Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salut,

cum se apropie ziua plecarii (6.10.06), in germania, mai apar citeva nedumeriri cum este aceea cu asigurarea medicala.

sunt unele societati la care nu te asigura decit de la 30.000 euro in sus (tiriac), la altele de la 5.000 euro in sus (bcr) sau nelimitat (asirom) si este normal ca si pretul la asigurare este diferit.

este oare obligatorie o limita inferioara a politei de asigurare medicale.

cei care ati mai calatorit, ce fel de asigurare si unde v-ati incheiat?

multumesc anticipat pentru raspunsuri
Skip ads

  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
penultima data cand am iesit din tara am incheiat o asigurare la atlassib in autogara Arad, e vreo 30 RON, pare-mi-se pe 30 zile.
ultima data, cand am fost dupa masina, nu am facut nici un fel de asigurare. am colindat o saptamana prin germania si italia fara nici un fel de probleme. norocul meu Wink
in principiu, la orice firma de transport iti poti face asigurare.
  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Salut,eu am fost de 3 luni la ungaria si austria si nu am luat asigurarea medicala,mergeam pe masina mea proprie.Nu este necesara aia daca mergi masina ta,daca mergi cu o Firma de transport de aia itzi trebuie.Drum Bun.
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
marius_cyp a scris:Salut,eu am fost de 3 luni la ungaria si austria si nu am luat asigurarea medicala,mergeam pe masina mea proprie.Nu este necesara aia daca mergi masina ta,daca mergi cu o Firma de transport de aia itzi trebuie.Drum Bun.


Sa fim seriosi, necesara este in orice moment, fiecare isi asuma riscurile sa mearga fara asigurare. O interventie minora la un dinte costa peste 160Euro, sa nu vorbim de (Doamne fereste) o interventie chirurgicala - apendicita 3800 Euro. O zi de spitalizare pentru probleme minore 400 E. Ar cineva curajul in acest caz sa mearga fara asigurare...care este oricum la o valoare mica? Eu zic ca intelept ar fi sa ai asigurare...insa fiecare face ceea ce considera ca este bine pentru el.
Skip ads

  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Uitate bine tu la spatele asigurarea medicala zice "se asigura numai in timpul calatoriei" nu sedere se asigura madical.citeste bine acolo undeva regulamentu' .....
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca este asa...poate "calatorie" are un sens generic aici, adica pe timpul cat esti plecat in strainatate...pentru ca preturile de care iti spuneam mai sus...sunt reale si decontate pe o asigurare medicala....fetita mea a beneficiat de asigurarea respectiva in Germania pe perioada vizitei ..adica in decurs de o luna...si nu in timpul cat calatorea in masina. ..si cei de la despagubiri au platit fara sa comenteze.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR