Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut colegi!
Incep acesta discutie pentru ca sunt foarte enervat de faptul ca pretul benzinei urca alarmant!
Eu fac naveta in jur de 40 de km pe zi, am o astra H cu motor de 1,6 (z16xep)! Dupa cum se stie aceste motoare consuma ceva benzinica, ori ca mi se pare mie! Daca acum 2-3 luni bagam benzina de la Rompetrol e-fix 95 de 50 ron pe saptamana si imi ajungea toata saptamana (5zile), acum daca bag de aceeasi suma nu imi mai ajunge decat de 4 zile si alea trase de par! Ca o concluzie cand trec pe langa peco ma apuca dracii, nu stiu cum sa mai merg cu masina sa consume cat mai putin. Mad
cand era in jur de 3.3 -3.4 ron era bine (asa zic acum) dar acum cand a ajuns benzinica 3.95 ron si pretul barilului nu a mai crescut sunt extrem de iritat. Sunt curios cand v-a creste pretul barilului la 140 de dolari - cat o sa fie benzina la pompa 6.0 ron? Ce e de facut? In fiecare zi creste cu cate 0.03 - 0.05 RON!
Ma poate linisti cineva, imi poate creste cineva salariul? ce e de facut? Las masina in parcare? Evil or Very Mad
P.S. La fel e la toate statiile, nu numai la Rompetrol!
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
saptamana trecuta petromul a marit preturile cu 6 bani/litrul ... saptamana asta maresc iar ... tot cu 6 bani ... oare nu-i vede nimeni ?
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Blocam benzineriile !
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca aia cu parcarea e varianta corecta. Atat comerciantii de carburanti cat si statul au fost obisnuiti cu un anumit nivel al veniturilor. Acum cand au scazut veniturile, incearca sa compenseze prin cresterea accizelor si a adaosului comercial.
Saptamana trecuta a fost anuntata cu surle si trambite anularea unor taxe sau comasarea. Sambata a iesit adevarul la iveala: din 2 taxe distincte s-a facut una cat amandoua la un loc.
Asta e romanica noastra cea de toate zilele.
Skip ads

  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mai nene ce e de facut, putem face noi ceva? macar o chestie din aia cum era in reclama la Zapp.
"Grupul ClubOpel saluta toti comerciantii de combustibil nesimtiti si pe cei de la conducere care cresc pretul peste noapte" - Sa le coaca p...la!
Noi platitorii de taxe si impozite (pulimea) chiar nu putem fi bagati in seama, cat mai cresc preturile neneeeee?! Crying or Very sad
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Au crescut intr-adevar preturile la combustibili, dar eu imi amintesc cum era vara trecuta, cand de 50 lei imi intrau 8l de motorina (am diesel, ma bag si eu in seama pe topicul vostru). Acum inca e mai bine ca atunci, desi nu cred ca mai trece mult pana ajungem iar acolo.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu-s tot motorinar ... si nu cred ca ne bagam in seama aiurea... ca odata cu benzina creste pretul si motorinei ...
  • m1sh

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Signum 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mai 2008

  • Mesaj Privat
surprinzator, anul trecut ajunsese motorina mai scumpa bine decat benzina.

acum, prin scumpiri succesive ale benzinei, si a motorineiu nu, pretul benzinei l-a depasit pe cel al motorinei.
mai ciudat, si nejustificat (pentru ca inainte -acum cateva luni- nu se intampla), au inceput sa scumpeasca si motorina.

sa-i (numarul unu) pe nas pe producatorii de combustibil si pe cei din guvernare.

Daca va intereseaza un istoric cu scumpiri intrati aici !!!
si daca nu sunt trecute toate modificarile de pret, mai gasiti si AICI ceva (petrom).
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca ar exista macar un banner "revolutionar" pe prima pagina a forumurilor mari(de profil) ar vedea toata lumea chestiile astea si asa poate s-ar trezi cineva.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Poti protesta prin a renunta la masina. Poti face asta?

Iarna trecuta, litrul de benzina ajunsese la ~2.8RON. In conditiile in care cea mai mare parte a combustibilului e furnizata din productie interna, dependenta de pretul barilului pe pietele internationale este fix pix.

Pana nu vom utiliza tehnologiile alternative, suntem la degetele mogulilor. Sau ne intoarcem la carute si trasuri.

Discutiile astea sunt fara rost.
  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu conteaza fratilor, benzina sau motorina! Suntem toti in aceeasi oala cu toate ca motorina e mai ieftina cu 0.2 ron decat benzina! Cel putin motorina tot se mai gaseste la bidon dar benzina hentz doar la pompa, in curand daca o sa mai creasca asa o sa ajungem sa punem de 50 ron doua pipete in rezervor de o sa scuturi pistolul de benzina sa mai curga macar acolo inca 5 picaturi!

imi aduc aminte din copilarie cand mergeam cu tata cu trabantul, pe vremea lui nea Nicu, cand faceam cate un drum mai lung si era de coborat cate un deal asa mai mare de vreo 5-6 km ii oprea motorul sa nu mai consume si la coborat! Dar ce sa ii faci, ala nu vea servo, nu i se bloca volanul! Atunci il oprea pentru ca luai benzina cu ratia nu ca era scumpa, vroiai sa iei si nu aveai de unde! Acum ai de unde dar nu prea ai cu ce! Tragic domnilor! Surprised


Ultima modificare facuta de 89dam la Mar 23 Jun, 2009 12:47 pm
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
stai ca OMV-ul face Euro Diesel 5 - 4lei/litrul ... daca nu ma insel benzina inca n-a ajuns aici ... desi n-are mult pana acolo
Skip ads

  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@ Cipiotul - la Rompetrol bezina ALTO e foarte scumpa in jur de 4.6 ron
Eu bag e-fix95 care e 4.0 ron
Ma asteapta in vara asta nunta si luna de miere o sa fie tragic pentru buzunarul meu! Viitoarea nevasta ma consoleaza, dar .... !
  • Tabac

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
N-auziti mai ce zic astia...ca din cauza cotatiei internationale au crescut pretul, dar e mai mult decat atunci cand era 145$/barilul de petrol. Sa-i f..a nemtii, ca se joaca cum vor ei cu muritorii de rand, doar pt propria lor distractie!
Tabac a scris:Probabil ca multi dintre voi ati auzit deja de aceste documentare care au facut inconjurul lumii. Pentru cei care au curiozitatea, rabdarea si vor sa vada ceva nou, interesant, vor sa afle "altceva" despre lume, inarmati-va cu rabdare sau urmariti intr-un week-end o alta viziune asupra lumii, asa cum este ea.
Vizionare placuta...astept parerile voastre dupa ce vizionati!
http://video.google.com/vid...+romanian+version
http://video.google.com/vid...+romanian+version
http://video.google.com/vid...Q&q=zeitgeist
http://video.google.com/vid...mp;q=wake+up+call

PS: Din pacate nu toate au subtitrate, sunt in engleza.

  • Bogeyman

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Ascona 1985
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Uitati un lucru: aia sunt acolo ca sa faca profit, cat mai mult profit. Din punctul asta de vedere, ei sunt niste manageri foarte buni. Ca sunt banditi, e alta treaba. La fel de banditi ca aia de le-au vandut Petromu'. Dar aici deja ajungem la nepasarea celor care ne conduc si la cum se urineaza ei pe noi in fiecare zi cu mare placere. Eu sunt foarte curios pana unde se va ajunge ca vad ca au inceput s-o scumpeasca de 2 ori pe saptamana. Dar probabil ca nu se va intampla nimic, la cat de mamaligosi sunt romanii. Bravo lor ca pot face asta si nu sunt calcati pe cap in secunda doi. Cine nu-si permite sa cumpere benzina/motorina, sa mearga cu bicicleta/scuterul/transportul in comun/maxi taxi/pe jos etc. Repet: bravo lor ca pot face asa ceva din prostia si delasarea noastra.
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Cand a fost motorina 4.5 lei/l nimeni nu a facut nimic toti ne-am aratat dezaprobul pe forumuri si atat, chestia ca sa nu mai cumparam combustibil macar o zi de la toate benzinariile din romania ca forma de protest...nu se poate pt ca nu suntem uniti. Si s-a tot incercat chestia asta si.....nimic.
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
A 2-a zi si-ar scoate banii prin preturi marite.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cand s-a vrut protestul acela cu nealimentarea intr-o anumita zi, era evident ca oricum nu va iesi nimic! Pentru ca aproape toti manifestantii au alimentat ori in ziua de dinainte ori in ziua de dupa protest, iar in acea zi au facut aceiasi km cu aceeasi benzina. Solutia era ca in acea zi sa nu mergem nici cu masina si sa nu consumam benzina sau motorina.
  • Deathman

  • Mesaje scrise: 493
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2008

  • Mesaj Privat
In 04.04.2009 Efix 95 era 3.57 RON, in 02.05.2009 Efix 95 era tot 3.57 RON. In 14.06.2009 Efix 95 era 3.90 RON. Scumpirea asta e clar ca e facut artificial si cu un singur motiv: sa scoata cat mai multi bani... De ce acum ? Pt ca vine perioada concediilor, cand toata lumea isi pune fundul in masina si pleaca undeva.
Nu dadea prea bine ca acum sa fie 3.6 RON litrul si peste o zi sa fie 4.1 RON. Asa, in timp, sunt "fazani" care nu observa. Si oricum, faza cu protestu, s-o lasam balta. Romanii sunt prea prosti, prea comozi, prea nepasatori ca sa poata organiza un protest adevarat. Vezi si protestul cu taxa de mediu, care mai mult a fost o degringolada.
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Bine bine facem proteste mergem cu bicicleta dar sunt persoane care lucreaza cu masina (taximetristii, curierii....) astia ce fac ?Pierd locul de muna?Ar fi bun un protest dar o saptamana ca sa simta si ei.Parerea mea Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR