Ai uitat parola?

• marcu19

• Mesaje scrise: 94
  • Masina: Corsa Z13DT din 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 08 Feb 2016

• Garaj Mesaj Privat
demontezi coloana si verifici pinionul albastru de plastic, demontezi coloana de pe masina ai grija la CIM si la pozitie cind montezi am pus poza ce suruburi trebuesc demontate sa vezi daca e bun pinionul. Verifica masa pe caroserie de la baterie, incarcarea bateriei.
  • dinu caravan

• Mesaje scrise: 2
  • Masina: Corsa Y17di din 2001
  • Cont inregistrat in: 22 Nov 2018

• Garaj Mesaj Privat
Multumesc,
daaca este de vina pinionul albastru de plastic pot sa il cumpar si sa il schimb?
mersi.
  • marcu19

• Mesaje scrise: 94
  • Masina: Corsa Z13DT din 2003
  • Cont inregistrat in: 08 Feb 2016

• Garaj Mesaj Privat
nu e turnat, trebuie cumparat tot asamblu coloana, vezi imagini din pagini anterioare cum arata pinionul
  • alberto_es

• Mesaje scrise: 86
  • Masina: Combo din 2008
  • Cont inregistrat in: 17 Dec 2010

• Garaj Mesaj Privat
ClaudiuL a scris:Salutare tuturor.

Am citit toate cele 25 de pagini din postul acesta insa nu am gasit ceva concret pentru problema masinii mele.

Date initiale:
-Opel combo , an 2007.
-Martor EPS aprins
-Volanul tare ca betonul.
-Erori initiale citite cu OP-Com : C1507 - Wrong Motor Voltage (00) Not present
C1508 - Motor High Curent (01) Not present
Dupa ce am sters erorile initiale am ramas cu C1507.

Verificari:
-Ambele sigurante ( cea de 5A si cea de 50A ) sunt bune.
-Firele de masa de langa baterie nu erau oxidate dar totusi le-am curatat si nimic.
-Alternatorul incarca ( 14.3)
- Am schimbat bateria cu alta buna dar nimic( ce ii drept din motive de lene, doar am deconectat bornele si le-am legat la cealalta baterie prin clesti de curent)

Problema a aparut din senin, nu a dat alte semne inainte.
Ar mai fi ceva de verificat? Citisem ca mai exista un fir de masa langa stalpul stanga fata dar eu nu l-am gasit.

Multumesc.
Claudiu

Ai rezolvat problema ? eu am patit la fel la un combo c 1.3 din 2007 am eroare C1507 tensiune falsa de motor - Prezent si nu pot sterge eroarea Bateria de pe masina e buna si alternatorul incarca normal
  • danut32

• Mesaje scrise: 360
  • Masina: Corsa Z12XE din 2001
  • Cont inregistrat in: 25 Apr 2012

• Garaj Mesaj Privat
Azi mi-am verificat sigurantele una cate una; scos, verificare vizuala si pusa la loc.
Problema este ca siguranta 24 am scos-o de la locul ei, si din lipsa de neatentie am pus-o in locul sigurantei 17 care la mine nu era prezenta. Prin urmare martorul EPS a ramas aprins permanent si servodirectie lipsa.
Dupa o zi de studii pe forum, am verificat din nou, am pus-o unde trebuie si merge servodirectia. Fiindca nu am gasit exact aceasta situatie/cauza pe forum, o postez eu.

PS: la mine locasurile sigurantelor sunt vopsite in culoarea sigurantei, e mai usor sa te orientezi.

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata