Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • cosminbirla

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Vectra 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
De urcat am tot citit,demontat,lipit si montat. De coborat din cheie nu am vazut un topic. Stie cineva daca se poate face?
Skip ads

  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Asa ceva inca nu se poate cred. nu a descoperit nimeni
  • mirel2788

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1996 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2013

  • Mesaj Privat
am o problema detin un vectra b x17dt ca sa se ridice geamurile trebuie sa tin apasat pe buton pana urca si de coborare tot la fel la alte modele apesi o data si se ridica .asia e normal sau e vreo problema
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
tine apasat citeva secunde apasat dupa ce s a ridicat pina sus. si dupa aia vezi daca mai merge asa . eu zic ca nu
Skip ads

  • byg_mann

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2012

  • Mesaj Privat
salut,am si eu o vectra b2 din 2001 si am aceiasi problema dupa montarea diodei 1N4007 pe firele maro-negru si albastru-negru de la pasager se inchid geamurile din telecomanda la a doua apasare de buton dar nu mai am functia comfort din butoanele de inchidere a geamurilor adica nu se mai inchid singure trebuie tinut apasat be buton la inchiderea sau deschiderea geamurilor,daca ati gasit rezolvarea va rog sa ne spuneti si noua.mrs
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
fa resetarea geamurilor. dupa ce se ridica tine apasat citeva secunde. dupa aia incearca sa vezi.
  • byg_mann

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2012

  • Mesaj Privat
am facut dar nimic,tot asa merge fara comfort,cum scot dioda nu mai fac nici o resetare si merg geamurile pe comfort
  • mirel2788

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1996 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Am incercat sa tin apasat dar tot asia trebuie sa tin apasat pe butonul care ridica geamu pana urca sus.e vreun defect sau asia e conceput?
Skip ads

  • ghimpe--

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Functia confort se poate activa doar partial, adica doar pentru ridicare geamuri? Am Astra H Sedan si daca tin apasat pe butonul de deschidere masina mi se deschide portbagajul Very Happy
  • tulceavideo

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salutare! E prima oara cand postez. Foarte interesant si de mare ajutor turorialul insa dupa ce am montat si eu la fel as veni cu urmatoarea prezizare. asta pentru ce mai lenesi dintre voi. nu stiu cat de sigur este, dar banuiesc ca nu e nici o diferenta.
Anume:
MENTIONEZ CA EU AM FACUT LA OPEL ASTRA G CARAVAN (asta pentru ca nu stiu daca la alte opeluri sunt alte fire cu alte culori)

In loc sa montati la ambele usi din fata asa ceva, puteti da jos numai la usa din stanga pentru ca acolo se afla si intreaga comanda de la geamuri. indiferent ca le aveti numai pe fata ori toate patru.
eu am montat o dioda N4007 asa cum se spune in tutorial. am facut doua seturi (diode cu clablu separat)
jos la usa am montat pe firul de culoare albastru cu o dunga pe el. este singurul, dar e bine sa verificati inainte cu o lamba de control circuitul. Mentionez ca acesta este firul care incuie masina cand apesi a doua oara pe butonul inchis din telecomanda si funcioneaza numai dupa ce usa a fost deschisa si inchisa. de fiecare data trebuie sa faceti aceasta operatie pentru a primi comanda de a se inchide (verifica) daca masina este incuiata.
Dupa care, am mers cu celalalt capat al firului la comenzi. am scos butoanelesi am dat de fire. pentru geamul din stanga corespunde firul din stg. sus iar pentru geamul din dreapta cel de langa. dr. sus.
Acum, geamurile mele se inchid nu cand apas o data pe butonul din telecomanda, ca poate le vreau lasate jos dar cu geamurile usor crapate, ci se inchid cand apas a doua oara pe butonul de la telecomanda.
Succes si sper sa va ajute!
  • scorpio_dorin

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
va rog o lista cu culorile corespondente de la o inchidere centralizata aftermarket cu cea originala
am achizitionat de curand inchidere cu cheie briceag, cheia am rezolvato si mai am de montat panoul inchiderii
am cumparat si diode 1n4007 si 1n4001, am inteles ca se pune pe 1 fir pt ridicarea geamurilor.
mentionez ca am un opel vectra B 1.6 16V, hatchback si doar inchidere centralizata.
va multumesc
  • tulceavideo

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Daca geamurile tale nu se ridica automat din buton nu cred ca o sa iti mearga faza asta cu diodele. Trebuie sa ai geamuri auto pe ridicare cel putin. Cat despre culori, ar trebui sa iti iei un tester de tensiune sa verifici firul pe care circula curentul cand incui masina si firul care pleaca din butoul de ridicat geamul. E cel mai sigur asa. Succes!
Skip ads

  • scorpio_dorin

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
ms de raspuns, geamurile se inchid automat din cheie
telecomanda cea veche se sincroniza, dar dupa 30min nu mai tinea in memorie, nu mai mergea sa inchid/deschid masina;
am hotarat sa cumpar o inchidere centralizata aftermarket (doar modul) cu cheie briceag si sa inlocuiesc cheia + panou inchidere, cheia cu cip si lamela am rezolvat-o, mai am doar de schimbat panoul (nu stiu daca trebuie sa inlocuiesc sau se pastreaza si panoul vechi)
tester de tensiune mi-am cumparat am vazut care este + si -, asta stiu unde se leaga dar firelele celelalte nu stiu care cum; de aceea care a mai schimbat la vectra b 1.6 16v ar trebui sa fie la fel culorile si poate imi usurez un pic munca
va multumesc anticipat
  • tulceavideo

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Imi pare rau, in aceasta problema nu sunt eu care te poate ajuta... posibil sa fie la fel ca la opel astra g... mult succes
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
scorpio_dorin a scris:ms de raspuns, geamurile se inchid automat din cheie
telecomanda cea veche se sincroniza, dar dupa 30min nu mai tinea in memorie, nu mai mergea sa inchid/deschid masina;
am hotarat sa cumpar o inchidere centralizata aftermarket (doar modul) cu cheie briceag si sa inlocuiesc cheia + panou inchidere, cheia cu cip si lamela am rezolvat-o, mai am doar de schimbat panoul (nu stiu daca trebuie sa inlocuiesc sau se pastreaza si panoul vechi)
tester de tensiune mi-am cumparat am vazut care este + si -, asta stiu unde se leaga dar firelele celelalte nu stiu care cum; de aceea care a mai schimbat la vectra b 1.6 16v ar trebui sa fie la fel culorile si poate imi usurez un pic munca
va multumesc anticipat


Nu inteleg de ce ai cumparat alta inchidere ?Ai verificat placuta electronica din cheia ta, ca nu cumva sa aiba piciorulele de la baterie rupte ?Daca le ai rupte incearca sa le lipesti
Daca nici asa nu rezolvi cumpara o alta cheie de vectra(doar partea cu electronica) sa fie dupa codul tau-433Mhz sau 433, 9Mhz(scrie pe placa) si o poti calibra/invata dupa inchiderea masinii tale si nu te costa mai mult de 50 lei cheia sh si ce mai dai la activare cu opcomul(NU necesita CAR-passul)Era mult mai usor decat sa te complici.
  • scorpio_dorin

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
am fost cu cheia la cineva si a spus ca toate contactele sunt bune, si problema este din masina si nu de la cheie
si plus ma decisem sa cumpar cheie briceag
  • szian

  • Mesaje scrise: 1,173
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Tu ai incredere in acel CINEVA ceea ce ti a spus? Du te la un electronist bun eu zic . Si eu pot zice asa doar sa scap de tine.
  • scorpio_dorin

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
stie careva pe cineva din Bucuresti (in partea de SUD) unde pot merge cu cheia, masina, inchiderea
  • george_torro

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salutare.Am reusit si eu sa fac geamurile sa se ridice din telecomanda la masina din semnatura.Eu am aplicat metoda cu diode intre firul albastru-negru care vine de la inchidere la a doua apasare si firele gri-verde care sunt pt ridicat geamurile.Eu am venit cu un fir legat de la firul albastru-negru din stalpul din stanga fata pana la mufele situate la frana de mana(unde este si mufa de diagnostic) care sunt de la comanda geamuri.Acolo am pus 2 diode in capul firului tras pe care le-am legat apoi la firele gri-verde(pt cei care au geamuri si pe spate vor pune 4 diode, acolo gasind 4 fire gri-verde).
Mi de multumiri celor care au facut inainte tutorialele.
  • kartush45

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut...cu ocazia incalzirii vremii am inceput sa folosesc geamurile mai des si cum sunt uituc de felul meu am cautat o modalitate de inchidere automata a geamurilor la inchiderea masinii, un opel vectra b din 98. Dar nu vroiam nici sa se inchida geamurile la prima inchidere a masini deoarece cand e foarte cald mai las geamurile intredeschide pentru aerisire. Asa ca am luat la rasfoit topicurile colegilor de pe forum si am adoptat solutia cu montatul diodelor pe firele negru/albastru si gri/verde din fiecare prag. Deci in primul rand se scoate chederul, se da putin la o parte apoi se ridica pragul in sus pentru a-l declipsa si a putea sa scoatem plasticele ca sa ajungem la fire. Aceste plastice sunt tinute de cate un surub cruce si un dop cu fanta pentru surubelnita dreapta Dupa ce am scos plasticele cautam firele negru cu dunga albastra si gri cu dunga verde. Intre acestea se vor pune diodele n4007 Eu am preferat sa lipesc de diode fire si apoi sa izolez dioada pentru a putea sa aranjez firele mai usor. Atentie minusul diodei se pune pe firul gri/verde si plusul pe negru/albastru. La final inainte de a izola firele testam cu un aparat de masura daca trece curent la actionarea telecomenzii a 2-a oara (se face dupa cum urmeaza: punem aparatul pe masurare dioda sau buzzer daca are asa ceva, si la actionarea telecomenzii a 2-a oara aparatul ar trebui sa bazaie). Rezultatul final se poate vedea aici http://youtu.be/U2CLRKqO0u0 Sculele folosite la aceasta operatiune au fost Tin sa multumesc tuturor colegilor care au facut tutoriale pe aceasta tema.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR