Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • florinn86

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Am una bucata problema cu o vectra b. Pe fata, predominant partea dreapta, la accelerari bruste se aude o bataie numai cand ii dau drumul repede la ambreiaj si accelerez. Bataia dureaza cateva secunde, atat timp cat trage ea "in plin" cum s-ar zice. Parca ar fi o vibratie dar nu imi pot da seama ce poate vibra. Am crezut ca e rulmentul amortizorului insa...se pare ca nu. Am schimbat pe fata asa: bucsi bascula, bucsi bara stabilizatoare, pivoti, bielete antiruliu, amortizoare, flanse, rulmenti amortizoare, discuri, placute...pe scurt o galagie de bani, bataia tot acolo e. La curbe atacate in forta nu bate nimic, daca virez rotile stanga-dreapta pe loc iarasi nu se aude nimic, deci planetara e ok.
Este enervant si mai ales ca te faci de ras cand mai esti cu cineva in masina.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Florin ...ar fi bine sa completezi tipul de masina in profilul tau ,in viitor poate e nevoie pentru cine citeste despre problema ta sa stie si despre ce model de masina este vorba,un cod de motor ar fi chiar perfect. La accelerari in forta se mai aud zgomote in general si de la planetara ...ori suport motor ala e cel responsabil de vibratie scurta care se propaga in toata caroseria,verifica starea lui foarte simplu cu frana de mana trasa debraiaza scurt fara sa fortezi....e bine sa ai un ajutor atunci se vede in ce stare sunt tampoanele .
  • florinn86

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am actualizat profilul, este vorba de vectra b x16xel. Maine am sa verific tampoanele motorului cum mi-ai spus. Am ceva dubii in privinta celui de sus din dreapta de langa alternator...revin cu vesti.
Multumesc pentru raspuns.
  • florinn86

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am verificat azi tampoanele dupa metoda prezentata de tine. Nu se aude niciun sunet, tampoanele sunt OK. La planetara...nu stiu ce sa zic, luat viraje in forta, virat stanga/dreapta pe loc...nu se aude niciun sunet, bataie, troncaneala, etc...chiar nu imi pot da seama ce poate vibra in zona aia.
Parca "rontaie" ceva cand accelerezi brusc si predominant in ture multe...
  • graffitty

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2014

  • Mesaj Privat
cum ai rezolvat problema? ma confrunt cu aceeasi situatie.... si nu gasesc sursa...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR