Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • tzipi

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturor si Sarbatori Fericite!
De cand am cumparat masina m-am tot intrebat acest lucru.Daca la Dacie era schema cu ruleta pusa la 52 cm si o bagai in rezervor, ei bine, la Opel nu stiu.
Asadar, va cer ajutorul voua, dragii mei Opelisti.In dimineata asta am facut o poza si vreau sa stiu de la voi, cei care stiti mai multe despre masini decat mine cam cat combustibil mai este in rezervor.
Dar cand ajunge acul la prima linie rosie, cat combustibil ar mai fi?Dar la cea de-a doua?Very Happy
Detalii masina:
capacitate rezervor: 52L

poza imageshack: http://imageshack.us/photo/...6/imag0007uf.jpg/
Imi pare rau pentru calitatea proasta a pozei, dar am facut-o cu un telefon care poate fi folosit cu usurinta pe post de fier de calcat(cam asta e performanta lui in ceea ce priveste pozele).
O zi buna si imi cer scuze daca am postat intr-un loc nepotrivit, de asemenea, rog un administrator sa mute acest topic unde ii este locul, iar in privinta butonului de cautare, l-am folosit cu incredere, dar fara sorti de izbanda.
Skip ads

  • body_18_is

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
rezervorul are 52 litri . Am inteles ca ai MID (iti afiseaza consumul instantaneu , mediu , viteza medie si printre altele si benzina consumata ).
Faci plinul , resetezi calculatorul in meniul cu combustibilul consumat , si poti observa in timp cati litri ai consumati in dreptul fiecarei liniute de pe ceasul rezervorului .
Oricum in momentul cand ramai cu vreo 2 - 4 litri incepe sa palpaie incontinuu becul de benzina .
  • tzipi

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2011

  • Mesaj Privat
@body_18_is
Iti multumesc pentru sfat.O sa il incerc.
Am verificat si range-ul si imi indica 110 km.
Avand in vedere ca nu este aprins martorul ar cam trebui sa fie undeva intre 8 - 10L,nu?
Astept si alte pareri.


Ultima modificare facuta de tzipi la Mar 27 Dec, 2011 3:02 pm
  • body_18_is

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa fie vreo 12 litri dar nu este prea relevant , pentru ca pot interveni multe defecte care sa faca sa afiseza eronat ceasul . Ca o alta idee poti verifica tot in computerul de bord si distanta pe care o mai poti parcurge cu benzina din rezervor : daca ai meniul in engleza : RANGE : xx Km
in germana : Reichweite xx Km
In franceza : Autonomie xx Km
Skip ads

  • boris_dinamo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2001 1,7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2010

  • Mesaj Privat
LA FOTOGRAFIA EXPUSA, la mine ar mai fi 13 litri, adica vreo 230 km.
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ai 13 litri la linia care esti ,iar la prima linie rosie ai 6-7litri.... cel putin asa am verificat eu facand plinul dupa aceea...........eu am diesel 1.7 tu vad ca ai benzina(poate conteaza!)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR