Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • bob

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Omega 1998 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2005

  • Mesaj Privat
zilele trecute multumita lui eduard care mi-a furnizat obiectul munci adica mai sus numita caseta de directie m-am apucat sa o schimb...
si pentru ca suntem o comunitate m-am gandit ca ar fi bine sa stiti la ce sa va asteptati daca vreti sa faceti acest lucru...
masina pe care am experimentat este o vectra a 2000 din `92 cu motor c20xe
necesar: trusa cu scule, de la ciocan Evil or Very Mad pana la chei fixe, inelare si cotite si multa forta ...

in prima faza la motorul meu a trebuit defacuta admisia, partial (capacul pe care scrie SFI )
pasul 2: cu o cheie de 15 (parca Embarassed ) si multa forta defac cele doua suruburi care tin bielele (nu este necesar sa defaceti capetele de bara )
-inainte de asta recomand sa puneti un lighian sub masina sa se scurga uleiul de servo (eu nu am facut si mi-am luat-o de la vecini Embarassed )
pasul 3: defaceti surubul de la nuca volanului si o slabiti cu o surbelnita dreapta
pasul 4: caseta de directie practic este prinsa in 2 suruburi si 2 piulite care se casesc in fiecare capat al ei, cu o inelara se desfac si acestea 4
- dupa ce le-ati desfacut si pe acestea si dupa cateva minute de respiro caseta ar trebui sa se miste...
pasul 5: nu ati scapat, nu este chiar asa simplu
pasul 6: se defac cele 2 furtune pe care intra uleiul in caseta, unul(returul) este prins cu un colier si cel de al2-lea (turul) se deface cu o cheie de 17
-in momentul de fata ati terminat cu caseta de directie...
pasul7:se deface pompa de frana, care este prinsa in 5 piulite care o tin lagata de caroserie si inca 2 care tin tevile de lichid de frana...
toate trebe defacute, grija mare sa nu indoiti tevile cand le scoateti din pompa, dupa ce le-ati desfacut pe acestea dati pompa afara cu grija sa nu faceti numai lichid de frana pe motor (lucru care eu l-am facut )
pasul8: se extrage cu grija la furtunele si firele din imprejur caseta de directie, tot asa cu grija sa nu curga ...
pasul9: montarea la loc, operatia inversa desfacerii !
pasul10: mers cu masina la un service pt reglarea directie (unghiuri)
pasul11: va doresc succes la cei care vor sa se apuce de cele enumerate mai sus
pt cei care au intrebari ii ajut cu cea mai mare placere !


Ultima modificare facuta de bob la Mie 27 Sep, 2006 10:45 pm
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
multumim...si felicitari pt tutorial...dar si pt rabdarea avuta...exemplu pentru mai multi forumisti Wink
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Bravo dar ceva poze nu ar fi stricat.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR