Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • olivier

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salutare , de ceva timp am sesizat ca in timpul mersului la o viteza mica si apoi dupa oprirea masinii se aude un zgomot din rezervorul de benzina ,respectiv benzina care se misca pana se linisteste Exclamation .Acum sper ca nu veti spune sa merg u rezervorul plin sau aproape gol ,intrebarea mea ar fi ce naiba pot sa fac sa scap de zgomote ,poate cineva a intalnit situatia .
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu cred ca ceea ce auzi este de fapt motorasul pompei.
  • olivier

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
In niciun caz , este exact ce spuneam ,benzina se misca de parca as fi pe dig la mare Very Happy .
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai un Vectra B, e normal zgomotul. Asa mai face benzina in rezervor.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
La fel face si la Vectra B 1.7TD sau la cea cu motorul de 2l pe benzina, e mai enervant cand esti cu rezervorul la jumatate.

Personal nu cred ca ai ce face in directia asta, ca sa scapi complet de clipocitul carburantului din rezervor la franare sau accelerare.

Totusi daca vrei sa incerci ceva ai putea sa pui intre rezervor si caroserie cateva fâsii de cauciuc ca si distantiere ca sa nu se mai propage zgomotul in habitaclu.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
olivier a scris:Salutare , de ceva timp am sesizat ca in timpul mersului la o viteza mica si apoi dupa oprirea masinii se aude un zgomot din rezervorul de benzina ,respectiv benzina care se misca pana se linisteste Exclamation .Acum sper ca nu veti spune sa merg u rezervorul plin sau aproape gol ,intrebarea mea ar fi ce naiba pot sa fac sa scap de zgomote ,poate cineva a intalnit situatia .


Salutare. Si eu am mers cu rezervorul...si pe rosu(3-4litri-neindicat) si cu 20-30l si cu plinul facut, dar nu se aude acel zgomot(valuri). Trebuie sa verifici mai multe si anume:
-verifica daca capacul de protectie din plastic este fixat bine(cel indicat in poza.

-verifica daca ai capacul, garnitura(inel zero pe dimensiune) si siguranta de capac sunt fixate corespunzator.

-verifica daca pompa de venzina(cu corpsi sita cu tot) este bine fixata in carcasa de protectie in rezervor.

Ai umblat de curand pe la pompa de benzina?...Poate ai montat ceva necorespunzator.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Pai daca ar fi cum spui tu, cred ca ar trebui sa miroase a carburant in habitaclu.
  • olivier

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca e fixat bine , am incercar sa l rotesc si nu merge asa ca nu am fortat , e posibil ca la anumite de cantitati de lichid sa faca asa ,oricum nu miroase a benzina in masina . Multumesc de raspunsuri .
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Pai daca ar fi cum spui tu, cred ca ar trebui sa miroase a carburant in habitaclu.


Doar in cazul punctului doi expus de mine...garnitura montata necorespunzator...
Nu a dat acest detaliu, de aceea ''am trecut'' si acest aspect...
Rezervoarele la Vectra B fiind din tabla...
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Exista niste spuma poliuretanica cu expandare redusa..pt lipit polistiren...poti incerca sa faci o fonoizolatie cu ea, intre rezervos si sasiul masinii. Dar trebuie in prealabil sa stabilesti zonele in care nu treba sa pui..pentru eventuale reparatii care mai pot aparea.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
livcro a scris:Exista niste spuma poliuretanica cu expandare redusa..pt lipit polistiren...poti incerca sa faci o fonoizolatie cu ea, intre rezervos si sasiul masinii. Dar trebuie in prealabil sa stabilesti zonele in care nu treba sa pui..pentru eventuale reparatii care mai pot aparea.


livcro acest lucru ar trebui folosit in ultima instanta. Trebuie gasita cauza care produce aceste zgomote(valuri) la el si sa ii furnizam colegului solutia cea mai buna pentru inlaturarea aceste cauze. Am mai scris anterior...si eu am tot Vectra B,...si eu am circulat cu 3-4litri in rezervor, cu 20-30litri, cu plinul, cu viteza redusa,...dar nu se aude nimic in rezervor...Nicidecum acele zgomote(valuri)...Sincer acum nu stiu daca aceste rezervoare(desi ma mira faptul sa nu aiba, la 60litri) au ''spargatoare de valuri''.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Parerea mea ca au, dar e slaba insonorizarea masinii in partea din spate a habitaclului.
Posibil ca tu sa ai modelul CDX cu cheder-e suplimentare la usile spate, tapiserie plush si poate ai ceva in plus si la prinderea rezervorului pe caroserie.

Eu nu am condus modelul cu motorizare X20XEV, dar mi-a spus un prieten cu aceasta motorizare ca trebuie sa ma obisnuiesc cu clipocitul carburantului cand pun frana ca 'asa e la Vectra B'. Intotdeauna fac plinul si realimentez doar la ultimii 2-3litri pana la plin (bag in general 60-61l), asa ca aud mereu cum imi loveste motorina in peretii rezervorului cand pun frana si rezervorul e la jumatate sau mai jos.

Nu am desfacut rezervorul la Vectra dar am si un Renault 9 1.6D din 1987 si am vazut (cand am dat jos rezervorul) ca are fasii dintr-un material ca un burete dens pe toate zonele de contact dintre rezervor si caroserie. Si de cand il am (10+ ani) nu am auzit vreodata sa se plimbe motorina prin rezervor. E drept rezervorul are doar 47l (fata de 61l la Vectra) si capacul de protectie al conductelor de la sorb si sorbul le am in portbagaj la Renault, nu in habitaclu.
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Parerea mea ca au, dar e slaba insonorizarea masinii in partea din spate a habitaclului.
Posibil ca tu sa ai modelul CDX cu cheder-e suplimentare la usile spate, tapiserie plush si poate ai ceva in plus si la prinderea rezervorului pe caroserie.

Eu nu am condus modelul cu motorizare X20XEV, dar mi-a spus un prieten cu aceasta motorizare ca trebuie sa ma obisnuiesc cu clipocitul carburantului cand pun frana ca 'asa e la Vectra B'. Intotdeauna fac plinul si realimentez doar la ultimii 2-3litri pana la plin (bag in general 60-61l), asa ca aud mereu cum imi loveste motorina in peretii rezervorului cand pun frana si rezervorul e la jumatate sau mai jos.

Nu am desfacut rezervorul la Vectra dar am si un Renault 9 1.6D din 1987 si am vazut (cand am dat jos rezervorul) ca are fasii dintr-un material ca un burete dens pe toate zonele de contact dintre rezervor si caroserie. Si de cand il am (10+ ani) nu am auzit vreodata sa se plimbe motorina prin rezervor. E drept rezervorul are doar 47l (fata de 61l la Vectra) si capacul de protectie al conductelor de la sorb si sorbul le am in portbagaj la Renault, nu in habitaclu.


Da. Masina are dotari substantiale, are chederele suplimentare pe usile din spate si intradevar este posibil ca ''insonorizarea'' in zona rezervorului sa fie mai buna...Prinderile sunt asemanatoare la mai toate Vectrele...Cele doua bride cu mansoane elastice de protectie...Rezervorul ar trebui sa aiba deasupra acele benzi elastice ''lipite''.


olivier ridica masina pe un elevator, sau rampa si ''misca'' de rezervor. Posibil ca acesta (datorita timpului , cat si a starii drumurilor) sa fie ''slabit'' din prinderi sau acele benzi de deasupra sa fie destul de uzate astfel incat rezervorul sa nu fie fixat corespunzator pe caroserie si sa preia balans suplimentar pentru combustibil...
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nici eu nu am auzit asa ceva la masina mea.
E posibil ca insonorizarea la masina ta sa fie mai slaba,desi intre rezevor si banchete este doar o bucata de pasla.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
La modelul meu cred ca nu are nici macar bucata aia de pasla care atenueaza zgomotele de dedesuptul masinii, partea din spate. O sa verific si daca n-are voi pune eu o bucata de pasla cat marimea banchetei acolo unde ar trebui sa fie.

@ksper
Multumesc pentru poza, deci vad ca si rezervorul de Vectra B are fasiile acelea din burete dens in zona de contact cu caroseria - deci cade partea cu montatul rezervorului direct pe tabla caroseriei si de aici sunetul de carburant care se plimba pe peretii rezervorului (asta bineinteles daca nu s-a umblat la rezervor si apoi la remontare le-a fost lene sa le mai lipeasca la loc inainte de a strange rezervorul pe caroserie in suruburile lui).

Dar vad ca rezervorul de Vectra e si lat (e drept, volumetric e mare 61l) asa ca daca n-are 'sparge val' atunci se vor auzi zgomotele pe care le-a descris autorul topicului.

Cand va veni timpul sa umblu la al meu o sa verfic daca are 'sparge val' sau nu.
Deocamdata ma deranjeaza cand opresc masina pe loc, pentru ca aud cum se plimba motorina inainte-inapoi pana se linisteste de tot.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ieri m-am uitat daca am mocheta sub bancheta spate si este, cea de fabrica. Mai ramane sa verific daca e corect pus capacul.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Interesant ar fi sa avem o poza cu...interiorul rezervorului. Eu pe al meu l-am demontat(rezervorul) dar imi pare rau ca nu am facut poze si in interiorul lui...

Cand am cumparat masina, dupa un anumit timp am avut probleme cu pompa de benzina(am schimbat-o) si cand am umblat la pompa erau toate mizeriile dupa lume adunate in carcasa pompei din rezervor. Problema(cu mizeria) am rezolvat-o curatand interiorul carcasei de mizerie si alimentand numai de la Petrom. Dupa circa 6 luni m-am hotarat sa umblu iar la pompa(desi nu avea nimic-functiona perfect) si am observat ca nu mai este mizerie deloc in acea carcasa.
Stiu ca este putin offtopic si imi cer scuze pe aceasta cale.
  • cerebell86

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 X17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Eu am vectra x17dt si am schimbat rezervorul de curand si in afara de sorbul acela care il rezervor nu are nici un "sparge val" si se aude si la mine zgomotul acela in special pe la 40-50 l
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Va salut. Azi , fiind mai cald afara m-am hotarat sa fac cateva poze in interiorul rezervorului de Vectra B1-Sedan, asa ca m-am apucat de demontat ,capac protectie, scoatere pompa cu tot cu carcasa si plutitor, scoatere bazin absorbire benzina. In ajutorul dumneavoastra vin si scriu urmatorul lucru(ceea ce am constatat)...Rezervorul de la Vectra B1-Sedan nu are lamele sparge-val montate in rezervor. Insa in interiorul rezervorului este o asa-zisa ''cocoasa''(locul pe unde trece traseul de evacuare pe dedesupt), ceea ce face ca rezervorul sa aiba doua compartimente, unul cu o suprafata mai mare si mai adanc... si unul cu o suprafata mai mica. Aveti mai jos pozele spre exemplificare...

  • olivier

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc de informatii ,cand o sa fie mai cald afara incerc sa demontez in masina si am sa ma uit si pe sub ea ,intre timp am constatat ca daca merg cu pana la 15 litri in rezervor nu se mai aud valurile Dunarii .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR