Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
am amplicat si eu metoda lui bogdanel. merge ridicarea geamurilor la apasarea telecomenzii, insa am cateva probleme. si anume cand sunt in masina si apas pe buton sa cobor geamul, coboara singur pana jos, deci normal. insa cand vreau sa il ridic, trebuie sa apas pe buton, deci nu mai functioneaza functia confort pe ridicare, doar pe coborare. mentionez ca am folosit 1n4007, deoarece mi s-a spus ca 1n4001 nu se mai fabrica. s-a mai lovit cineva de aceasta problema? si eventual cum a rezolvat-o.
Skip ads

  • TBonu

  • Mesaje scrise: 364
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Deci sa inteleg ca la vectra B e asa: Firul negru cu galben e de la inchiderea centralizata si se pune plusul de la dioda si firul gri cu verde este de la geamuri si pe pune minusul de la dioda.
  • iuly75

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
bogdonel a scris:da ambele dar daca nu merge poti sa le pui la fiecare cate o dioda
citeste pe aici ca au mai facut si asa


rezolvat bogdonel, tot la metoda ta am ramas dar scosesem borna de la baterie de precizat cand se ia borna se refac cursele cu butonul la fiecare geam (nu se mai lasa pana jos la apasare scurta) am inteles ca se reseteaza daca ei borna, deci acum se ridica ambele geamuri la a doua apasare pe cheie Embarassed
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 553
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
sal.eu am facut la o vectra b caravan 97 x16xel ,diodele le am pus in praguri pe firele gri-verde si negru cu albastru
Skip ads

  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
geo19 a scris:
bogdonel a scris:mel daca ai astra g confort uite asa trebuie sa faci si functioneaza perfect . Legi o dioda intre firele astea ( firele le gasesti in pragul de la picioarele copilotului, scoti plasticul si gasesti modulul de inchidere centralizata ) in felul asta e foarte usor eu am facut asta acum un an si nu am avut nici o problema si nici nu e necesar sa desfaci fetele de usi daaaar trebuie sa fie astra g confort la restul nu stiu daca merge asa . Sper ca ti-am fost de ajutor. daca nu gasesti modulul sa-mi spui ca-ti fac o poza cu locul exact dar e ffff simplu


salut ! de ce ai atat de putine fire pe mufa aceea din poza ? de la ce masina este mufa?... la mine la vectra B 2001 este plina de fire (am gemauri electrice si pe spate) ... am facut ce ai descris tu mai sus si merge perfect la a doua apasare ...
culori fire vectra B 2001
firul cu rosu cu galben la vectra este maro cu negu
iar cel albastru cu negru este lafel si la vectra

Asa este modulul si la vectra b x1.8xe .firul albastru negru l-am gasit inainte sa vad postarea ta si am gasit si firul verde gri care este de la geamul din dreapta dar maro negru nu am incercat sa vad daca functioneaza,maine o sa revin si o sa va povestesc daca merge si la mine cu firul maro negru.
  • bogdonel

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2000 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2012

  • Mesaj Privat
iuly75 a scris:
bogdonel a scris:da ambele dar daca nu merge poti sa le pui la fiecare cate o dioda
citeste pe aici ca au mai facut si asa


rezolvat bogdonel, tot la metoda ta am ramas dar scosesem borna de la baterie de precizat cand se ia borna se refac cursele cu butonul la fiecare geam (nu se mai lasa pana jos la apasare scurta) am inteles ca se reseteaza daca ei borna, deci acum se ridica ambele geamuri la a doua apasare pe cheie Embarassed

nu trebuie sa scoti borna doar inchizi geamurile de tot apesi de 2 ori pe telecomanda sa se inchida si gata e resetat se ridica geamurile la o simpla atingere a butonului de ridicare! nu uita inainte sa apesi de 2 ori sa iesi din masina ca daca nu se deschide usa de la sofer nu se inchide de 2 ori sper sa te fi scutit de scos bornele Very Happy
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Buna. Am revenit mai tarziu de cat am spus dar am revenit. Am pus dioda pe albastru-negru si maro-negru dar acuma geamurile nu mai stiu sa se ridice/coboare singure, am tinut apasat dupa ce s-a inchis/deschis dar tot nimica.Acum mai ramane sa va inreb de ce nu se inchide turela cand se inchid si geamurile?

Aici am legat dioda 1n4007


Am bagat-o in cutiuta.


Finalul.



Asta este modulul pe care il am.


  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Am uitat sa pun video-ul si am vrut sa dau edit la postare dar nu a mers.
Skip ads

  • adrian82

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ca o mica paranteza dioda 1n4007 e de 1 A ( amper ) la 1000V fata de 1n4001 / 1A /100v ! Asadar ambele diode tin la un curent de 1A difera doar tensiunea suportata .
  • avram1987

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2000 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2012

  • Mesaj Privat
ssergiiu a scris:Buna. Am revenit mai tarziu de cat am spus dar am revenit. Am pus dioda pe albastru-negru si maro-negru dar acuma geamurile nu mai stiu sa se ridice/coboare singure, am tinut apasat dupa ce s-a inchis/deschis dar tot nimica.Acum mai ramane sa va inreb de ce nu se inchide turela cand se inchid si geamurile?

Aici am legat dioda 1n4007


Am bagat-o in cutiuta.


Finalul.



Asta este modulul pe care il am.


asa patesc si eu nu se mai ridica singure cu dioada montata, stie cineva vreo rezolvare? Felicitari reazilatorilor acestor tutoriale,
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
asta am patit si eu. am pus dioda la modulul pe cele 2 fire si nu mai mergea modulul comfort pe ridicare geamuri. asa ca am montat 2 diode in usa soferului.firul de la inchidere este negru albastru, iar cele de la geamuri sunt gri cu alte culori. vezi ca am scris in alt topic pe acelasi subiect care sunt firele. de mentionat ca am doar 2 usi, insa se poate verifica usor care sunt firele vinovate.
  • avram1987

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2000 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2012

  • Mesaj Privat
si eu tot in doua usi am. Si la la tn cu diodele montate in usi tot la a 2 apasare pe cheie se ridica geamurile?
Skip ads

  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
da. pai asta a fost si ideea. in momentul in care apas de doua ori pe inchidere se ridica geamurile. montand ambele diode in usa soferului am scapat de necesitatea de a cauta firul si in usa cealalta.
  • julio11

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2006 z19dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am incercat si eu sa fac treaba asta cu dioda si am patit urmatoarea chestie : in timp ce verificam cu lampa de control sa vad care e firu care da comanda de ridicare la geamuri am intepat unul din fire (nu mai retin care) si cand am apasat pe buton sa ridic geamul nu s-a intamplat nimic. Am apasat sa coboare din nou nimic. Am scos lampa de control am mai apasat odata si tot nu a mers. Am scos cheia din contact, am bagat-o din nou, am dat pe prima pozitia si geamul s-a ridicat singur fara sa apas pe vreun buton. Am incercat sa il cobor si a mers de la buton dar de ridicat nu se mai ridica din buton, doar cand pun contactu si atunci pleaca singur fara sa ii dau comanda. Sper ca am fost destul de explicit. Daca ma poate ajuta cineva...ce e de facut in situatia asta ? Va multumesc.
  • cosminbirla

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Pentru ssergiiu ...te rog . Am vectra b cu geamuri el.pe faþã. Se ridicã din închiderea dupã cheie ambele,dar, la prima apãsare. Explicã-mi te rog frumos mai babeste ce fire mai leg sã se ridice ºi eventual ã coboare din cheie la cea de-a 2 apãsare,dead lock parcã se numeºte.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am facut si eu ridicarea gemului din telecomanda la a DOUA apasare la VECTRA B ca si PETRICAVLAD37 si anume . In pragul din stinga sofer se pune dioda 1N4007 pe firele GRI VERDE si NEGRU ALBASTRU, iar in pragul din dreapta pasager la FEL. Se mai poate face sa se ridice si la PRIMA APASARE pe telecomanda. Se leaga firele intre ele MARO CU NEGRU si MARO SI ROSU la prag sofer ( doar atit ). La pasager dreapta nu trebuie nimic legat. Cum s au inchis usile se ridica si geamurile ambele.
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 553
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sal.-Szian, ma bucur de reusita,deci, cine vrea reuseste.
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Da asa e Petrica. Doar sa vrei
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
uitativa aici[youtube]http://vectra b ridicarea geamului din telecomanda[/youtube]
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
nu merge
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR