Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare ,

Deoarece este a treia data cand ii demontez/montez alternatorul lu` taicamiu` am decis sa fac si cateva poze si sa detaliez un pic aceasta operatiune .
Inainte sa incep precizez ca aceasta operatiune se poate face si pe deasupra motorului prin demontarea filtrului de aer si pe sub masina , asta pentru cine beneficiaza de o rampa ! pentru mine este mai usoara ce pe sub masina . Indiferent de cum alegeti sa il demontati , alternatorul se va scoate doar pe deasupra , pe dedesubt nu are loc !
Se va inlatura borna de la baterie + !

Pentru demontare am folosit doua truse de chei , una normala cu tubulare hexagonale si inca una cu tubulare torx , pe langa acestea o surubelnita in cruce .




Cum am procedat cu masina pe rampa demontare pe sub masina :

Se desface capacul de la scutul motor , sun surubele cu cap cruce , tot pe sub masina se demonteaza capacul de la scut din partea dreapta a masinii dinspre roata , acesta are 3 surubele cu cap torx .


Dupa demontare veti putea avea acces la rola intinzatoare de la cureaua de accesorii , aceasta curea se va inlatura prin decomprimarea intinzatorului cu un clichet cu tubulara de 17 ( daca imi aduc aminte bine ) , se trege in sensul acelor de ceasornic ca si cum ati vrea sa strangeti acel surub de la rola : este rola mica neagra !



Dupa scoaterea curelei de pe rola alternatorului , se vva desface unul dintre cele doua suruburi cu , care este prins alternatorul , cel dinspre scutul motor :


Am terminat cu partea de jos , acum mergem la partea de sus :

Se va scoate aceasta mufa , este cea care duce la filtru de motorina pentru a usura demontarea acestuia !


Suportul filtrului de motorina este prins in trei puncte cu piulite :




Dupa demontare se scot cele doua mufe de pe filtru de motorina si se inlatura acesta FARA A SE DEMONTA CONDUCTELE PENTRU MOTORINA !


Alternatorul mai este prins intr-un surub pe partea de sus , acesta se poae vedea dupa inlaturarea filtrului de motorina :


Dupa demontare se trage cu mana de alternator pe partea de sus cu miscari sus/jos pentru a il scoate din furca ! Dupa indepartare , acesta are prins in partea din spate doua fire care unul se desfcae cu cheie de 13 iar cel mic cu cheie de 8 .


Alternatorul se scoate pe parteade sus Smile


Cam asta a fost dar dacamai aveti nelamuriri astept intrebari Very Happy
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat

  • crysty83

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Cum se blocheaza intinzatorul in pozitia,,slabit"? Mi-a zis un coleg ca se blocheaza cu un cui,cu un inbus...are niste gauri...? Pentru a usura montajul!
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca mai are rost sau nu dat fiind vechimea subiectuluim dar azi am scos alternatorul fara a ridicata masina pe cric. Pentru aceasta operatiune aveti nevoie de 2 maini de ginecolog si cativa sfinti coborati si ridicati in ceruri.
Skip ads

  • crysty83

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2005 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Cred ca sunt aceeasi cu ai mei !😂
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu am scos suruburile dar alternatorul nu iese. Se misca sus jos dar se pare ca mai exista un tub metalic care intra prin gaura de sus, si prin ala intra surubul. O sa incerc sa mai trag de el dar nu pare sa iasa...
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR