Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • Alex001

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:
UNHleaSHD a scris:Ia-o pe cea mai ingrijita.


De departe, e cel mai pertinent sfat care-l putea da cineva la asa intrebare.

da stiu ca nu a sunat prea bine Embarassed
(ma refer la intrebare Embarassed )
Skip ads

  • Alex001

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
UNHleaSHD a scris:Eu nu cred ca are sanse. Motorul stock are un demeraj destul de lent.

sunt de acord cu prima parte si anume ca nu prea am sanse, dar cu a doua nu prea..... Very Happy
adica totusi nu are demarajul chiar asa de lent ...daca ai o turbosuflanta care sa isi faca treaba ...nu este foarte lent Smile
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ca sa intelegem exact intrebarea, tu vrei sa faci liniute intre cele 2 masini? Pentru asta, nici una din ele nu este poterivita. Rezultatul confruntarii poate fi influentat de mai multi factori: distanta de parcurs (benzinarul este avantajat pe distante scurte), starea tehnica a motoarelor (dieselul sufera cumplit la un egr sau senzori murdari ori pierderi de vacum), determinarea soferilor.
Daca vrei o masina cu care sa mergi mai sportiv, atunci astra iar pentru una cu care sa te deplasezi din punctul a in punctul b fara mari batai de cap, vectra.
  • Alex001

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:
Daca vrei o masina cu care sa mergi mai sportiv, atunci astra iar pentru una cu care sa te deplasezi din punctul a in punctul b fara mari batai de cap, vectra.

ok...asta am vrut eu sa aflu de fapt.. Smile
mersi si sa auzim de bine Very Happy
Skip ads

  • petre.ion

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
1.6 -ele este un fas de motor ...
- consuma ulei in draci, zici ca este motor in 2 timpi Smile
-motor prost conceput din fabrica adica ghiduri si semeringuri supape.
-chiulasa prost conceputa (tolerante) , Opel chiar a facut a facut rechemare in service , ceea ce insemna aproape alt motor ( schimbare chiulasa).
Treaba s-a remediat dupa 2004 odata cu z16xep-ul.
Sa nu se inteleaga ca recomand un diesel vechi de 12 ani in speta Y20DTH , si acesta din urma categoric va mananca multi bani , timp si nervi daca ai ghinionul (si nestiinta) sa alegi unul neingrijit.
P.S. Ca tot vroiaia sa stii daca 2.0 face 1.6-ele, raspunsul este ca dupa 90-100 km/h y20dth "spulbera" 1.6-ele. La semafor fii sigur ca " te face" 1.6-ele.
Si inca ceva y20dth are 140 km/h la 3000 rpm Twisted Evil unde nu prea are voie sa consume mai mult de 6.5% , iar viteza max eu pot sa-ti zic ca mai mult de 198 km/h nu poate , incercat pe vreo 3 Astra G ( care aveau toti caii "acasa" )
Daca tot vrei "senzatii" la bani putini mai bine iti iei un 318 care daca mai este si IS va avea ce sa-ti ofera , pe langa consumul de avion Smile.
  • Alex001

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
petre.ion a scris:

Daca tot vrei "senzatii" la bani putini mai bine iti iei un 318 care daca mai este si IS va avea ce sa-ti ofera , pe langa consumul de avion Smile.

mersi de sfat dar cred ca o sa raman tot la astra mea Cool (mare fan opel Laughing )
  • Alex001

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
si daca tot am ajuns la chestii de putere... Very Happy cu un remap cam cati cai ar iesi in total?
si care ati mai facut ....se observa ceva ? trage mai bine? a crescut vmax? Laughing
mersi!
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
126cp
Skip ads

  • Alex001

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
si se simte vreo diferenta?
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
da...ii las pe cei care au y20dth sa iti raspunda..poti sa dai si tu o cautare pe forum si gasesti ce te intereseaza
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
la un remap viteza maxima va fi influentata foarte putin(maxim 10km/h),in schimb demarajul se va simti.
  • Alex001

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
ok mersi.....
si cei care ati facut deja acest lucru..ati putea sa imi spuneti un pret aproximativ?
multumesc anticipat Very Happy
sa auzim numai de bine si la cati mai multi km fara incidente tuturor Cool
Skip ads

  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0 uite aici lista de preturi a colegului nostru maiandrei
  • Tudor82

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2004 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Negreanu a scris:astra..acum depinde si cat mergi cu ea si unde..pt km putini ar fi recomandat un benzinar...1.6 asta consuma ulei la greu

Din experienta proprie Question
Motorul ala la mine a mers 2 ani fara schimb de ulei ... si de "completat" nu a fost vorba(210000 onboard). Daca faci clatite cu el e posibil pe parcurs sa-ti "pape" cite ceva.
Pentru colegu' citeva informatii ... top speed >< 200-210 , consum 6 - 12% depinde cum mergi , cum e intretinut motorul, s.a.m.d .
Sarbatori fericite si un an nou cu bucurie.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cat scrie viteza maxima in carte?
eu cu 136 cp pe vectra b am 212. asa ca 1,6 cu 101 cai nu va merge cu 210 niciodata.

eu spun ca si la semafor y20dth face z16xe. si rusinos chiar.acum depinde mult si soferul.dar unul care stie sa calce un diesel nu va avea probleme cu z16xe. diesel-ul are cuplu mai mare. ca sa nu mai spun ca astra e mai usoara decat vectra.
  • petre.ion

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2011

  • Mesaj Privat
@Tudor82 Nu te agita , daca Opel a ajuns sa faca rechemare pentru chiulase cu defect de fabricatie e clara treaba. Pana si in TIS daca te uiti putin zice clar cauza consumului de ulei ,de la seria de sasiu XXXXXXX pana la seria XXXXX aproape .
Majoritatea posesorilor de 1.6 se jura ca nu vor mai cumpara niciodata z16xe , motive gen motoare refacute si dupa 20-30 000 km sau chiar mai devreme aceeasi problema consum enorm de ulei.
  • Tudor82

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2004 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2010

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:cat scrie viteza maxima in carte?
eu cu 136 cp pe vectra b am 212. asa ca 1,6 cu 101 cai nu va merge cu 210 niciodata.

eu spun ca si la semafor y20dth face z16xe. si rusinos chiar.acum depinde mult si soferul.dar unul care stie sa calce un diesel nu va avea probleme cu z16xe. diesel-ul are cuplu mai mare. ca sa nu mai spun ca astra e mai usoara decat vectra.


Smile) ok colegu eu nu am treaba cu mecanica dar puterea motorului nu prea are legatura cu top speed (diferente 20-25cp), da are legatura cu durata de timp in care ajungi la cei 200km/h si uneori nici atunci nu are importanta deoarece intervin alte variabile in ecuatie (greutate/cuplu/aerodinamica/!dimensiuni! jante/etc) .

P.S. am pus ceva intre 2 ! pentru impatimitii de liniute , pentru ca sunt multi care pling ca "nu trage masina", "consuma de rupe" probleme generate de indolenta unora de a pune 20" pe o masina cu motor de 1L ... cum o folosesti/intretii asa o ai (nu ca as fi avut eu grija de masini dar ... asta e realitatea) .
  • Alex001

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
salut....in primul rand vreau va urez un an nou fericit tuturor opelistilor Cool
si acum...sincer varul meu are un vectra b cu motor de 1.6 benzina si el nu se plange de faptul ca ar consuma ulei ci de faptul ca "papa"foarte multa benzina ...... Laughing
acuma nu stiu poate depinde si de noroc Very Happy
  • Alex001

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2011

  • Mesaj Privat
si as mai avea inca o intrebare Very Happy ......
performantele masinii sunt afectate de marimea jentilor?
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
BN 04 AMJ a scris:si as mai avea inca o intrebare Very Happy ......
performantele masinii sunt afectate de marimea jentilor?
Da.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR