Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • bogdonel

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Mel a scris:Cand am venit de la serviciu am vazut ca a iesit putin soarele si imi zic,hai sa vad ce am pe masina, vis-a-vis de problema cu ridicarea geamurilor din telecomanda.In primul rand am desfacut capacul de la stalpul din stanga si gasesc modulul de inchidere centralizata.Deci varianta data de bogdonel este valabila dar am dat peste o problema:nu pot scoate firele indicate din locasul loc.Imi puteti spune cum le scot?
A urmat mufa de la usa (varianta sorin_bms) aici nu am reusit sa vad prea multe pentru ca s-a lasat intunericul.Totusi am pozat mufa s-o vedeti si voi.
Iata ce am pozat:
Modulul
Mufa

Mai astept sugesti si pareri.
Respect!
hai ca ai gasit modulul acum nu scoti firele tai izolatia de pe fire si lipesti acolo o dioda uite asa o izolezi bine si gata se ridica geamurile din telecomanda
Skip ads

  • Mel
  • **
  • 71 mesaje
  • din 18 Sep 2012
  • Astra 2002 Z16XE
  • Teleorman
  • Mel

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salutare
Rezultatul cu privire la ridicarea geamurilor din telecomanda.
Azi am hotarat sa incerc a pune dioda pe firele de la modulul de inchidere(varianta bogdonel).Am masurat dioda sa vad daca este buna(buna),am demontat modulul,am curatat firele de izolatie si am legat dioda conform cu cele indicate de bogdonel.Ce nu am facut corect nu stiu ,pentru ca NU MERGE .Celelalte functii ale masinii functioneaza corect,numai asta nu.Dupa ce am dat dioda jos de pe modul am masutato inca o data(buna),crezand ca s-a ars intre timp.
Acum imi ramane celelalte variante(Stefan Tolos si sorin_bms)dar cand se mai incalzeste.
Am sa revin cu noutati
  • aurel01

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
incearca sa intorci invers dioda
  • bogdonel

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2012

  • Mesaj Privat
ca sa functioneze trebuie sa montezi dioda deschizi usa de la sofer o inchizi apoi apasa de 2 ori pe inchidere trebuie sa auzi 2 zgomote de inchidere si ai sa vezi ca se inchid geamurile dar trebuie sa deschizi usa de la sofer nush dc dar altfel nu functioneaza ca asa am patit si eu si am zis la fel ca nu merge dar am gasit pe un forum chestia cu usa hai incearca si ai sa vezi ca merge
Skip ads

  • Mel
  • **
  • 71 mesaje
  • din 18 Sep 2012
  • Astra 2002 Z16XE
  • Teleorman
  • Mel

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
aurel01. Am crezut ca nu am inteles eu bine si am intors dioda invers ,tot nu mergea.
bogdonel .Se auzea un al doilea tacanit dar nu ridica geamurile.Acum ma duc sa incerc si asa cum spui,poate merge.
va tin la curent

Intre timp vad ca nu a mai postat nimeni.Bun.Continui eu.
La indicatiile lui bogdonel am revenit la lucrare.AM REUSIT.
Ce s-a intamplat.Dupa ce am incercat varianta asta si nu stiam chestia cu usa.Am incercat sa aflu firele la care trebuia sa ma leg(varianta sorin_bms) si acolo cred ca am facut o gafa.Nu am strans mufa bine si nu facea contact.
Iata rezultatul Aici
Acum sunt cu ochii pe efectele secundare (daca sunt,sau daca vor apare).Va tin la curent.

Pentru cei care vor sa-si fac chestia asta cu ridicare geamurilor pot sa va spun ca este varianta cea mai usoara.Initial vroiam ca la prima apasare sa se ridice geamurile dar am ajuns la concluzia ca bogdonel are dreptate>Daca vrei sa lasi geamul intredeschis pe timp de vara ,nu prea poti.

Multumesc tuturor pentru ajutor

Next project.Tempomat.
  • jambonel

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Bravo frumos lucrat,mai explicit de atata nici nu se putea mai bine.
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=1409792
aceeasi solutie postata de @laur_astra.am sa trec si eu la varianta asta.momentan geamurile mi se inchid la prima apasare plus ca e aiurea.am ramas din greseala cu cheile in contact deoarece am atins odata cu cotul pinul de inchidere a usii de afara.imaginati-va! Very Happy
  • bogdonel

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Mel a scris:aurel01. Am crezut ca nu am inteles eu bine si am intors dioda invers ,tot nu mergea.
bogdonel .Se auzea un al doilea tacanit dar nu ridica geamurile.Acum ma duc sa incerc si asa cum spui,poate merge.
va tin la curent

Intre timp vad ca nu a mai postat nimeni.Bun.Continui eu.
La indicatiile lui bogdonel am revenit la lucrare.AM REUSIT.
Ce s-a intamplat.Dupa ce am incercat varianta asta si nu stiam chestia cu usa.Am incercat sa aflu firele la care trebuia sa ma leg(varianta sorin_bms) si acolo cred ca am facut o gafa.Nu am strans mufa bine si nu facea contact.
Iata rezultatul Aici
Acum sunt cu ochii pe efectele secundare (daca sunt,sau daca vor apare).Va tin la curent.

Pentru cei care vor sa-si fac chestia asta cu ridicare geamurilor pot sa va spun ca este varianta cea mai usoara.Initial vroiam ca la prima apasare sa se ridice geamurile dar am ajuns la concluzia ca bogdonel are dreptate>Daca vrei sa lasi geamul intredeschis pe timp de vara ,nu prea poti.

Multumesc tuturor pentru ajutor

Next project.Tempomat.
ai vazut ce simplu a fost, succes in continuare cu viitoarele proiecte
Skip ads

  • mishu2000

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2008

  • Mesaj Privat
bogdonel a scris:mel daca ai astra g confort uite asa trebuie sa faci si functioneaza perfect . Legi o dioda intre firele astea ( firele le gasesti in pragul de la picioarele copilotului, scoti plasticul si gasesti modulul de inchidere centralizata ) in felul asta e foarte usor eu am facut asta acum un an si nu am avut nici o problema si nici nu e necesar sa desfaci fetele de usi daaaar trebuie sa fie astra g confort la restul nu stiu daca merge asa . Sper ca ti-am fost de ajutor. daca nu gasesti modulul sa-mi spui ca-ti fac o poza cu locul exact dar e ffff simplu

Am incercat aceasta metoda pe Opel Omega
Probleme:
1- Functionaza doar cu mufa scosa din modul
2- Anuleaza functia confort
Avand alarma aftermarket nu pot sa inchui usile de 2 ori, la a-2-a apasare s e deschid. Poate asta-i cauza de nu functioneaza cu mufa pusa. La Omega cablurile sunt, albastru-negru si gri-negru.
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Am reusit si eu azi sa pun dioda. Va multumesc pentru postarile detaliate !


  • donatelo

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am vectra b cu modul confort la care i-am pus comanda de la distanta tundher cu cheie briceag din comert. Acesta are iesire de impuls negativ anume pentru geamuri pe care am conectat-o la pinul 24 al unitatii de inchidere centralizata a masinii si geamurile se inchid la prima apasare Problema e ca functia deadlock nu merge indiferent de cate ori mai apas pe butonul de inchidere si nici daca tin apasat mai mult timp, dar la cheie merge. Ce trebuie facut ? Se poate rezolva ?
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Functia respectiva deadlock, functioneaza pe telecomanda originala.

Sau nu aveti cheie cu telecomanda din fabricatie ?
Skip ads

  • donatelo

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2010

  • Mesaj Privat
nu am telecomanda din fabricatie ci din comert marca thunder. dar se poate face ceva?
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Astazi s-a pus dioda si merge super! Sa traiti baieti!
  • raducatalin1

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut, vreau sa montez si eu dioda pt ridicarea geamurilor am masina din semnatura model selection, este valabila metoda lui bogdonel si in cazul meu?
  • bogdonel

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2012

  • Mesaj Privat
merge pe toate astra g confort
  • scorpion67

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Merge si la Zafia z18xe elegance?
  • Mel
  • **
  • 71 mesaje
  • din 18 Sep 2012
  • Astra 2002 Z16XE
  • Teleorman
  • Mel

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
cred ca merge si la zafira z18xe.nu cred ca are importanta motorul.daca ai modulul confort, merge.daca nu incerca motoda asta:http://www.youtube.com/watch?v=shxxwFibSm8 ,un supertutorial de stefan tolos.nu ai cum sa gresesti.
succesuri!
  • geo19

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2001 B2 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
bogdonel a scris:mel daca ai astra g confort uite asa trebuie sa faci si functioneaza perfect . Legi o dioda intre firele astea ( firele le gasesti in pragul de la picioarele copilotului, scoti plasticul si gasesti modulul de inchidere centralizata ) in felul asta e foarte usor eu am facut asta acum un an si nu am avut nici o problema si nici nu e necesar sa desfaci fetele de usi daaaar trebuie sa fie astra g confort la restul nu stiu daca merge asa . Sper ca ti-am fost de ajutor. daca nu gasesti modulul sa-mi spui ca-ti fac o poza cu locul exact dar e ffff simplu


salut ! de ce ai atat de putine fire pe mufa aceea din poza ? de la ce masina este mufa?... la mine la vectra B 2001 este plina de fire (am gemauri electrice si pe spate) ... am facut ce ai descris tu mai sus si merge perfect la a doua apasare ...
culori fire vectra B 2001
firul cu rosu cu galben la vectra este maro cu negu
iar cel albastru cu negru este lafel si la vectra

  • Mel
  • **
  • 71 mesaje
  • din 18 Sep 2012
  • Astra 2002 Z16XE
  • Teleorman
  • Mel

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salutare
Hai ca raspund eu.Modulul de mai sus este de Astra G model 2002.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR