Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • titolyn

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X1.6XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2010

  • Mesaj Privat
salutare tuturor colegilor de forum.cum sezonul friguros si cu zapada a venit in zona in care stau eu,trebuie sa imi incalt masina cu anvelope de iarna.acum pe masina am anvelope 195/65/14 iar in cartea masinii sunt trecute dimensiunile 175/70/14 sau 185/70/14.Peste tot pe unde am cautat nu prea am gasit aceste anvelope,asa k m-am hotarat sa cumpar jante mai mari pe 15 echipate cu cauciucuri de iarna.Dar problema e ca nu ma pricep sa masor corect distanta dintre prezoane.Am masurat cu o ruleta si mi-au dat urmatoarele distante ca in poza atasata.Cum pot masura corect distantele,pt ca vreau sa imi vina prin posta sau curier jantele si nu le pot proba direct pe masina.Mentionez ca janta din imagine nu este a mea,este copiata de pe net.Va multumesc su va urez sarbatori fericite!
Skip ads

  • djtaotao

  • Mesaje scrise: 1,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Check this out: http://en.wikipedia.org/wiki/Wheel_sizing
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ce ai desenat pe desen este eronat nu exista intr-o parte 8 si in alta 6Neutral, daca ai 4 prezoane(gauri) ai distanta 4x100 daca ai 5 ai 5x110. Ceri jante cu 4x100 sau 5x110 depinde in cate prezoane ai masina si gata s-a rezolvat problema fara vreo bataie de cap:)

Bafta!
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
da cum o spus si pustiu_pst nu are cum sa fie intr-o parte 8 si in alta 6 sigur nu ai masurat cum trebuie la 4 prezoane ii 4x100 cum spune (pustiu)
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
titolyn a scris:salutare tuturor colegilor de forum.cum sezonul friguros si cu zapada a venit in zona in care stau eu,trebuie sa imi incalt masina cu anvelope de iarna.acum pe masina am anvelope 195/65/14 iar in cartea masinii sunt trecute dimensiunile 175/70/14 sau 185/70/14.Peste tot pe unde am cautat nu prea am gasit aceste anvelope,asa k m-am hotarat sa cumpar jante mai mari pe 15 echipate cu cauciucuri de iarna.Dar problema e ca nu ma pricep sa masor corect distanta dintre prezoane.Am masurat cu o ruleta si mi-au dat urmatoarele distante ca in poza atasata.Cum pot masura corect distantele,pt ca vreau sa imi vina prin posta sau curier jantele si nu le pot proba direct pe masina.Mentionez ca janta din imagine nu este a mea,este copiata de pe net.Va multumesc su va urez sarbatori fericite!


Dezenul este eronat...pustiu_pst ti-a dat indicatiile corecte, insa... ca ''sa masori'' corect aceasta distanta procedezi ca in pozele urmatoare...
-5x110

-4x100

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pustiu_pst a scris:Ce ai desenat pe desen este eronat nu exista intr-o parte 8 si in alta 6Neutral, daca ai 4 prezoane(gauri) ai distanta 4x100 daca ai 5 ai 5x110. Ceri jante cu 4x100 sau 5x110 depinde in cate prezoane ai masina si gata s-a rezolvat problema fara vreo bataie de cap:)

Bafta!


inainte de a sari cu totii pe om si sa spuneti ca desenul este eronat, mai uitati-va odata unde merg varfurile sagetilor..

Desenul este corect, dimensiunile trecute pe el sunt corecte atat cat de corecte pot sa fie niste masuratori cu ruleta. Doar modul in care a masurat omul nu este corect si de fapt el stie asta si de aceea intreaba.

Sarbatori fericite..
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
si

Bunicu.. am masurat la mine si din prezon in prezon si centrul lui in celalalt am 6 cm nu din buza in buza, deci cifrele de pe desen in conformitate sunt eronate! asa ca numai sarii ca sarim noi, noi macar am dat un sfat nu am sarit pe cei care dau un sfat;)!
  • ovidiuvuia

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@pustiu_pst nu te supara dar nu se poate sa ai (teoretic) distantele din ultima poza.
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pustiu_pst a scris: si

Bunicu.. am masurat la mine si din prezon in prezon si centrul lui in celalalt am 6 cm nu din buza in buza, deci cifrele de pe desen in conformitate sunt eronate! asa ca numai sarii ca sarim noi, noi macar am dat un sfat nu am sarit pe cei care dau un sfat;)!


Draga colegule, azi in penultima zi din an, cu inima plina de bucuria si spiritul sarbatorilor, te rog sa te mai uiti odata la desenul colegului nostru, sa maresti poza cat de mult poti si sa vezi ca el a dat acolo dimensiunile care i-au reiesit din masuratoarea CU RULETA (deci nu foarte precise) insa a avut grija sa masoare in toate felurile astfel incat sa ne faca pe noi sa intelegem (.......ceea ce nu s-a prea intamplat )

cat despre poza ta, consider ca nici ea nu etse foarte corecta deoarece nu respecta teorema lui Pitagora, stii tu, aia cu suma patratelor caretelor care cica ar trebui sa fie egala cu patratul ipotenuzei

An nou fericit la toata lumea inclusiv mie!

36+36=72
72#100
q.e.d.

Idea
  • titolyn

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X1.6XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.E posibil ca masuratoarea mea sa fie eronata,tocmai de asta am intrebat cum se masoara corect pentru a nu lua alte jante,si sa trezesc ca nu se potrivesc,alti bani,alta distractie,si pe urma raman cu buza umflata.Oricum m-am hotarat sa caut ceva prin apropiere unde sa le si pot proba,fiindca asa sunt sigur 100% ca mi se vor potrivi jantele.Va multumesc din nou pentru autorul acordat si va urez tuturor sarbatori fericite si un an nou mai bun. Laughing
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Bunicu a scris:
pustiu_pst a scris:Ce ai desenat pe desen este eronat nu exista intr-o parte 8 si in alta 6Neutral, daca ai 4 prezoane(gauri) ai distanta 4x100 daca ai 5 ai 5x110. Ceri jante cu 4x100 sau 5x110 depinde in cate prezoane ai masina si gata s-a rezolvat problema fara vreo bataie de cap:)

Bafta!


inainte de a sari cu totii pe om si sa spuneti ca desenul este eronat, mai uitati-va odata unde merg varfurile sagetilor..

Desenul este corect, dimensiunile trecute pe el sunt corecte atat cat de corecte pot sa fie niste masuratori cu ruleta. Doar modul in care a masurat omul nu este corect si de fapt el stie asta si de aceea intreaba.

Sarbatori fericite..


Eu personal tin sa imi cer scuze daca asa s-a interpretat. Am vrut sa ''indrum'' cat mai corect. Si, da Bunicu modulin care a masurat era eronat. Dar haideti sa nu ne mai ''impungem'' si sa facem aceste discutii cat mai constructive...Numai bine si Sarbatori fericite.
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Desenul si modul de masurare este foarte bun, insa a uitat sa mentioneze ca se face media.

Deci, daca are 8 acolo si 6 dincolo, sigur distanta corecta este 7.
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
La prinderile cu 4 prezoane(4x100) se masoara distanta dintre centrele a doua gauri opuse.


La prinderile cu 5 prezoane(5x110) se masoara distanta dintre centru unei gauri si marginea exterioara a uneia dintre cele doua gauri, cele mai indepartate.

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Sarbatori fericite tuturor.
Si da, eu am scris aceste mesaje chiar cu fatza luminata si cu zambetul pe buze, imi plac discutiile tehnice, imi place cand gasesc un interlocutor (sau mai multi) cu care sa fac "brainstorming", la urma urmei din astea avem cu totii de castigat.


La multi ani.

Edit-1:
- cine imi spune cum se masoara distantele intre prezoane la o janta cu 6 gauri?
-dar cu 7 sau mai multe?

Edit-2:

raspund tot eu:

la orice janta (ORICE JANTA) , 3/4/5/6/7////24 prezoane, distanta intre prezoane este data de diametrul cercului imaginar ce trece prin centrele tuturor prezoanelor/suruburilor/gaurilor sau cum s-or mai numi ele. Atat.
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Foarte interesant.

Acum te rog sa dai detalii cum determini centrul gaurilor...

Eu ramin la parerea ca metoda omului este infailibila.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
uite asa:
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Ma uit la desenul tau si zau daca reusesc sa inteleg cum afli centrul gaurii ?

Si cum face asta un mecanic auto ?
Care are ca scule doar chei, ciocane, etc ?

Sa spunem ca o gaura are, conform masurarii cu ruleta, 10-12 mm.
Cu schema omului, afli in mod sigur, daca faci media, distanta dintre centrele gaurilor.

Din desenul tau, nu afli nimic, vezi doar cercuri si linii.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
'Bine ati venit' la ora de geometrie.

Cu demonstratie grafica in Paint, pe platforma Windows 7.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:Ma uit la desenul tau si zau daca reusesc sa inteleg cum afli centrul gaurii ?

Si cum face asta un mecanic auto ?
Care are ca scule doar chei, ciocane, etc ?

Sa spunem ca o gaura are, conform masurarii cu ruleta, 10-12 mm.
Cu schema omului, afli in mod sigur, daca faci media, distanta dintre centrele gaurilor.

Din desenul tau, nu afli nimic, vezi doar cercuri si linii.


In cazul asta nu este vina mea.

1. un mecanic care masoara cu cheia si ciocanul ....hm... ce mecanic este ?
2. cu schema omului cum afli in mod sigur daca ai doar chei si ciocane?
3. daca din desenul meu nu afli nimic nu ma pot gandi decat la intamplarea cu profesorul Grigore Moisil si studentul incet la minte care dupa multe explicatii la tabla ,tot nu a inteles nimic. Atunci profesorul l-a chemat la el si l-a sarutat pe frunte spunandu-i: "-Acum dragul meu, mergi acasa la tatal tau si spune-i ca profesorul Moisil te-a pupat in fund..... ca asta nu-i cap."

si acum ma opresc.
Un an nou fericit la toata lumea! Very Happy
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eram sigur ca nu e vina ta, de-aia am si intrebat.

Banuiesc ca apanajul de a fi iscusit la geometrie exista doar pentru o anumita parte a oamenilor, motiv pentru care ceilalti pot fi considerati prosti, inculti, fara multe remuscari.

Repet, in cazul de fata omul cerea informatii despre cum se masoara distanta intre gaurile rotilor.

Un moderator, atentie, moderator, cel care trebuie sa ajute la buna intelegere de catre oricine, tocmai el isi permite sa persifleze si sa jigneasca pe un user care si-a exprimat nestiinta, cerind explicatii suplimentare.
In schimb, a primit exemple din pilde, de parca ar fi Biblia.

PS
Eu cind am scris depsre acel mecanic, ce avea ciocane, chei, am scris si 3 litere existente de cind lumea : etc.
Acest etc poate sa contina aproape orice, asa ca nu inteleg de ce ai minimalizat si ai subliniat ca mecanicul masoara doar cu ciocanele si cheile ?


PS1
Multumesc pentru informatii, o sa iau desenul tau in care vad 4 gauri si o linie cu sageti la capete si o sa il pun pe roata sa vad daca ma ajuta cu ceva.
Daca nu, o sa-ti trimit nota de plata cu rotile cumparate gresit, sa le platesti tu, care ti-ai luat raspunderea sa ma indrumi gresit.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR