana atunci poate vor veni alti ministri, cu ceva mai multa minte...
  • o.amariei

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Dar despre cei ce au adus un opel din afara prin 2005-2006 si au platit taxa vamala de ~2000eur...?!?!?!?! Aia mai dau iar la stat cam 2500eur? Ce parere aveti?
Cam asa stau eu daca vreau sa vand masina la anul viitor. deci masina in 2006 era 4000eur+taxe=7000.....Acum mai trebuie inca odata taxele? Nu e corect deloc..... Masina a fost inmatriculata conform legislatiei in vigoare la acel moment.... De ce acum o noua taxa? SI ASA DE EXAGERATA!?!?!?!?!?!?

Daca se stia ca se va ajunge aici cred ca nici tatal meu nu lua dacia din 1980....Smile
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
taxa vamala e una, taxa de prima inmatriculare (sau poluare) e alta ...
legea spune ca pentru toate masinile inmatriculate inainte de 2007, se va plati taxa minune la prima schimbare de proprietar.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Parca se gasisera niste patrioti de lectii datatori la topicul ala cu masinile de Bulgaria... aici nu au nimic de spus Question Wink
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
gena09wow a scris:problema este ca fiind lege care aduce bani la bugetul de stat se va aplica.
nu vad de ce eu care am masina inainte de 2007 daca o vand cel care o cumpara trebuie sa plateasca taxa desi masina nu este la prima inmatriculare si nu este de afara.


Desteptii care ne "conduc" au redenumit o taxa, adica, taxa de prima inmatriculare in taxa de poluare, vezi doamne trebuie sa intram si noi in randul lumii si sa platim taxe in functie de cat poluam. Din pacate, taxa, noua, se aplica retroactiv si de aceea reprezinta un abuz. Sunt si eu in situatia in care sa-i injur pe guvernanti, pentru ca, anul acesta mi-am cumparat o masina din 2006, logic ca, la momentul achizitiei n-am platit nici o taxa pentru ca masina era deja inmatriculata in RO, acum, adica de la 1 ian.2012, voi pierde in jur de 1200 euro la revanzare, contravaloarea unei taxe pe care n-am luat-o in calcul la achizitie pentru ca nu stiam de ea si pe care eventualul cumparator al masini nu cred ca o va plati pentru ca nu pot cere un pret peste piata cu 1200 euro numai ca sa ma scot eu...concluzia...parca imi pare un pic rau ca nu mi-am cumparat masina inmatriculata la BG...Smile
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca daca aveam acest guvern inainte de 2007, cine isi inmatricula atunci masina, ar fi patit si vama, si taxa de inmatriculare/poluare. Cam asta ar fi explicatia lor...
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Nirolf1986 a scris:Cred ca daca aveam acest guvern inainte de 2007, cine isi inmatricula atunci masina, ar fi patit si vama, si taxa de inmatriculare/poluare. Cam asta ar fi explicatia lor...


Pai, eu nu inteleg, masina este cumparata din Romania si la momentul achizitiei, cine a cumparat masina a achitat toate taxele pentru aceasta masina. Ce dreaq de treaba sa mai am eu sau cel care va vrea sa-mi cumpere masina daca ma hotarasc sa o vand cu taxa asta retroactiv aplicata?Pai cred ca astia se bazeaza pe faptul ca, nu toti au timp/bani/cunostintele/dorinta, de a da statul in judecata pentru recuperat prejudicii, din pacate au dreptate si asa s-au facut cu niste bani...Smile
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
spunea nu stiu cine pe la tv ca legea e gandita pe principiul: taxam pe toti, sa avem bani sa le platim celor cateva sute care vor cere banii inapoi...
si are dreptate...
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
pai pentru asta e legea sa adune bani la buget cat mai repede, bine ca nu toti bani ajung la buget dar o parte ajunge iar dupa aceea sa dea ceva inapoi dar in timp

oricum asta e cea mai penibila lege din toate care au fost pana acum in legatura cu imatricularea masinilor

legea asta se potriveste la fix cu bancu asta:

Doi patroni stateau de vorba intr-o cafenea
- mah eu de 3 luni nu mi-am mai platit angajatii si vad ca tot vin la serviciu, da mah si ai mei vin la munca si nu i-am mai platit de 6 luni.....eu zic sa le punem o taxa la intrare
  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Stati sa intre in vigoare noua lege a (ne)Sanatatii de la anu,ca mai platim CAS 5,5% si din pretul de vanzarea a masinii. Rolling Eyes
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR