Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • ctz
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 26 Jul 2006
  • Astra 2005 17DTH
  • Bucuresti
  • ctz

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2006

  • Mesaj Privat
salut

Stiu ca am mai postat si la Agila dar intre timp am mai citit...

Sper sa pot face rost de o suma cuprinsa intre 6000 si 7000 de eur ....

Intrebarea este: ce sa-mi iau ???

Initial am vrut Agila/Corsa din 2001-2002, dar nu prea ma mai trage ata ... Daca gasesc Corsa ori nu are AC ori nu are 4 usi (sau "are 70.000km" dar arata de 400.000). Agila sincer mi se pare cam "masina de firma" (no offence).

Am vazut la un amic un Astra Caravan din 1994 (full option, diesel) si tare mi-a placut cum se misca .... (sa nu radeti, stiu ca e mai veche)

Amu' , eu as vrea asa: 4 usi, AC si cam atat ... (daca are servo, geamuri electrice sau altceva e si mai bine, dar nu necesar, poate sa fie benzina sau diesel)

Am de ales intre: Vectra ( 96-98 ), Astra (cam aceeasi perioada) sau Corsa/Agila. Ideea este ca as vrea sa-mi mai ramana si niste bani de mp3 si cauciucuri + eventualele reparatii ...

Ma tenteaza Vectra ca imi place tare mult cum arata, dar lumea vad ca fuge de vectre intre anii astia ....


Un sfat ar fi foarte bine venit ca de o luna si ceva citesc de mi s-a facut creieru' patrat (ma apropii si de perioada cand voi avea banii) ....


Daca aveti vreo idee mai buna (alte marci) please tell me ...

Multam'
Skip ads

  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Nu e tot una, cu bani de o Vectra din '98 poti lua o Astra din 2000.
  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
din punctul meu de vedere, ash alege ceva cu an mai bun de fabr. pentru ca asta conteaza.

te sfatuiesc (daca ai 7000e) sa`tzi iei o astra, dar sa te fereshti de cele ALBE...shtie lumea de pe aici cam care`i treaba cu ele.

itzi urez cumparare fericita...sau cum s`o mai fi zicand. Wink
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
La mine la o astra G din 2000 (alba Smile) ) am mai bagat 600 euro,da sincer sint f multumit;ar trebui totusi 7500-8000 total;astra F gasesti la 4000-4500 cu aspect impecabil daca stai sa cauti atent
Skip ads

  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
la 7000 gasesti Astra G / 4 usi, benzina, AC, totul e sa ai rabdare, sa cauti pana gasesti una pe placul tau
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Care e treaba cu astrele albe vladutz ca noi nu stim?
  • ctz
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 26 Jul 2006
  • Astra 2005 17DTH
  • Bucuresti
  • ctz

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2006

  • Mesaj Privat
salut

Merci pentru raspunsuri ... (rapide) Smile

Sincer sa fiu nu imi prea place Astra dupa 2000 (in plus am doi prieteni care au si i-a cam rupt la bani)

Ma gandesc si altfel: o astra de prin 2000 gasesti destul de greu una buna la un pret decent si risc sa o iau ieftina si proasta... de asta as prefera o Astra mai veche un pic (sa zic ca dau 4500 si mai bag cam 500 in ea si iaca masina....)

Nu prea stiu

Ma gandesc si ca nu fac mai mult de sa zic 15.000 km pe an .... in fiecare zi merg pana la serviciu si inapoi cam 10 km; plus munte, mare ..... cam atat da ....


Nu prea stiu ...
  • BV-31STE

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
popescu iulian a scris:Care e treaba cu astrele albe vladutz ca noi nu stim?


Astrele albe din Germania in marea lor majoritate au fost masini de firma (ex. deutche telekom). De aia vezi o multime la noi pentru ca si-au reinnoit parcul de masini...si multe vin fara bancheta din spate, ca erau masini de "interventii". Ce n-am inteles cum de gasesti foarte multe (an 2000-2001) cu 50-60.000km. In Salaj s-a dezvoltat o adevarata afacere cu masini aduse de dincolo, carte service, dotari si binenteles km dubios de putini...

Si a mea a fost de firma, inca se mai vad urmele de la abtibildurile de pe ea, adusa tot fara bancheta si avea 65.000km la inceputul lui 2004.
Inca merge bine, nu ma plang...

Oricum e bine ca n-a fost cumparata de la un "batranel" care o tinea numai in garaj Wink
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ma gandeam ca vladutzz stie altceva decat asta, intradevar multe astre albe sunt de firma de genul care spui tu ( T com, deutche telecom, si altele) dar sa stii ca astea reprezinta un nr f mic din totalul astrelor caravan albe. Ref la nr de km sa stii ca majoritatea sunt reali la astfel de masini pt ca sunt masini de interventie si montaj si nu fac multi km + nu au AC si neamtul nu suporta caldura. Eu prefer o masina de firma cu toate reviziile la timp( firmele schimba piesa nu o repara) si mai multi km decat o masina de la particular la care nu stiu cat de reala e servisarea( si neamtul se uita la bani).
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am o Astra alba, care a fost de firma. Am baga in ea vreo 2000 de euro pana acum, dar pentru ca am vrut eu: amortizoare noi, arcuri noi, OBD tuning, toba sport, jante aluminiu, discuri sport, revizii la 8-9000 km, schimbat placute la 15 mii km, oale spate noi, filtru sport. Si nu pot sa spun ca merg calm, atat timp cat am facut peste 40 000 km de un an jumatate de cand o am iar cauciucurile ma tin maxim 20 000 km. De asemenea, mentionez ca in fiecare zi, cel putin de 2 ori pe zi, merg pe macadam cam 5-6 km (de aceea am si schimbat arcurile, statea prea jos pentru un asemenea drum).

Singurele probleme cu adevarat critice au fost doar:
- punte diode alternator - 4 milioane
- distantiere tamburi spate - 2 milioane
- oale spate (macar ca intra la consumabile) - 6 milioane
- pompa de apa - 3 milioane
- distributia, cand am luat-o (tot consumabile) - 6 milioane
- bieleta, am intrat intr-o groapa serioasa - 2 milioane
- flanse amortizor (macadam, ce pot face...) - 4 milioane

In rest, m-am alintat cu diverse cheltuieli care nu erau cu adevarat necesare.

Nota: am pus costuri totale cu tot cu manopera, rotunjite, ca nu mai tin minte exact costul.
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Ar mai fi de adaugat ca la o Astra F (sau chiar G in cazuri mai nefericite) pe benzina posibil sa urmeze o segmentare,de regula sint in jur de 200000km si nu tin segmentii ca la diesel
  • ctz
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 26 Jul 2006
  • Astra 2005 17DTH
  • Bucuresti
  • ctz

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2006

  • Mesaj Privat
de-asta imi e cam frica ...

daca dau pe un F cam 4000 sa zic ca mai imi raman bani sa-i mai fac ceva ...

dar daca iau unul mai nou buba ..... basca ca (scuzati) mai toate vin din Germania de la un batran din curte ..... Sad


Am uitat sa precizez ca banii o sa ii iau de la banca (asta inseamna vreo 5 ani de plata si de aici si dorinta mea de a mai ramane si cu bani)


Daca aveti alte pareri (chiar si despre alte masini/modele) please .....
Skip ads

  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Io personal as merge cu un cunoscator si as cauta un Astra F superb ca vopsea,din 96-98 sa fie tipul cu tabla galvanizata,fara rugina la aripile spate si fara fum albastrui 'de ulei'
Pretu e cam jumate si scade stressul financiar
  • ctz
  • OP
  • 66 mesaje
  • din 26 Jul 2006
  • Astra 2005 17DTH
  • Bucuresti
  • ctz

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2006

  • Mesaj Privat
intrebare: care este modelul de Astra F cu tabla galvanizata ? Are o caracteristica anume ? (de exemplu intre anii xx--yy)...
  • comnic5

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Spania
  • Masina: Omega 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2006

  • Mesaj Privat
In urma cu 2 luni am luat Astra F (1997) cu 4500EU. Are motor TC4EE1 si 262000km la bord. De atunci am facut 3000km fara nici o problema. Ulei nu papa si sincer sunt foarte multumit de ea.

Daca te hotarasti la Astra F iti recomand sa iei un Turbo Diesel de la Isuzu (TC4EE1).

Bafta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR