Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • kapy

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
La sfarsitul lunii septembrie am avut un accident cu masina de unde m-am ales cu avarii zdravene!Avand in vedere ca partea stanga este avariata in proportie de peste 90%incepand cu aripa fata-spate, parbrizul, oglinda, ambele portiere, stalpul-stanga, pragul, plafonul.Trebuie sa mentionez ca masina este din '96, are motor de 1.7 diesel, care nu a fost avariat in urma incidentului.Intrebarea mea este daca are rost sa investesc in ea banii aferenti pt reparatii sau sa o vand asa cum e acum.Mi-ar fi de mare folos un sfat in aceasta situatie!

Va multumesc!
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. Sincer imi pare rau pentru ceea ce ti s-a intamplat. Nasol. Daca ai o poza cu ea, ai putea sa o postezi si cu siguranta o sa primesti sfatul corect.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Depinde de cum arata masina,si ce a fost afectat.
Niste poze detaliate ne-ar ajuta sa te ajutam.
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mai bine cauti o caroserie mai noua...si ii faci recarosare.... te scuteste de carpeli, sudura, chit, vopsea si probabil iesi mai ieftin...
daca te hotarasti sa faci recarosare , da-mi un PM si iti povestesc pasii de urmat Smile
Skip ads

  • dan_dan

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2008

  • Mesaj Privat
costul unei recarosari il poti spune?pt ca am inteles ca este destul de mare
  • gabriel 78

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2011

  • Mesaj Privat
pune niste poze sa vedem ce sfaturi iti putem da
eu cred ca mai bn o dezmembrezi daca este afectata rau si iti iei alta daca dispui de ceva banuti
  • bogdanmhl

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua,
Am mare nevoie de ajutorul vostru, sunt sotia membrului de pe care postez, ramasa singura in tara cu un Opel Vectra B in grija. Pe data de 25 dec am avut un accident aparent micut si prostesc si desi sunt femeie la volan....nu eu eram de vina! Un VW Sharan de pe banda 1 nu s-a asigurat din spate, de unde veneam eu pe banda 2 si s-a bagat in fata mea vrand sa intoarca in loc. Cica ninsese putin si nu a vazut marcajul;ma rog, 3 metri de frana si poc in tripla lui stanga. Pana nu m-am dat jos din masina nu am realizat in ce hal poate sa arate masina la acest impact: toata fata distrusa, spart radiator, capota indoita...as vrea sa va pun o poza dar nu stiu cum. Ideea e ca cei de la asigurari nu sunt convinsi ca de ce Sharanul are numai spoilerul spart (spunea proprietarul ca are in zona aia nush ce bara de rezistenta) si a mea (din 1998) atat de varza!
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Bine, dar din cele scrise mai sus nu imi dau seama cu ce putem sa ajutam. Din ce consta nevoia de ajutor?
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ca sa pui poze apesi pe butonul "Raspunde" si apoi in casuta de mesaj in stanga jos se afla un buton "ADAUGA O IMAGINE"
Despre Societatea de asigurari ameninta-i cu CSA si daca nu se inteleg atunci fa-le reclamatie la CSA.
  • bogdanmhl

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
As vrea sa ma inarmez cu cateva replici pentru urmatoarea confruntare cu asigurarile....nu e absolut normal sa se avarieze atat de usor in fata? Adica din ce stiti voi trebuia sa aiba si a mea vreo bara de protectie in fata sau e mai mult protectia pietonului:) ? Ca doar totul este controlat, cu cat se strica mai multe piese, cu atat se cheltuie mai mult in service. Inspectorul de la asigurari s-a rastit la mine ca si cum as fi regizat eu ceva...de asta intreb
  • bogdanmhl

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat

Multumesc de ajutor, cam astea sunt pozele, prima e de la locul accidentului, a doua dupa tractare pana acasa...
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Accidentul a fost anuntat la politie;s-au luat declaratii? Nu te lasa descurajata de faptul ca s-a rastit respectivul inspector. Nu te mai chinui sa-i ameninti cu reclamatiile;daca vei primi acelasi raspuns,ca ai regizat accidentul, si nu este asa,iti recomand sa-i reclami la CSA fara a mai sta pe ganduri.
Imi pare rau pentru ce ai patit!Sa ne spui cum ai rezolvat pana la urma.
Un an nou fericit tuturor,lipsit de astfel de incident!
Skip ads

  • bogdanmhl

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Nu a fost declarat la politie fiindca am zis ca nu este nevoie, fara vatamare corporala si mai ales ca celalalt participant si-a recunoscut pe loc vina. Insa mi-a mai venit o idee pentru a urgenta lucrurile la asigurari: in Bucium unde a avut loc accidentul e cartier de vile, poate gasesc vreo una cu sistem de supraveghere video la poarta...mai ales ca am trecut de 2 ori pe acolo, o data intreaga si a doua oara cu "facelift" si tractata. Niste probe in plus la dosar nu strica, poate asa nu o sa mai fie "neclar" dupa cum au spus la Astra. Bineinteles ca imediat dupa asta vine si varianta cu CSA daca nu exista bunavointa!
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
bogdanmhl a scris:Buna ziua,
Am mare nevoie de ajutorul vostru, sunt sotia membrului de pe care postez, ramasa singura in tara cu un Opel Vectra B in grija. Pe data de 25 dec am avut un accident aparent micut si prostesc si desi sunt femeie la volan....nu eu eram de vina! Un VW Sharan de pe banda 1 nu s-a asigurat din spate, de unde veneam eu pe banda 2 si s-a bagat in fata mea vrand sa intoarca in loc. Cica ninsese putin si nu a vazut marcajul;ma rog, 3 metri de frana si poc in tripla lui stanga. Pana nu m-am dat jos din masina nu am realizat in ce hal poate sa arate masina la acest impact: toata fata distrusa, spart radiator, capota indoita...as vrea sa va pun o poza dar nu stiu cum. Ideea e ca cei de la asigurari nu sunt convinsi ca de ce Sharanul are numai spoilerul spart (spunea proprietarul ca are in zona aia nush ce bara de rezistenta) si a mea (din 1998) atat de varza!


Buna seara. Imi pare sincer rau pentru cele intamplate. Masina dumneavoastra era normal sa iasa mai sifonata decat cea in care ati intrat(bineinteles si fara vina). Partea din fata(la orice autoturism) absoarbe mult mai bine forta de impact decat partea din spate, astfel incat habitaclul sa ramana cat mai intact, sa protejeze persoanele din interior(difera si in functie de viteza cu care se circula, viteza mai mare=deformare mai mare). Daca ati intocmit pe loc acel ''Certificat de Constatare Amiabila'' si ati completat corect toate informatiile referitoare la accident(rubrica 12), atunci acel ''inspector'' nu are ce cauta in acea agentie de asigurari. Isi face treaba de mantuiala.De aceea este bine sa aveti(sau sa avem-eu am de fiecare data) la dumneavoastra un aparat foto sau un telefon cu camera foto. Imediat dupa impact trebuia sa faceti poze, la fata locului, atat cu pozitiile autoturismelo cat si cu avariile produse.


Mare atentie ...ceea ce vedeti la suprafata de impact(exteriorul zonei de impact) nu reflecta si ceea ce se afla in spatele acesteia. In sensul ca(din ceea ce va eu personal din poze) sunt foarte multe repere marunte care sunt distruse si cei de la asigurari or sa se bazeze doar pe componentele mari(TOTAL GRESIT). O lista cu ceea ce asi verifica eu daca si fi in locul dumneavoastra:
-balamale si amortizoare prindere capota
-radiator AC
-radiator apa
-racorduri AC
-ventilator radiator apa
-ventilator radiator AC
-masca fata
-faruri+becuri
-semnalizari+becuri
-bara fata
-grila dintre faruri
-capota fata
-aripi
-nervuri de prindere aripi si bara fata
-semilonjeroanele stanga/dreapta
-senzor temperatura exterioara
-termocuple radiator apa
-tubulatura aer(cea care intra in filtru dinspre radiatoare)
-nervura bara fata
-pompa de servodirectie
Sunt doar cateva la care personal m-asi fi uitat imediat dupa impact. Observ ca zona de impact a fost in ''marcajul'' din poza urmatoare.

Fratele meu a patit-o si el in vara acestui an(Vectra B2-2001). A primit o lovitura in spate, culmea cand dadea prioritate la pietoni pe trecere. Fratele meu tot la Astra si cel care a intrat in el tot la Astra(coincidenta pura). Inspiratia lui a fost sa ma sune imediat dupa impact si l-am pus sa faca poze la fata locului atat cu masinile cat si cu toate detaliile deformarii masinii lui(acest lucru intr-o parcare apropiata, ca sa nu incurce circulatia acolo) si sa intocmeasca ''calm''(desi era terminat -se ducea la mare) si sa dea toate detaliile in acel Certificat de Constatare Amiabila. Cu toate pozele facute si cu toate detaliile trecute in acel certificat,copie asigurare persoana implicata, am mers impreuna(dupa sejurul lui de la mare...3zile) la sediul Astra din Pitesti si le-am pus pe masa inspectorului care se ocupa de ''accidente''. A ramas cu gura cascata, nu a mai avut ce sa comenteze. Imediat s-a facut dosarul de daune si s-au pus pe masina TOATE reperele pozate de el si bineinteles pe original...De aceea mare atentie.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
bogdanmhl a scris:Buna ziua,
Am mare nevoie de ajutorul vostru, sunt sotia membrului de pe care postez, ramasa singura in tara cu un Opel Vectra B in grija. Pe data de 25 dec am avut un accident aparent micut si prostesc si desi sunt femeie la volan....nu eu eram de vina! Un VW Sharan de pe banda 1 nu s-a asigurat din spate, de unde veneam eu pe banda 2 si s-a bagat in fata mea vrand sa intoarca in loc. Cica ninsese putin si nu a vazut marcajul;ma rog, 3 metri de frana si poc in tripla lui stanga. Pana nu m-am dat jos din masina nu am realizat in ce hal poate sa arate masina la acest impact: toata fata distrusa, spart radiator, capota indoita...as vrea sa va pun o poza dar nu stiu cum. Ideea e ca cei de la asigurari nu sunt convinsi ca de ce Sharanul are numai spoilerul spart (spunea proprietarul ca are in zona aia nush ce bara de rezistenta) si a mea (din 1998) atat de varza!


Din pacate VW are niste tevi groase, pline, pe sub toata bara fata/spate care sunt foarte dure, am lovit si eu un VW Polo din 2006 la 20km/h si mi-am spart farul/semnalizatorul/grila, la VW Polo nicio avarie, doar un pic julita bara. VW sta mult mai bine la impact la viteze de pana la 70km/h tocmai datorita acelor bari din teava plina. Vectra are sub bara fata un rahat de element de intarire in forma de U, care din pacate nu tine la impact cu nimic.

De aici si diferentele mari in ceea ce priveste avariile de dupa impact.
  • bogdanmhl

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc tuturor pentru sfaturi, exact de asta aveam nevoie...ce-i drept de acum sunt priceputa dar nu mai vreau o data viitoare, poate doar sa mai ajut si eu cu sfaturi la randul meu:P Mi-am tinut cumpatul in momentul impactului, ca sa clachez putin dupa Smile) asa ca nu mi-a mai trebuit atunci nici o investigatie, eu am facut doar poze la avariile mele sa am ce-i arata sotului de Craciun:D. In schimb sunt vreo 8 martori care nu au fost mentionati initial pt ca nu ne-a cerut detalii nici despre singurul trecut pe foaie, iart ceilalti sunt cunoscuti de-ai vinovatului.
Cei de la asigurari mi-au facut o constatare initiala a avariilor urmand sa intocmim un proces verbal la service cu ce mai apare :
-invelis bara protectie
-intaritura bara fata
-far cpl stanga
-far cpl dreapta
-traversa fata superioara
-grila masca
-emblema
-capota fata
_GMV (nu stiu ce-o fi asta)
  • kapy

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut baieti!imi cer scuze pentru intarzierea cauzata de lipsa internetului pe meleagurile noastre iubite.Am postat imagini cu masina pentru a va putea face o idee despre ea!
  • B79KHR

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2008

  • Mesaj Privat
kapy a scris:Salut baieti!imi cer scuze pentru intarzierea cauzata de lipsa internetului pe meleagurile noastre iubite.Am postat imagini cu masina pentru a va putea face o idee despre ea!
salutare cu 2 usi si un pic de munca la praguri parerea mea ca o sa iasa ca noua Twisted Evil
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Si cu plafonul ce faci? si stalpul central? sunt multe de facut la ea.....decat daca ai un tinichigiu bun si ieftin se merita sa o mai faci dat fiind anul ei.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
kapy a scris:Salut baieti!imi cer scuze pentru intarzierea cauzata de lipsa internetului pe meleagurile noastre iubite.Am postat imagini cu masina pentru a va putea face o idee despre ea!


Salutare. Masina ta are nevoie de ''schimbat'' urmatoarele repere:
-prag stanga
-stalp central stanga
-usa fata stanga
-usa spate stanga
Pavilionul se indreapta cu ''cadru'' special in service. Trebuie verificata si podeaua(partea sofer si spate pasager stanga) sa nu fie deformata din soc, desi nu cred din ceea ce vad in poze. Socul mare la impact l-a preluat nervura din usa sofer si stalpul central.


Ultima modificare facuta de ksper la Vin 24 Feb, 2012 8:37 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR